EET a e-shopy: asociace chce vyjmout platební brány z evidence
Elektronickou evidenci tržeb pro e-commerce upřesňují nová pravidla. Ale jak jsme už psali, nikdo jim pořádně nerozumí. Proto jsme požádali mluvčí Generálního finančního ředitelství o vysvětlení. A také přinášíme aktuální informace o úsilí asociace APEK, která chce platební brány vyjmout z EET.
Z dvoustránkového dokumentu je podle mluvčí klíčová část o platebních bránách.
“Je důležité, aby podnikatel zjistil u svého poskytovatele platebních služeb, pod který paragraf zákona o platebním styku spadá příslušná poskytovaná služba. Podle toho buď evidovat musí nebo ne.”
mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová
V zajetí paragrafů
V novém nařízení se ohledně platebních bran píše toto:
“Z textace výkladu k platebním branám uvedenému Generálním finančním ředitelstvím v Metodice k aplikaci zákona o evidenci tržeb, by mohl být učiněn nesprávný závěr, že evidenci tržeb podléhají všechny platby prováděné prostřednictvím těchto bran.
Nicméně i v případě platebních bran je nutné vyhodnotit, zda je příslušný převod peněžních prostředků uskutečněn způsobem dle § 3 odst. 1 písm. c) bod 3. nebo písm. d) bod 3. zákona o platebním styku a jsou tak splněny formální znaky dle § 5 písm. b) nebo písm. e) zákona o evidenci tržeb.
V ostatních případech bezhotovostních převodů formální znaky evidované tržby splněny nejsou a platby realizované tímto způsobem tedy nebudou evidenci tržeb podléhat.”
Abychom zjistili víc, zmíněné paragrafy jsme si vyhledali. Podle nich spadají do EET tyto služby:
- převod peněžních prostředků z platebního účtu, k němuž dává platební příkaz plátce prostřednictvím příjemce, jestliže poskytovatel neposkytuje uživateli převáděné peněžní prostředky jako úvěr (§ 3 odst. 1 písm. c) bod 3 zákona o platebním styku),
- převod peněžních prostředků z platebního účtu, k němuž dává platební příkaz plátce prostřednictvím příjemce, jestliže poskytovatel poskytuje uživateli převáděné peněžní prostředky jako úvěr (§ 3 odst. 1 písm. d) bod 3 zákona o platebním styku),
- bezhotovostní převod peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, který je poplatník, který má tržbu evidovat (§ 5 písm. b) zákona o evidenci tržeb),
- jiná forma platby, která má charakter obdobný formám podle písmen a) až d) (§ 5 písm. e) zákona o evidenci tržeb).
Ani vyhledání paragrafů tedy podnikatelům příliš nepomůže novým pravidlům porozumět. A podle našich informací finanční správa zatím další zpřesnění pravidel pro on-line tržby nechystá.
Dotazy na platební brány

Podnikatelé se musí zeptat své platební brány.
Každý podnikatel se tedy bude muset obrátit na svoji platební bránu. Nikde totiž neexistuje jasná tabulka, jaké on-line platební způsoby spadají do jakého paragrafu.
Platební brány totiž nabízí řadu různých služeb. Například přes GoPay můžete používat:
- platební karty,
- on-line platební tlačítka,
- bankovní převody,
- elektronické peněženky
- a další způsoby plateb jako prémiové SMS.
Laik nedokáže poznat, pod jaký paragraf tyto platební metody patří. “V nejbližší době budeme informovat, o tom, jak probíhá proces platby danou platební metodou na naší platební bráně,” uvedl Jan Vodička z GoPay.
Majitelé e-shopů si tak musí ještě chvíli počkat, než zjistí, které platby musí evidovat a které ne. Podrobnější informace jsme zatím nenašli ani na webech dalších českých platebních bran.
A o něco složitější to budou možná mít podnikatelé, kteří využívají velké zahraniční brány jako je PayPal a další. Je totiž otázkou, jak rychle a zda vůbec tyto firmy budou informovat o svých službách v souvislosti s EET.
Evidovat musíte i o půlnoci
Zvlášť pro malé e-shopy bude evidence tržeb náročná. Doposud jim totiž stačily webové stránky, protože všechny úkony související s objednávkou řeší jejich majitelé ručně. Zákazník si vybere zboží, e-shop ho ihned jako součást objednávky směřuje na bránu, kde klient zaplatí. Klidně třeba o půlnoci nebo ve tři hodiny ráno.

Noc nebo den, tržby musíte evidovat okamžitě.
Ale finanční úřad nezajímá, že v tu chvíli majitel e-shopu právě spí. Tržbu má i v noci do systému zaevidovat ihned. “Pokud platba podléhá povinnosti tržby evidovat, musí být evidována nejpozději v okamžiku vydání příkazu k jejímu provedení. Provoz e-shopu tomu musí být přizpůsoben. Předpokládáme, že toto bude automatizovaně zabezpečeno softwarem,” uvedla na náš dotaz Petra Petlachová.
Pro malé e-shopaře tak možná nastávají těžké časy. Pokud se neobjeví nějaké levné softwarové řešení, budou si muset pořídit robustní e-shop s podporou EET, který jinak na nic nepotřebují, nebo zruší platby kartou.
Jenže to celý nákup dost zpomalí a pro malé internetové obchody bude o to těžší konkurovat těm velkým, které platby kartou zachovají.
EET a platební agregátory
Ale možná nebude tak zle. Prvním náznakem je pondělní schůzka výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jana Vetyšky s ministrem financí Andrejem Babišem. Jednali hlavně o platbách prostřednictvím platebních agregátorů (platebních bran).

Tweet, který Jan Vetyška zveřejnil po své schůzce s Andrejem Babišem.
“Podle názoru APEK by platby, přijaté prostřednictvím těchto on-line služeb, neměly být zahrnuty do EET. V principu se totiž jedná o platbu formou převodu z účtu na účet. Obchodník totiž dostává finanční prostředky v úhrnu najednou od provozovatele platební brány na svůj účet, nepřijímá tak jednotlivé on-line platby za každou objednávku zvlášť,” uvádí asociace v článku na svém webu.
APEK bude s úřady dál jednat. „Věřím, že naše schůzka byla plodná a že jsme na dobré cestě, jak přístup k EET a internetovým obchodům zjednodušíme. Byla by velká škoda omezovat například nabídku on-line platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější,“ doplnil Vetyška.
EDIT 23. 11. 2016: Andrej Babiš navrhuje zrušení EET pro e-shopy.
Situaci kolem EET v e-commerce dál hlídáme. Sledujte nás na Facebooku a na Twitteru a včas se dozvíte o dalším vývoji.
Podívejte se i na další články o EET a e-shopech.