5 věcí, které byste měli vědět o EET a neziskových organizacích

Mohlo by se Vám líbit

23 komentářů

 1. Profilový obrázek Ing. Kamil Jakoubek napsal:

  Asi se dá souhlasit, že přehlednost v metodice k zákonu o EET odpovídá standardní přehlednosti a struktuře zákonů, takže pro lajka ne příliš čtivé, ale potřebné informace se zde dohledat dají a jsou úplné. V článku postrádám důležitou informaci o veřejně prospěšné činnosti (tzv. statusu veřejné prospěšnosti), která je v metodice taktéž popisovaná a je z pohledu neziskových organizací (spolků) neméně důležitá. S současné době se na tento fakt nemusí přihlížet, protože se obecně na všechny neziskové organizace pohlíží jako na veřejně prospěšné. Navíc pokud tyto spolky mají ve svém předmětu činnosti taktéž toto slovní spojení uvedené, pak není o čem diskutovat. Ale to nebude platit v době, kdy nabude platnosti připravovaný Zákon o statutu veřejné prospěšnosti. V tomto případě bude nutné, aby spolky požádaly soud o zápis statusu veřejné prospěšnosti do rejstříku spolků, aby vůbec mohli nahlíže a řídit pravidly uvedenými ve Vašem článku, respektive v metodice k zákonu o EET. Pokud by spolky tento krok neučinily, pak by vést EET musely. A to přesto, že by splňovaly jednu z uvedených podmínek (175 tis. nebo 5%).

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Jakoubku, ano, máte pravdu. My se v článku zabýváme spíše EET pravidly pro spolky a neziskovky, než tím, jak se vůbec stát takovou organizací. Děkujeme za váš komentář a věříme, že nové zákony spolkům neutečou.

 2. Profilový obrázek Petr Zemánek napsal:

  Dobrý den, asi budu ve své malé venkovské hospodě na podzim zavřít, úředně přerušit hostinskou činnost. Z hospody bude moje chata. Hosté, moji kamarádi budou chodit na chatu, složíme se na pivo a ostatní alko, nealko, topení, energie ve výši jak to bylo v hospodě.Nebudu mít eet, budeme si kouřit a dělat co chceme, jsme v chatě na soukromém pozemku. Bez soudního příkazu tam nevpustím policii, celníky ani žádnou kontrolu. Případný udavač se bude muset zveřejnit, nechat vyslechnout policií, jako důkaz,případně udat i další svědky. Těm se to líbit nebude. Na léto si obnovím živnost, lokál bude opět soukromá chata a budu stánkařit, prodávat z okénka na zahrádku. Prodejní okénko mám mimo chatu (lokál). Vstup na WC pro lidi ze zahrádky udělám zvenčí, tak aby nemohli chodit přes chatu. Asi zde píšu mimo Vaše téma, ale zajímal by mě Váš názor. Díky Petr

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Petře, mimo naše téma nepíšete, elektronickou evidencí se zabýváme ze všech úhlů pohledu. Váš nápad jsme prostudovali a teoreticky by to takto mohlo fungovat. Otázkou ale zůstává, jak stát zareaguje na proměny hospod na kluby a další snahy vyhnout se EET. Pokud si zrušíte živnost a společně si s kamarády koupíte bečku, kterou vypijete ve své chatě, nemělo by se to EET vůbec týkat – pořídit sobě a kamarádům bečku podle nás může kdokoliv nad 18 let. Na léto byste si pak bez problémů mohl otevřít stánek. Musíte ale dbát na to, aby šlo o dodání zboží (eviduje se až od 3. vlny) a nikoliv o stravovací službu (eviduje se už od 1. vlny). Pokud totiž budete mít u svého stánku zahrádku s posezením a stolky a hosté budou mít k dispozici WC, mohla by to finanční správa díky těmto doplňkovým službám klasifikovat jako stravovací službu.

   Podívejte se na výklad finanční správy, který úředníci připravili před několika týdny. Stánky najdete na straně 6 a 7: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf

 3. Profilový obrázek Dvořák Petr napsal:

  Prosím, chtěl bych se zeptat jsme TJ máme živnostenské oprávněni-prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.Chci se Vás touto cestou zeptat jestli potřebujeme EET provozování hospodské činnosti která nepřesáhne 170 000Kč ročně.Díky za odpověd s pozdravem Dvořák Petr

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Dvořáku, snad správně předpokládáme, že TJ je tělovýchovná jednota. Potom vaší hlavní činností pravděpodobně bude vedení sportovních oddílů a k tomu máte jako vedlejší činnost občerstvení. Aby bylo možné uznat prodej alkoholu jako minoritní činnost, musí splnit 2 podmínky:
   – tržby činí maximálně 175 tisíc Kč ročně,
   – tyto tržby nepřesahují 5 % všech příjmů.

   Raději vám ale nechceme jasně určovat, jestli musíte nebo nemusíte elektronicky evidovat. Problematika spolků a klubů je dost složitá a ani úředníci v metodice nepopsali přesně všechny situace. Určitě vám doporučujeme probrat EET na finančním úřadě nebo požádat o závazné posouzení – abyste měli také jistotu, že jste vše správně spočítali. Pokud byste měl ještě nějakou otázku, určitě napište.

   Oprava z 18. ledna: pane Dvořáku, omylem jsme napsali do odpovědi údaj pro podnikatele, jejichž tržby z vedlejší činnosti nesmí přesáhnout 49 % příjmů. Pro veřejně prospěšné poplatníky je to jen 5 % – chybu jsme v odpovědi opravili. Omlouváme se za nepřesnost.

 4. Profilový obrázek Monika napsal:

  Dobrý den,

  navazuji na odpověď pro pana Dvořáka: píšete, že tržby nepřesahují 49% všech příjmů. V článku výše jsem se dočetla, že nemohou překročit 5%. Nevím tedy co teď platí.

  Prosím tedy o upřesnění, co je správné.
  Děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Moniko, děkujeme za upozornění na chybu. Pro veřejně prospěšné poplatníky platí 5 %, pro podnikatele 49 %. Můžete si to přečíst i v metodice na straně 15 a 40.

 5. Profilový obrázek Dana napsal:

  Dobrý den. asi jsem trochu mimo, omlouvám se za „amatérský“ dotaz, ale… pokud jsme spolek, který organizuje akce pro veřejnost, na nich se prodává občerstvení a suvenýry, část prodávaných věcí vyrábíme sami,… tedy při příjmu z prodeje 175 tisíc, by musel mít spolek 3,5 milionu roční zisk?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Dano, částka 175 tisíc se týká celého roku – váš příjem po celý rok nesmí být vyšší než 175 tisíc korun. Snad jsme vaši otázku nepochopili špatně.

 6. Profilový obrázek Pavel napsal:

  Dobrý den, rád bych reagoval na příspěvek výše – jedná se o „čistý“ zisk čí obrat? Pokud bychom pořádali taneční zábavu při účasti 200 návštěvníků – vstupné 100 + cca 200 útrata na osobu = 60 000, do 175 000 se počítá 60 000 nebo částka po odečtení nákladů? Pokud příjde na kotrolu FS, CÚ – jak prokazuji, že nemáme povinnost tržby evidovot? Děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pavle, EET metodika to těchto 175 tisíc korun klasifikuje jako příjem neboli výnos. Podívejte se na stranu 15: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

   Prokazovat se budete kontrole pravděpodobně svým účetnictvím – určitě byste ve vaší organizaci měli počítat s tím, že kontrola bude chtít nějaké podklady vidět. Až budete mít čas, doporučuju vám zastavit se na finančním úřadě a ještě se zeptat, jak přesně bude případná kontrola ve vaší organizaci probíhat a co budou chtít vidět.

 7. Profilový obrázek Hana napsal:

  Dobrý den, jsme fotbalový spolek, který při zápasech na hřišti prodává občerstvení. Je to vedlejší podnikatelská činnost, tudíž – překročí-li limity, spadá pod EET. Ale současně s tímto zajišťujeme pro obec občerstvení na občasných obecních akcích, jako je masopust, obecní dny, kácení máje apod. – tyto akce dle metodiky nepodléhají EET. Jak to však bude v našem případě? Počítají se do limitu 175 tisíc pouze příjmy z pravidelného prodeje na hřišti? Nebo budeme započítávat jak příjmy z prodeje na hřišti, tak příjmy z příležitostných akcí? Děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Hano, domníváme se, že byste měli ve vašem spolku započítávat všechny své příjmy, tedy z příležitostných akcí i z prodeje při zápasech. Pokud si u vás totiž obec objedná občerstvení, které prodáváte na akcích, pravděpodobně na to nelze vztáhnout pravidlo, že obce neevidují své tržby.

   Podívejte se prosím do nového dokumentu, který finanční správa vydala pro neziskové organizace: http://www.etrzby.cz/cs/neziskove-subjekty

   Vašeho případu se týká kapitola nazvaná „Plošné vyloučení tržeb vybraných veřejnoprávních subjektů neziskového sektoru“.

   V případě neziskových organizací se posuzuje to, zda jste neměli za předchozí rok příjmy vyšší než 175 tisíc korun, případně zda podnikatelské příjmy činily méně než 5 % vašich příjmů. Nehraje zde bohužel roli to, v kolika provozovnách tržby přijímáte, jako u minoritní činnosti.

 8. Profilový obrázek ZuzanaŠ. napsal:

  Dobrý den,
  jsme spolek – folklorní soubor a zároveň jsme pořadateli folklorního festivalu. Rozpočet máme 250 000 až 300 000 na celý festival, většinu našich příjmů tvoří dary a dotace. Vstupné máme dobrovolné, to za 3 dny festivalu dělá v průměru 20 – 25 000 Kč, ale prodáváme kalendáře a brožury s folklorní tematikou, které si necháváme vyrábět a pak drobné reklamní předměty s logem našeho festivalu a také perníčky, což je průměrně částka do 10 000 Kč za celý víkend. Musíme proto mít EET?
  Jako soubor vystupujeme bez honoráře, jediné co občas dostaneme zaplaceno je doprava autobusem, ale pod náš spolek spadá též cimbálová muzika, která si ale organizuje svá vlastní vystoupení a za ně už honorář inkasuje. Musí oni evidovat tržby?

  Děkuji.
  ZuzanaŠ.

 9. Profilový obrázek Lukáš Nováček napsal:

  Dobrý den.
  Měl bych na Vás otázku ohledně EET. Jako občanské sdružení resp. spolek chceme tento rok pořádat tábor pro děti. Platby za tábor bychom chtěli přijímat bezhotovostně tj. převodem na účet. Chtěl bych se tedy zeptat, zdali by se na nás vztahoval povinnost EET.

  Děkuji

  Lukáš N.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Lukáši, pokud budete přijímat platby přes účet, EET řešit nemusíte. Na tento typ plateb se totiž elektronická nevztahuje. Sledujte prosím náš blog – finanční správa vydala nové pokyny pro neziskovky a my je právě analyzujeme a připravujeme pro vás článek, který vyjde co nejdříve.

 10. Profilový obrázek Ivana napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, nejsme žádný spolek, nejsme vůbec nic a pořádáme 1 za rok pro kamarády sraz, prakticky soukromou akci, kde jsou různé soutěže a kde se prodává alko, nealko, jídlo. Je potřeba udělat něco pro to, abychom nemuseli mít EET? Výdělek z této akce, jde zase příští rok na naklády této další akce, takže nezbývá vůbec nic, spíše jsme ještě ve ztrátě.

  Děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Ivano, podle vašeho popisu se domníváme, že vaše činnost není podnikáním. Předpokládáme, že příjmy nedaníte, a pokud peníze utratíte příští rok za pořádání této soukromé akce, nevidíme důvod, proč byste měli tržby evidovat. Určitě se můžete zajít ještě poradit na finanční úřad a vyložit jim svoji situaci podrobněji. Podle metodiky k zákonu o EET (strana 9) ale váš příjem pravděpodobně není rozhodný, a tudíž nepodléhá EET: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

 11. Profilový obrázek Pepa napsal:

  Dobrý den,
  Náš fotbalový klub vlastní hospůdku u hřiště. Klub je majitelem a na hospodě má vyvěšeno své sídlo i provozní otvírací dobu. Provozovatele hospůdky jsou dva lidé, kteří teďkom nevědí jak to bude probíhat s EET pokladnou. Jestli si musí zajistit registraci v EET na své vlastní jména, nebo pokladna bude taky vedena na klub, jak hospoda. Chci se teda informovat jak se to má zajistit, aby z toho nebyly žádné problémy? Jsou stanovené nějké limity, kolik tržeb za rok/nebo měsíc ohledněplacení většího DPH, nebo něco podobného? Jde někde najít na internetu podrobnější informace k těmto problémum?
  Předem děkuji za odpověd.
  s pozdravem Pepa

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pepo, z popisu se zdá, že vaše situace vypadá složitě. Pokud jdou peníze z hospody do kapsy provozovatelům, kteří si hospodu od klubu pronajímají, pravděpodobně by mělo být EET na jejich jméno. Pokud jsou zmínění provozovatelé členy klubu a peníze jdou do klubové kasy, pak je EET na jméno klubu.

   Spolky se mohou EET vyhnout, pokud jejich vedlejší podnikateloská činnost nepřesáhne tržeb 300 tisíc korun za rok. I o tom se dočtete v tomto článku: https://eet.money.cz/blog/jak-maji-neziskovky-poznat-jestli-potrebuji-eet-urad-vydal-novy-pokyn

   Zkuste nám napsat bližší informace, jak je to s majitelem a kdo získá tržby z provozování hospůdky, a my se na váš problém ještě podíváme. Nebo se můžete zajít zeptat na vás finanční úřad, kde vysvětlíte podrobnosti a úředníci vám poradí, jak správně evidovat.

 12. Profilový obrázek Pepa napsal:

  Dobrý den,
  My jako provozovatelé budeme měsičně klubu platit nájem. Zbytek bude náš vydělek. Na klub budou vedeny všechny faktury za zboží a další věci. My dva budeme mít klubové razítko a podpisový souhlas klubu. Klum má osobu na, kterou je hospůdka vedená, my budeme čistě jen provozovatelé. Máme se tedy oba registrovat v EET systému, nebo to máme zajistit EET pokladnu na jméno klubu? Budou pro nás nějaké limity, které by nám markartně zvedli DPH, myslím třeba, že na spolek to je 300 000. Jestli něco podobného je i na osoby (provozovatelé)?
  Děkuji za odpověd
  s pozdravem Pepa

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pepo, děkujeme za vysvětlení, bohužel v tom stále vidíme nějaké nejasnosti.

   Zdá se nám, že je logické, aby byla pokladna na jméno klubu – klub přijímá a platí faktury, vy používáte jeho razítko a fungujete jen jako lidé, kteří udržují provoz v chodu.

   Na druhou stranu ale jdou peníze z tržeb vám a máte hospodu od klubu pronajatou. Tyto argumenty podle nás značí to, že EET by měla být spíš na vaše jméno.

   EET zároveň souvisí se živností – pokud máte příslušné živnostenské oprávnění, měli byste evidovat vy a váš kolega.

   Proto bychom vám určitě doporučili požádat si o závazné posouzení. Znamená to, že finanční správa na základě vaší žádosti vypracuje přesný postup, jak máte ve vašem případě evidovat. Bohužel to není zadarmo – dokument vás vyjde na tisíc korun. Více o posouzení jsme psali zde: https://eet.money.cz/blog/ktere-faze-eet-spadne-vase-podnikani-za-tisicovku-vam-reknou-na-financnim-uradu
   A přečtete si o něm také na straně 37 v metodice: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

   Co se týče DPH, musíme vás bohužel poprosit, abyste se zeptal nějakého daňového odborníka, případně rovnou v žádosti o závazné posouzení. V metodice k zákonu o EET totiž další daňové limity popsané nejsou a my bychom tak mohli jen odhadovat, protože se specializujeme na EET a ne na daně. Napadá nás, že podobný limit stanovuje metodika také pro minoritní příjem, ale toho se váš dotaz netýká.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *