4 typy dobírek a EET. Dejte si pozor, kdo vaše balíčky doručuje
Dobírka má sice obecně z EET výjimku, ale neplatí to ve všech případech. Finanční správa tento týden zveřejnila pokyn, ve kterém rozebírá 4 typy dobírek. A některé z nich se evidenci tržeb nevyhnou.
1. Vlastní doprava
Představte si, že máte e-shop s krmivy pro zvířata. Máte vlastní rozvoz a vaši zaměstnanci přivezou zákazníkům zboží až domů. Klient ho na místě zaplatí v hotovosti nebo kartou. V tom případě musí mít váš pracovník přenosnou pokladnu (pokud jste tržbu nezaevidovali s předstihem v kanceláři) a platbu odeslat do EET.
2. Dopravce jako prostředník
Většina e-shopů ale nemá vlastní rozvoz a využívá služeb přepravních společností – ať už je to Česká pošta nebo soukromé dopravní společnosti. Tyto firmy jsou prostředníkem mezi vámi a zákazníkem. Jako takové nemají povinnost evidovat platby, které od lidí vybraly za vaše zboží.
Z hlediska EET je klíčová chvíle, kdy vám dopravce předává tržbu. Nyní záleží, v jaké formě ji dostanete. Pokud si od dopravce vyzvednete peníze za dobírky v hotovosti, musíte je zaevidovat. Jestli vám je přepravní firma pošle převodem na účet, nemusíte do EET nic posílat.
3. Přímé zastoupení
Jiný postup platí, pokud jste s dopravcem ve vztahu přímého zastoupení. To obvykle znamená, že máte uzavřenou mandátní nebo jinou podobnou smlouvu. Přepravní společnost pak převzetí platby od zákazníka provádí vaším jménem a ve váš prospěch.
V tomto případě je z hlediska EET rozhodující okamžik, kdy dopravce přijímá peníze hotově nebo kartou od klienta. Tuto tržbu musí kurýr evidovat. I pokud vám pak přepravce osobně v hotovosti peníze předá, vy už tržbu znovu neevidujete.
Na EET účtence kurýrní firma uvede údaje e-shopu. V případě, že ji navíc e-shop přímo pověří evidováním svých tržeb (metodika str. 10), vyplní dopravce své údaje a uvede DIČ pověřujícího poplatníka (e-shopu).
4. Nepřímé zastoupení
Posledním možným případem je nepřímé zastoupení. To znamená, že máte s dopravcem uzavřenou například komisionářskou nebo jinou obdobnou smlouvu. V této situaci kurýr přebírá od zákazníka peníze svým vlastním jménem ve váš prospěch.
U nepřímého zastoupení je nutné evidovat v okamžiku, kdy dopravní společnost převezme platbu od zákazníka. Na EET účtence uvede kurýrní firma své vlastní údaje.
Tip na závěr
Nechcete složitě s dopravcem řešit, kdo má evidovat tržby? Nejjednodušší je, když očekávanou platbu zaevidujete předem ve chvíli, kdy připravujete dobírku do expedice. Účtenku rovnou vložíte do balíku a máte vystaráno. Pokud by si zákazník dobírku nevyzvedl, tržbu stornujete.
A vůbec se nemusíte bát toho, že omylem zaevidujete tržbu, která do EET nespadá. Dobrovolně můžete evidovat i víc tržeb, než vám zákon ukládá.
Máte k různým typům dobírky další otázky? Přečtěte si podrobnosti webu finanční správy.
Hlídáme vše kolem 2. vlny EET. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a buďte vždy v obraze.
Související články
EET v maloobchodě zvládne pokladna EURO 150TEi bez měsíčních poplatků
Díky, konečně jasně napsaný článek ohledně dobírek!
A jak je to když zboží na poštu odnesu sama a pošta mi pošle peníze na účet. Nemám s poštou žádnou smlouvu a zboží zasílám s vím jménem.
Dobrý den, Zuzano, podle nás jde o 2. způsob popsaný v článku, takže v tomto případě spíše neevidujete.
chtěla bych taky vědět ,když pošlu soukromě balíček na dobírku
Dobrý den, Anno, Česká pošta nemá povinnost evidovat tržbu. Pokud vám pošle peníze na účet, nemusíte ani vy evidovat.
Chápu to tedy dobře, že pokud pošlu balíček na dobírku a vyzvednu si na poště hotovost, musím evidovat tržbu. Pokud si dobírku nechám poslat na účet, nemusím evidovat nic?
Dobrý den, Heleno, je to tak, jak píšete. Pokud vám dopravce pošle peníze na účet, EET se vás netýká.
Pokud pošlu zboží poštou na dobírku, složenka C, mám povinnost evidovat až v okamžiku převzetí hotovosti od pošty? To by znamenalo, že zákazník nedostal při platbě zboží potvrzení o zaevidované platbě. Není to v rozporu se zákonem?
Dobrý den, Zdeňku, úplně nejlepší by bylo, kdybyste si peníze za dobírky nechal od České pošty vyplácet na účet. V tom případě byste tuto tržbu nemusel elektronicky evidovat. Pokud si však peníze vyberete v hotovosti, musíte elektronicky evidovat a EET účtenku doručit zákazníkovi. V toto případě je ideální ihned účtenku odeslat elektronicky. Další možností je, že platbu zaevidujete předčasně – tedy ještě než balíček odešlete a rovnou do něj vložíte EET účtenku. Pak už nemusíte evidovat při výběru na poště. A pokud by si zákazník dobírku nepřevzal, platbu v EET stornujete.
Dobrý den,
chci se zeptat, když prodávám zboží odběrateli (vystavená faktura), zboží předává zákazníkovi dopravce (se kterým mám sjednanou smlouvu o přepravě zboží), k tomu mi od nich přebírá i peníze za dané zboží. Kdy eviduji tržbu? – při vystavení příjmového dokladu, ikdyž peníze fyzicky ještě nemám nebo až mi peníze přiveze dopravce? (asi to bude ten bod. 3).
Díky za odpověď.
Dobrý den, Lukáši, záleží pravděpodobně na tom, jaký typ smlouvy jste s přepravcem uzavřel. Obecně můžeme říct, že pokud přepravce jedná vaším jménem, jde o přímé zastoupení, pokud jedná svým jménem, jde o nepřímé zastoupení.
V bodě 3 našeho článku (přímé zastoupení) eviduje tržbu vaším jménem a na váš účet dopravce při převzetí peněz od zákazníka. Proto je ideální, když nachystáte EET účtenku dopravci předem a on ji i se zbožím předá zákazníkovi a převezme peníze.
V bodě 4 (nepřímé zastoupení) eviduje opět dopravce v okamžiku převzetí peněz, ale svým vlastním jménem (na EET účtence jsou údaje dopravce, ne vaše).
Nezapomeňte, že soukromé dopravní společnosti a Česká pošta nemusí tržby evidovat. Když vám peníze pošlou na účet, nemusíte evidovat ani vy.
Více informací zjistíte přímo na webu finanční správy: http://www.etrzby.cz/cs/Trzby-prijate-prostrednictvim-dopravcu
Pokud by vás ještě něco napadlo nebo jsme vaši otázku pochopili jinak, než jste potřeboval, určitě ještě napište.
Dobrý den, můžete poslat citaci zákona, která vylučuje dobírku z EET ve vztahu e-shop -> kurýr – > platba na účet eshopu? Studoval jsem celý zákon o EET, ale nikde jsem to tam nedohledal..
Děkuji
Dobrý den, Lukáši, podrobnosti o fungování EET najdete spíše v metodice k zákonu o EET, kterou vydala finanční správa. Koukněte na stranu 8, 3. odstavec odspodu, závěrečná část: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf
Případně se podívejte ještě i na speciální rozšířený text, který vydala finanční správa. Vás zajímá 3. model – prostředník: http://www.etrzby.cz/cs/Trzby-prijate-prostrednictvim-dopravcu
Jestli dobře koukáme, tyto věci v zákoně opravdu nejsou. Obsahuje totiž jen ty nejzákladnější věci. Podrobnosti a konkrétní situace jsou rozepsané v metodice, ale nemusíte mít obavy – je velmi důvěryhodným zdrojem a je závazná pro EET kontrolory.