2. vlna EET se blíží. Podívejte se, na co se nás podnikatelé nejčastěji ptají
AKTUALIZOVÁNO. Abychom vám zkrátili hledání a zjednodušili přípravu na elektronickou evidenci tržeb, nachystali jsme souhrn často kladených otázek, které jsou důležité pro 2. fázi EET. Dotazy jsme roztřídili podle témat a na závěr jsme připojili i další užitečné odkazy.
Co je potřeba stihnout před začátkem evidování
Kdy musím začít řešit EET?
Určitě to nenechávejte na poslední dny před startem vlny, do které spadáte. Před začátkem evidování se totiž vyplatí podívat se do důležitých dokumentů a zdrojů, které najdete na konci tohoto článku. Diskutujte s lidmi, kteří už evidují nebo také začínají. Připravte se po technické stránce a projděte všech 5 kroků, které musíte splnit před startem EET. Zjistíte, jak na webovou EET aplikaci a další důležité věci. Není toho málo a abyste mohli být opravdu v klidu, začněte řešit EET co nejdřív – klidně i měsíc dopředu.
Je výhodnější žádat o autentizační údaje elektronicky nebo osobně?
Oboje má své pro i proti. Když zajdete na úřad, dostanete údaje hned na ruku. Pokud požádáte z pohodlí domova, musíte mít datovou schránku, kam vám úředníci přihlašovací jméno a heslo pošlou. Než údaje elektronicky dostanete, může to trvat i několik dní. Přečtěte si podrobnosti.
Co je to EET certifikát a kde ho získám?
Každý, kdo má povinnost elektronicky evidovat své tržby, si musí pořídit certifikát. Pomocí něj totiž finanční správa zjistí, že jí informace v datové zprávě posíláte právě vy. O certifikát si požádejte v EET aplikaci finanční správy. Podívejte se, jak postupovat v aplikaci. Naši kolegové, kteří se starají o bezplatnou Profi Účtenku, navíc popsali, jak nainstalovat certifikát přímo do Profi Účtenky.
Jak správně evidovat
Mám obchod a zároveň pronajímám byty na živnostenský list. Musím začít vše evidovat ve stejnou dobu?
Ne, nemusíte. Tržby ze svých podnikání evidujte podle toho, do které vlny spadají.
Jak je to s odkladem evidování minoritní činnosti?
Pokud splníte podmínky finanční správy, můžete některé tržby evidovat později. Typickým příkladem je kadeřnice, která sem tam prodá i nějaký šampon. Pokud splní všechny požadavky, nemusí maloobchodní prodej evidovat už od 2. vlny, ale až ve 4. fázi společně se svou hlavní činností. Podívejte se, jestli můžete využít minoritní činnost i vy.
Co všechno musí být na účtence, která splňuje požadavky zákona o EET a České obchodní inspekce?
Všechny povinné informace na EET účtence jsme pro vás přehledně shrnuli do článku. Připomeneme vám v něm také, jaké údaje bude na vaší účtence hledat Česká obchodní inspekce. A jestli se chcete vyhnout nákupu tiskárny na EET účtenky, bude vás zajímat, za jakých okolností vám stačí elektronická účtenka.
Kde najdu informace o tom, jestli se 2. vlna EET dotkne i hospod, stánků, barů nebo restaurací?
Určitě vám nesmí uniknout podzimní dokument finanční správy, který se věnuje EET ve stravování. Najdete v něm přehlednou tabulku s různými typy provozoven, jejich sortimentem a příslušnými fázemi. Dokument jsme rozebrali i v článku na blogu. Většina stravování sice spadá do 1. nebo 3. vlny, ale pozor – přeprodej balených výrobků se eviduje od 2. fáze.
Jak to bude s on-line platbami?
Jedním z nejvíce problémových míst elektronické evidence jsou on-line platby. Finanční správa k nim na podzim vydala nesrozumitelný pokyn a v únoru přišla s novým dokumentem, ve kterém lidem z e-commerce vysvětlila lépe, jak mají evidovat ve svých e-shopech. Většina podnikatelů si oddechla – tržbu totiž stačí zaevidovat, až když se o ní podnikatel dozví nebo když odesílá balíček.
Ani po vydání posledního dokumentu ale není úplně jasné, jestli mají prodejní platformy jako Etsy nebo Ebay či platební brána PayPal blíže k platbám z účtu na účet nebo k platebním branám a zda je povinnost tyto tržby evidovat.
AKTUALIZACE: Podívejte se na nové informace k on-line platbám a k PayPalu.
Kdo (ne)eviduje
Podle čeho poznám, že tržba nespadá do EET?
Záleží na tom, jakým způsobem vám ji zákazník předá. Platby z účtu na účet neevidujete. EET se netýká ani dobírky, pokud vám dopravce posílá peníze na účet, a platby kartou – ať už na prodejně nebo on-line. Evidovat naopak musíte platby v hotovosti.
Proč na trzích někteří prodejci evidují a jiní ne?
Ne všichni trhovci totiž spadají do stejné vlny EET. Záleží na tom, jestli prodávají své výrobky, poskytují stravovací služby nebo přeprodávají zboží. Podívejte se, jak to je.
Musím evidovat i přijaté peníze, které s podnikáním vůbec nesouvisí?
Ne, tyto tržby neevidujete. Jsou popsané na straně 8 a 9 metodiky a patří k nim ojedinělé příjmy, tržby neziskovek a klubů, příjmy z autorských práv a také některé příjmy z pronájmů.
Koupil jsem si točené pivo a nedostal účtenku. Jak je to možné?
I to může být zcela v pořádku. Pokud podnik provozuje nezisková organizace nebo třeba obec, nemá povinnost elektronicky evidovat. Pokud jste nakoupili u stánku s občerstvením, pivo dostali do jednorázové kelímku a odnesli si ho s sebou, je to až 3. vlna.
Jak si poradit s vybavením na EET
Podle čeho se mám orientovat v nabídce pokladen?
Existuje spousta technických řešení. Důležité ale je, že se každé hodí pro úplně jiného podnikatele. Velmi výkonné přístroje využijí ve velkém obchodě se stovkami tržeb denně a jednoduché levné vybavení stačí do malého obchůdku.
Poradíte mi levné řešení do malého masážního studia s asi 10 tržbami denně?
Nejmenším podnikatelům stačí aplikace Profi Účtenka, která je zadarmo. Nahrajete si ji do svého mobilního telefonu nebo tabletu a pak jednoduše přes bluetooth nebo wi-fi propojíte s tiskárnou. V Profi Účtence vystavíte EET účtenku, odešlete z ní údaje na finanční správu a zvládnete s ní i vratky, slevy nebo třeba opravy.
Prodávám v kamenném obchodě i v terénu a potřebuji bytelný stroj se zabudovanou tiskárnou. Které řešení je pro mě nejlepší, když nechci platit měsíční paušál?
Ideální pro vás bude pokladna EURO 50TEi nebo pokročilejší EURO 150 TEi. Vyberte si model s připojením LAN k lokální síti, pokud budete pokladnu použávat pouze ve své prodejně. Jestli prodáváte na trzích, bude pro vás vhodná verze s připojením přes wi-fi nebo 3G. Za pokladnu zaplatíte jednorázově – součástí ceny je totiž program, který odesílá informace na finanční správu. S jedním zařízením zvládnete také vystavit účtenku, vytisknout ji a pro sebe můžete tisknout i denní nebo měsíční přehledy.
Mám větší obchod se sportovními potřebami a určitě potřebuji i skladové hospodářství a statistiky o prodaném zboží. Co mi poradíte?
Doporučujeme vám pokladní aplikaci Prodejna SQL. V nejednodušší verzi Mini pracujete s ceníkem, základními statistikami a neomezeným počtem PLU. Ve vyšší verzi Sklad už vytvoříte i výdejky a příjemky a jednoduše si stáhnete i pokročilejší statistická data. A pokud už používáte software Money S3, propojíte ho s příslušnou Prodejnou SQL S3.
Kde získáte dobré rady
Odpovědi na další často kladené otázky si přečtěte přímo v naší EET poradně. Za necelý rok fungování už jsme pro vás napsali několik desítek článků. Abyste našli informace, které vás zajímají, nemusíte procházet blog postupně. Stačí zadat klíčová slova do vyhledávání vpravo nahoře.
Určitě si přečtěte i metodiku k zákonu o EET. Další otázky, na které podnikatelé hledají odpovědi, zpracovali i lidé z finanční správy. Podívejte se také na webovou stránku technické podpory Daňového portálu.
Všechny EET novinky máme v malíčku. Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať o nic důležitého nepřijdete.
Dobrý den. Vlastním Zastavárnu. Zde píšete, že se EET zastavárny týká až ve třetí vlně. Ale jak je to se zbožím co mi tu propadne ze zástavy a já ho potřebuji prodat? Děkuji za odpověď. Zároveň tedy do teď provozuji bazar. Tak aby jsem nemusel mít EET , tak bazar musím zrušit? Bazar je výkup zboží a následný prodej- do komise neberu . Děkuji za odpověď Dlouhý
Dobrý den, pane Dlouhý, bazary evidují svoje tržby od 2. vlny EET, můžete se o tom přesvědčit v prezentaci Aleny Schillerová (kliknutím na odkaz si ji stáhnete): https://www.google.com/url?q=http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Konference-Obecne-informace-k-EET.ppt&sa=U&ved=0ahUKEwj07pSg3JHSAhXDNJoKHaCBB9oQFggEMAA&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNFWS-5JhwLzOrs41GSYYadbIz3Lqw
V případě bazarů jde o maloobchod s použitým zbožím (CZ NACE 47.79) a ten spadá do 2. vlny EET
Zastavárny podle kódu CZ NACE 64.62 spadají až do 3. vlny EET, což jsme si ověřili i na infolince finanční správy. Problém je v tom, že tam jde o dvě různé věcí, přesně jak popisujete. Zatím to vypadá, že peníze, které máte ze zástavy, evidujete až od 3. vlny. Ale tržbu z prodaného zboží, které vám propadlo, pravděpodobně evidujete už od 2. vlny EET. Potíž je ovšem v tom, že podle pracovníka EET infolinky finanční správy by k tomu mělo vydat Generální finanční ředitelství nějaké stanovisko, které ale dosud neexistuje. Proto vám zatím nemůžeme říct úplně jistě, jak to bude. Sledujte s námi web etrzby.cz, kde by se vyjádření mělo objevit. Zatím je ale interpretace spíš na vás – jestli chcete evidovat celou zastavárnu až od 3. vlny nebo začnete prodej už ve 2.
Dobrý den
Jednou za rok pořádám v našem městě koncert. Všechny mé příjmy na zaplacení kapel jdou jen ze vstupného. Veškeré občerstvení zajišťuje provozovatel klubu, který má EET vyřešené. Jak mám v tomto případě postupovat, aby vše bylo legální? Potřebuji na výběr vstupného EET? Pořádáním akcí se neživím, je to jen moje záliba a víc jak tuto akci jednou do roka dělat nechci.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pane Pokorný, evidovat pravděpodobně budete muset. Vaše podnikání spadá pravděpodobně pod kód CZ NACE 90 a evidujete tak od 3. vlny EET: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb
Příjmy z účtu na účet ale neevidujete.