11 věcí, které finanční správa změnila v metodice k EET
První velká aktualizace EET metodiky je tady! Podívejte se, co se pro vás změní a ujistěte se, že máte vše podle aktuálních pravidel.
Mezi největší novinky druhé verze metodiky patří výslovný zákaz poplatku za vystavení účtenky, upřesnění ohledně elektronických účtenek, změna zařazení oprav motocyklů a zlepšení podmínek pro neziskové organizace.
Všech 11 změn, které jsou součástí druhé verze metodiky, jsme pro vás kompletně zmapovali.
1. Nabití a čerpání elektronické peněženky
Když si u vás zákazník nabije peníze na elektronickou peněženku nebo čipovou kartu, tržbu musíte zaevidovat. Poté, co klient uplatní svůj kredit, máte povinnost tržbu znovu zaevidovat. Aby z toho nebyla duplicita, do datové zprávu přidáte informaci o čerpání kreditu.
Ale co když si zákazník kartu nabije u vašeho obchodního partnera a službu si pak koupí u vás? Zde úředníci na straně 6 nově zpřesňují pokyny. V tomto případě už neuvádíte, že jde o následné čerpání kreditu. Jednou tržbu zaeviduje obchodní partner, podruhé vy.
2. On-line platby
Úředníci na straně 7 zapracovali vymezení on-line plateb, které spadají do EET. O nich jsme již dříve podrobně informovali. Podívejte se na aktuální informace.
3. Převod z účtu na účet
Pokud platební brána přesměruje zákazníka do jeho internetového bankovnictví, kde zadá pokyn k platbě převodem, tržba do EET nespadá. Tato informace v metodice přibyla na straně 7.
4. Doplnění k dobírkám
Metodici do druhé verze dokumentu na straně 8 zapracovali i dřívější upřesnění ohledně dobírek. Stále platí, že pokud Česká pošta nebo soukromý dopravce vybere od vašeho klienta peníze v hotovosti, ale vám je pošle na účet, nespadá tato tržba do EET.
5. Ze spropitného se nepočítá DPH
Pokud “dýško” náleží podnikateli, musíte ho zaevidovat do EET. Ale jak je to s výpočtem DPH? Úředníci na straně 10 doplnili, že spropitné je platba, která nemá přímý vztah k poskytovanému plnění. Proto se nezahrnuje do základu daně a jeho výši nezohledňujete v položkách datové zprávy týkající se DPH.
6. Nová vyloučená tržba
EET se nevztahuje na pokutu, kterou platí cestující ve vlaku, autobuse nebo jiném dopravním prostředku. Metodici tím doplnili příklady vyloučených tržeb, o kterých píší na straně 16.
7. Zvýšení limitů pro spolky
Neziskových organizací a spolků se za určitých okolností EET netýká. Až do poloviny května platilo, že pokud si vedlejší podnikatelskou činností organizace nevydělala víc než 175 000 Kč, EET mít nemusela.
Nyní úředníci tuto hranici zvýšili na 300 000 Kč ročně. Další možností je, že příjmy z vedlejšího podnikání činí nejvýše 5 % z celkových příjmů poplatníka. Tato podmínka zůstala nezměněná. Podrobnosti najdete v metodice na straně 17.
8. Elektronické účtenky a poplatek za vystavení
Poměrně obsáhle doplnili metodici pasáž týkající se EET účtenek na straně 24. Pokud vydáváte elektronické účtenky, zákazník by s tím měl předem souhlasit. Ustanovení bude například součástí obchodních podmínek nebo může vycházet z dohody obou aktérů. Druhá z možností se bude často vyskytovat například u stálých obchodních partnerů.
Pokud zákazník elektronickou účtenku nechce, musíte mu vystavit tištěnou. V případě, že to neuděláte, podle metodiky obcházíte zákon. Zároveň se v dokumentu výslovně říká, že za vystavení EET účtenky nemůžete účtovat poplatek.
9. Informační oznámení na webu
Když nevyvěsíte oznámení, že evidujete tržby, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Ale dlouho byly nejasnosti ohledně internetových stránek. Ve staré metodice se psalo, že “cedulka” má viset na webech, které nabízí zboží a služby.
Nově se do textu na straně 32 dostala zpřesňující pasáž. Ta říká, že oznámení musí být na webech, které nabízí produkty a služby a zároveň lze jejich prostřednictvím uskutečnit evidovanou tržbu. To znamená, že restaurace, která má na internetu vyvěšené denní menu, ale nic si přes její web nekoupíte, elektronické oznámení mít nemusí.
10. Přeřazení oprav motorek do třetí vlny EET
Prodej autodílů spadá do 2. vlny, ale samotné opravy aut patří do 3. vlny. Jenže co motorky? Ty spadají pod CZ NACE kód 45.4 s označením Obchod, opravy a údržba motocyklů, jejich dílů a příslušenství. Podle první verze metodiky všechny tyto činnosti související s motorkami patřily do 2. vlny.
Zjevnou nelogičnost nyní metodici napravili a servis motorek zařadili k opravám aut do 3. vlny. Úpravu najdete v dokumentu na straně 40. Pokud tedy servis specializovaný na motorky od března eviduje, může přestat a začít až za rok.
Zajímavostí je, že z metodiky finanční správa vyřadila kódy 40 a 44. Proč? Tyto kódy ve skutečnosti neexistují – nejsou k nim přiřazené žádné obory.
11. Výpočet minoritní činnost
Pokud si kadeřnice přivydělává prodejem šamponů, je to její minoritní činnost. Jestli její tržby za vlasové přípravky nepřekročí:
- 175 000 Kč ročně
- a zároveň tvoří maximálně 49 % celkových plateb na provozovně,
může si živnostnice elektronickou evidenci odložit až do 4. vlny.
Až do teď ale nebylo úplně jasné, jaké platby se do limitu 175 000 Kč počítají. Co když zákaznici šampon dojde a tak si ho po e-mailu u své kadeřnice objedná, zaplatí ho převodem na účet a pak si ho jen vyzvedne? Právě taková platba se podle nových pokynů do limitu nepočítá.
Na straně 43 se totiž dočtete, že se do částky 175 000 Kč počítají pouze platby, na které by se normálně EET vztahovala. Ale právě převodu z účtu na účet se EET netýká.
Každý den pro vás hlídáme novinky v EET. Začněte nás sledovat na Facebooku a Twitteru, ať se o dalších změnách dozvíte včas.
Kdyby úředníci na Generálním finančním ředitelství znali zákon 112/2016 Sb., včetně důvodové zprávy, tak by nevydávali různá upřesnění, která jsou v rozporu se zákonem, respektive tam nejsou. můžeme jen doufat že v případě soudních sporů přihlédne k zákonu a k důvodové zprávě.
Dobrý den, pane Šimku, děkujeme za váš komentář. Doufejme, že k žádným soudním sporům ani nedojde.