4 typy dobírek a EET. Dejte si pozor, kdo vaše balíčky doručuje

Mohlo by se Vám líbit

13 komentářů

 1. Profilový obrázek Radek napsal:

  Díky, konečně jasně napsaný článek ohledně dobírek!

 2. Profilový obrázek Zuzana napsal:

  A jak je to když zboží na poštu odnesu sama a pošta mi pošle peníze na účet. Nemám s poštou žádnou smlouvu a zboží zasílám s vím jménem.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Zuzano, podle nás jde o 2. způsob popsaný v článku, takže v tomto případě spíše neevidujete.

 3. Profilový obrázek Anna napsal:

  chtěla bych taky vědět ,když pošlu soukromě balíček na dobírku

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Anno, Česká pošta nemá povinnost evidovat tržbu. Pokud vám pošle peníze na účet, nemusíte ani vy evidovat.

 4. Profilový obrázek Helena napsal:

  Chápu to tedy dobře, že pokud pošlu balíček na dobírku a vyzvednu si na poště hotovost, musím evidovat tržbu. Pokud si dobírku nechám poslat na účet, nemusím evidovat nic?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Heleno, je to tak, jak píšete. Pokud vám dopravce pošle peníze na účet, EET se vás netýká.

 5. Profilový obrázek Zdeněk napsal:

  Pokud pošlu zboží poštou na dobírku, složenka C, mám povinnost evidovat až v okamžiku převzetí hotovosti od pošty? To by znamenalo, že zákazník nedostal při platbě zboží potvrzení o zaevidované platbě. Není to v rozporu se zákonem?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Zdeňku, úplně nejlepší by bylo, kdybyste si peníze za dobírky nechal od České pošty vyplácet na účet. V tom případě byste tuto tržbu nemusel elektronicky evidovat. Pokud si však peníze vyberete v hotovosti, musíte elektronicky evidovat a EET účtenku doručit zákazníkovi. V toto případě je ideální ihned účtenku odeslat elektronicky. Další možností je, že platbu zaevidujete předčasně – tedy ještě než balíček odešlete a rovnou do něj vložíte EET účtenku. Pak už nemusíte evidovat při výběru na poště. A pokud by si zákazník dobírku nepřevzal, platbu v EET stornujete.

 6. Profilový obrázek Lukáš napsal:

  Dobrý den,

  chci se zeptat, když prodávám zboží odběrateli (vystavená faktura), zboží předává zákazníkovi dopravce (se kterým mám sjednanou smlouvu o přepravě zboží), k tomu mi od nich přebírá i peníze za dané zboží. Kdy eviduji tržbu? – při vystavení příjmového dokladu, ikdyž peníze fyzicky ještě nemám nebo až mi peníze přiveze dopravce? (asi to bude ten bod. 3).

  Díky za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Lukáši, záleží pravděpodobně na tom, jaký typ smlouvy jste s přepravcem uzavřel. Obecně můžeme říct, že pokud přepravce jedná vaším jménem, jde o přímé zastoupení, pokud jedná svým jménem, jde o nepřímé zastoupení.
   V bodě 3 našeho článku (přímé zastoupení) eviduje tržbu vaším jménem a na váš účet dopravce při převzetí peněz od zákazníka. Proto je ideální, když nachystáte EET účtenku dopravci předem a on ji i se zbožím předá zákazníkovi a převezme peníze.
   V bodě 4 (nepřímé zastoupení) eviduje opět dopravce v okamžiku převzetí peněz, ale svým vlastním jménem (na EET účtence jsou údaje dopravce, ne vaše).
   Nezapomeňte, že soukromé dopravní společnosti a Česká pošta nemusí tržby evidovat. Když vám peníze pošlou na účet, nemusíte evidovat ani vy.
   Více informací zjistíte přímo na webu finanční správy: http://www.etrzby.cz/cs/Trzby-prijate-prostrednictvim-dopravcu
   Pokud by vás ještě něco napadlo nebo jsme vaši otázku pochopili jinak, než jste potřeboval, určitě ještě napište.

 7. Profilový obrázek Lukas napsal:

  Dobrý den, můžete poslat citaci zákona, která vylučuje dobírku z EET ve vztahu e-shop -> kurýr – > platba na účet eshopu? Studoval jsem celý zákon o EET, ale nikde jsem to tam nedohledal..
  Děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Lukáši, podrobnosti o fungování EET najdete spíše v metodice k zákonu o EET, kterou vydala finanční správa. Koukněte na stranu 8, 3. odstavec odspodu, závěrečná část: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

   Případně se podívejte ještě i na speciální rozšířený text, který vydala finanční správa. Vás zajímá 3. model – prostředník: http://www.etrzby.cz/cs/Trzby-prijate-prostrednictvim-dopravcu

   Jestli dobře koukáme, tyto věci v zákoně opravdu nejsou. Obsahuje totiž jen ty nejzákladnější věci. Podrobnosti a konkrétní situace jsou rozepsané v metodice, ale nemusíte mít obavy – je velmi důvěryhodným zdrojem a je závazná pro EET kontrolory.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *