AKTUALIZOVÁNO: 7 nejčastější typů pronájmů. Podívejte se, které mají z EET výjimku

Mohlo by se Vám líbit

37 komentářů

 1. Profilový obrázek Petr napsal:

  A co ten, který pronajímá chalupu na týdenní pobyt a nemá na to živnostenský list?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Petře, děkujeme za zajímavou otázku. EET se vás v tomto případě netýká. Pokud nemáte živnostenský list a ubytování zdaňujete podle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů, pak nemusíte elektronicky evidovat tržby.

 2. Profilový obrázek Soňa napsal:

  Asi jsem zaspala dobu,ale musí mít EET školní jídelna,kde se kromě plateb přes účet přijímá i hotovost od strávníků?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Soňo, máte pravdu, EET už je doslova za dveřmi. Na straně 14 metodiky najdete odstavec, který se přesně týká školních jídelen. Začíná tučnými slovy „Ustanovení § 12 odst. 3 písm. d) ZoET“

   Prosím, mrkněte na to, protože za určitých okolmností musí evidovat i školní jídelna. Z odstavce zjistíte, jestli je to i váš případ. Pokud byste měla nějaké otázky, napište prosím něco bližšího o vaší školní jídelně, rádi vám odpovíme.

   Metodika: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

 3. Profilový obrázek OtaKlimas napsal:

  Pořádáme jako sportovní oddíl jednou do roka ples. jak na to s eet?

 4. Profilový obrázek Mirka napsal:

  Dobrý den, také pronajímáme chalupu na týdenní pobyty ,zdaňujeme podle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů Na FU nám řekli ,že musíme mít EET kasu a ŽL, který jsme si museli udělat ! Je to jen proto ,že máme chalupu na webových stránkách ? Rozumím tomu ,že pokud hosté budou platit převodem na účet a nebudu mít na web. stránkách nabídku ubytování , nemusím mít kasu ?
  Ještě jedna otázka . Pokud kasu mám a hosté pošlou zálohu na účet ,tak jaká suma se zadává do kasy ? Je to celá suma nebo jen ten doplatek ? Děkuji za odpověď . Mirka

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Mirko, musíme říct, že nerozumíme postupu finančního úřadu. To, že máte webové stránky nebo inzerujete svoji chalupu kdekoliv jinde na internetu, podle nás není důvodem k tomu, abyste musela mít živnostenský list. Úplně nejlepší bude, když se zastavíte na živnostenský úřad a proberete to tam. Na pronájem chalupy oprávnění totiž podle paragrafu 9 nepotřebujete – je ale možné, že poskytujete nějaké doplňkové služby, jako třeba úklid, výměna ložního prádla, prodej jídla. V tomto případě totiž jde o poskytování ubytovacích služeb na základě živnostenského oprávnění. Doporučujeme vám tedy zajít na živnostenský úřad, kde vám přesně řeknou, jak máte postupovat.

   K vaší další otázce – evidujete vždy jen hotovost. Pokud vám host pošle zálohu na účet a před ubytováním doplatí zbytek na účet, evidovat nemusíte nic. Zplatí-li host obě částky nebo jednu z nich hotově, musíte je zaevidovat.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Mirko, máme pro vás nové informace. Finanční správa totiž na svém webu zveřejnila nový návod, jak elektronicky evidovat platby za ubytování: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET_verejnost.pdf

   Jak je to s daněním podle paragrafu 9, jsme se ptali přímo na živnostenském úřadě. Vypadá to, že pravidla jsou docela přísná – pokud například pouze převlékáte postele a uklízíte v ubytování před příjezdem nových hostů, měli byste správně mít živnostenský list. Podívejte se prosím ještě jednou na článek nad touto diskuzí, aktualizovali jsme ho podle nových informací. Držíme vám palce, ať EET zvládnete.

  • Profilový obrázek František napsal:

   Já jsem se ptal na Živnostenském odboru a tam mě v podstatě vyhodili, že je to blbost požadovat Živnostenský list na tento typ ubytování, když se neposkytují žádné služby. A že je nezajímá, co říká finanční úřad. Ta nevím. 🙂

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Františku, děkujeme za váš poznatek. Napsal jste velmi důležitou věc – „když neposkytují žádné služby“. Jakmile ale někdo poskytuje i drobné služby v podobě výměny povlečení a úklidu, živnostenský list podle našich informací potřebuje.

 5. Profilový obrázek Anna Mužíková napsal:

  Dobrý den, na jaře jsem ukončila živnost a šla do předčasného starobního důchodu. Zajímá mne jestli mohu dále pronajímat byt přes Air bnb a chatu, (také krátkodobě) bez živnosti. Moje výdělky nepřesáhnou 250 000,- za rok?. A jestli vzniká povinnost evidovat přes EET, když budou platby výhradně z účtu na účet?
  Děkuji za odpověď Anička M.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Aničko, máte jasnou otázku, my vás ale s jasnou odpovědí nepotěšíme 🙁 S Airbnb je to pořád nedořešené. Vypadá to ale, že i tržby z pronájmů přes Airbnb budou spadat pod EET – pokud neprojde výjimka ministra Babiše, která z EET vypouští platby kartou on-line a přes platební brány. Toto prosím ještě neberte jako definitivní odpověď – na váš případ se ještě podrobně zaměříme a určitě od nás očekávejte v příštím týdnu podrobnou odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Aničko, podle dokumentu na webu finanční správy byste pravděpodobně měla mít na pronajímání bytu a chaty přes Airbnb živnostenské oprávnění. Podívejte se na stranu 2 v levém horním rámečku, kde je Airbnb zmíněno: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET_verejnost.pdf

   Každopádně jsou pokyny v tomto dokumentu jen velmi stručné a nedostačující. Na 1. stránce je navíc u pronájmů napsáno „Možnost vzniku povinností k EET“. Takže ani finanční správa v tom ještě nemá pořádek a nevydala konkrétní jasné pokyny, zda evidovat nebo neevidovat pronájmy přes EET. Bohužel jsme vám moc neporadili, ale hned, až se objeví informace, napíšeme určitě článek na blog.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Aničko, pořád na vás myslíme, ale o Airbnb stále nejsou nové informace 🙁 Už je to pro vás jistě nepříjemné, budeme sledovat dění a zase vám ozveme.

 6. Profilový obrázek Bohumil napsal:

  Jak se na mne vytahuje EET ve stavebnictví,nedokáži si představit jak běhám s tabletem a tiskárnou po stavbě v zaprášeném prostředí?

 7. Profilový obrázek Roman Robeš napsal:

  Dobrý den
  Provozuji restauraci, EET podléháme. Jak je to s pronájmem prostor části restaurace? Např.: pronajmu na večer salonek, nebo část restaurace za poplatek 1000,- Kč. Musím na tuto platbu vystavit účtenku podle pravidel EET, nebo stačí ‚paragon‘ jako doposud? Je onen paragon nyní ještě vůbec legální doklad? Děkuji Robeš

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Robeši, děkujeme za zajímavou otázku. Pro jistotu jsme ji konzultovali s pracovníkem EET infolinky finanční správy. Řekl nám, že rezervace salonků a částí restaurace pro uzavřenou společnost elektronicky evidujete jako pronájmy od 3. vlny EET. Do té doby pravděpodobně můžete používat paragon – tedy postupovat jako dosud. Tuto informaci budeme ještě ověřovat a až získáme oficiální vyjádření finanční správy, dáme vám vědět.

   Jídlo a pití, které hosté v zarezervovaném salonku snědí a vypijí, evidujete hned od 1. vlny EET, která odstartoval 1. prosince.

 8. Profilový obrázek Samuel Woditschka napsal:

  Dobry den,

  absolutne nechapu, proc u Airbnb je nejaka diskuze ohledne EET. Vzdyt s ubytovanym jako poskytovatel bytu nemam zadny financni vztah. Nemohu urcit finalni cenu a ani ji neznam (tu deklaruje Airbnb).

  Zde vnimam jasny rozdil od napr. booking.com, kde transakce je mezi ubytovanym a poskytovatelem a extra se plati provize bookingu. U airbnb nic takoveho neni.

  Je jen transakce bankovnim prevodem od Airbnb smerem k poskytovateli.

  Uctenku od poskytovatele k ubytovanemu tedy nelze k necemu vazat – proste neni k cemu.

 9. Profilový obrázek Pavel napsal:

  Dobry den, mam zivnostenske opravneni na radu cinnosti vcetne pronajmu. Pokud ale chci dlouhodobe pronajmout pokoj ve vlastnim byte jako soukroma osoba a danit dle paragrafu 9, abych nemusel resit EET (potencialni najemnik chce platit v hotovosti), pujde to tak udelat? Nebo jsem povinen vyuzit sve opravneni a domluvit se na platbe prevodem ci si primo poridit EET reseni? Predem dekuji za vyjadreni.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pavle, z našeho pohledu byste měl prvně zjistit, jestli můžete pronajímat pokoj jako soukromá osoba, když máte na pronajímání živnostenské oprávnění. S tím by vám měli poradit na živnostenském úřadě.

   Pokud byste pronajímal se živnostenským oprávněním, musel byste tržby v hotovosti elektronicky evidovat. Stačil by vám chytrý telefon nebo tablet s aplikací Profi Účtenka, která je zadarmo: http://profiuctenka.cz/

   Pokud byste pronajímal dlouhodobě pokoj jako soukromá osoba a danil dle paragrafu 9, evidovat byste nemusel (je to tak, tak, jak jsme popsali v bodě 4 v článku).

 10. Profilový obrázek Jaroslava Farková napsal:

  Dobrý večer, prosím o radu. Muž pronajímá přes léto občas chatu na pár dní v týdnu nebo týdenný pobyty. Je to cca 5x do roka. ŽL má,daně přiznává. Při odjezdu si chatu uklidíme sami a chatu obýváme my,pokud tam není žádný rekreant. Musí také vést muž EET?
  Děkuji Vám za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Farková, domníváme se, že pro vašeho muže platí 2. bod našeho článku – tedy měl by evidovat, pokud jsou tržby v hotovosti. Neznáme ale moc podrobností, proto vás nechceme hned plašit. Úplně nejlíp uděláte, když se zajdete zeptat na váš finanční úřad nebo situaci podrobně vyložíte pracovníkovi na EET infolince finanční správy. Myslíme si, že nemusíte hned žádat o závazné posouzení – radu by vám měli dát i rovnou na místě, obzvlášť, když už máte nastudované nějaké informace a budete se ptát konkrétně.

 11. Profilový obrázek Marie Povolná napsal:

  Dobrý den jsem OSVČ a podnikám ve správě a údržbě nemovitostí, bude se mě týkat EET?
  Děkuji za odpověď

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Povolná, podle vašeho popisu to vypadá, že spadáte pod EET. Pokud ale přijímáte své tržby z účtu na účet, pod EET nespadáte.

 12. Profilový obrázek Šmelcová napsal:

  Dobrý den,

  mám na Vás dotaz, jak je to s povinností mít živnostenský list na pronájem chaty, případně chalupy. Chatu pronajímám na týdenní pobyty a neposkytuji zde žádné služby (nepovlíkám, neuklízím atd.). Chatu nemám v obchodním majetku firmy. Pronájem mám jako příjem a zdaňuji podle paragrafu 9. Náklady s pronájmem spojené vykazuji pouze paušální částkou. Musím v tomto případě mít živnostenský list a mít EET? Na tuto problematiku se ptám i za mnoho našich klientů (do doby, než byla povinnost EET, převážná většina našich klientů žila ve vědomosti 20 let a více, že na tento typ pronájmu nemusí být živnostenský list). Děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Šmelcová, protože neuklízíte a nepovlékáte, mohlo by se zdát, že se jde o nájem a nepotřebujete mít ŽL (a EET). Na druhou stranu poskytujete ubytování za účelem krátkodobé rekreace a cenu inzerujete za noc či za týdenní pobyt. Toto jsou naopak znaky, které splňují kritéria příjmu z živnosti ubytovací činnost. Podrobněji o tom finanční správa píše zde: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET_verejnost.pdf Protože se primárně zabýváme EET a ne živnostenským zákonem, nedokážeme s jistotou posoudit, kam by měl tento pronájem chaty, který je na pomezí, spadat. Ohledně živností Vám nejlépe poradí přímo na živnostenském úřadě.

 13. Profilový obrázek Jana napsal:

  jak je to s tím pronajmem salónku v restauraci na akci-schůzi, oslava, svatba. Restaurace normalne eviduje trźby pod EET za jídlo , pití. Za pronajem toho salonku dostane treba 2.000,- v hotovosti. Musi i toto vest pres EET nebo staci jen vypsat přijm.doklad? Od kdy je u tohoto typu pronajmu povinnost EET?
  Děkuji.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Jano, přesně tuto situaci jsme konzultovali s úředníky na EET infolince finanční správy. Pronájem salonku spadá až do 3. vlny EET. Zatím tedy vydávejte doklady tak, jak jste zvyklí, tyto příjmy evidujete až od příštího března.

   Tržby za nápoje a jídlo evidujete už od prosince 2016.

 14. Profilový obrázek Michaela napsal:

  Dobrý den, budeme pronajímat krátkodobým ubytováním apartmán v rodinném domě. ŽL máme, neb budeme zajišťovat úklid apod. Pronájem bude přes Booking. Platby probíhají přes Booking, vše převodem, nic v hotovosti. jak je to prosím s EET? Děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Michaelo, tyto tržby se pravděpodobně neevidují. Konzultovali jsme vaši otázku s pracovnicí finanční správy a podle jejího názoru ani tento typ on-line platby pod EET nespadá. Nevíme přesně, jak Booking funguje, ale pokud vám zákazníci platí z účtu na účet nebo on-line kartou a peníze jdou rovnou vám, máte jistotu.
   Pokud by peníze za pobyt šly společnosti Booking a ta by je přeposlala vám, mohlo by to být složitější – nejnovější verze EET metodiky totiž na str. 10 připouští možnost, že některé platby přes platební brány (kterou by mohl být i Booking) spadají pod EET. Určitě vám doporučujeme zjistit, jak to na Bookingu funguje, a pak můžete napsat nám nebo zavolat na finanční správu: http://www.etrzby.cz/cs/kontakty

 15. Profilový obrázek Alena Žváčková napsal:

  Dobrý den, dívám se, že článek je z roku 2016. Chtěla jsem se zeptat jestli tedy byla schválená výjimka, o které se zmiňujete, kterou navrhl pan Babiš pro Airbnb apod? Chtěli bychom pronajímat chatu, už vím, že potřebuji živnostenský list a řešit i ETT. Bude mi stačit jen tedy bezplatná aplikace profi účtenka? Nebo do toho musím něco víc investovat? Platí stále, že pro online platby ETT řešit nemusím? V tomto státě se pořád něco mění, tak ať něco nezaspím 🙂 děkuji,

 16. Profilový obrázek Stana Šedová napsal:

  Dobrý den mám živnostenský list na ubytovací sluzby. Pronajímám nemovitost dlouhodobě a nájemníci mi plati v hotovosti potřebuji EET a naFÚ mám danit dle paragrafu 7 je to tak? Děkuji za odpověď Stana

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, tyto tržby byste měla evidovat, protože máte na pronajímání živnostenský list, takže je to vaše podnikání. Pokud byste danila podle paragrafu 9 a neměla živnostenský list, nebere se to jako podnikání a do EET tržby nespadají. Možným řešením je nechat si posílat peníze na účet – pak EET nemusíte řešit.
   Na správný způsob danění se prosím zeptejte na finančním úřadě, na to v EET poradně nejsme experti.
   Za EET poradnu vám pěkný den přeje Eva.

 17. Profilový obrázek Jana Ulovcova napsal:

  Dobrý den, pronajímán chalupu a apartmán krátkodobě, příjmy daním podle paragrafu 9,neposkytují žádné služby . Musím platit obci pobytový poplatek, vést knihu ubytovaných a hlásit cizince cizinecké policii? Jana Ulovcova

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Ulovcová, s otázkami ohledně místních poplatků a evidence ubytovaných se prosím obraťte na příslušný živnostenský úřad, nebo rovnou na obecní úřad, pod který lokace Vašeho ubytovacího zařízení spadá. Naše EET poradna se bohužel na tuto problematiku nespecializuje. Pokud budete potřebovat cokoliv doplnit k případné evidenci tržeb, neváhejte se na nás ještě obrátit. Za EET poradnu vás zdraví Markéta.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *