Patří pivo do džbánku do 1. nebo 3. vlny? Nejen to zjistíte v novém manuálu
Hospodští, restauratéři a prodejci občerstvení si mohou oddychnout. Řešení EET najdou v 11stránkovém návodu, který připravila finanční správa. Co všechno v něm je a jak ho číst? Máme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího.
Příručka pro prodejce jídla a pití vychází po nepříliš povedeném dodatku k metodice o platebních branách. Na rozdíl od něj je ale dobře přehledná. Skládá se ze dvou částí:
- v diagramu zjistíte, kdy evidujete,
- v tabulce najdete podrobné informace o své typu podnikání: jednoduše vyberte z nabídky svoji provozovnu a ujasněte si, jestli jde o dodání zboží nebo stravovací službu.
Většinu příručky zabírá detailní tabulka s výkladem různých situací. Na výběr máte z mnoha modelů:
- restaurace, hospoda (str. 3),
- restaurace v obchodním centru, jídelna/bufet (str. 4),
- prodejna s možností snědení jídla na místě (str. 5 a 6),
- stánky, trhy, festivaly, slavnosti (str. 6 a 7),
- divadla, kina (str. 7),
- plesy (str. 7),
- catering (str. 7 a 8),
- sportovní akce (str. 8),
- vinotéky (str. 8),
- pizzerie, kebab (str. 9 a 10),
- pojízdné prodejny (str. 10),
- vlaková přeprava (str. 10),
- autobusová přeprava (str. 10),
- fitness (str. 11),
- hlídání dětí (str. 11).
Už v říjnu jsme pro vás zjistili, že prodejců občerstvení se kromě 1. a 3. vlny týká také druhá vlna – i na to úředníci mysleli. U každého modelu si v tabulce vybíráte, zda prodáváte občerstvení k okamžité spotřebě a jestli ho vyrábíte nebo přeprodáváte. Výsledkem je jasný pokyn, kdy evidovat.
Stáhněte si novou příručku finanční správy
Tip EET poradny
Na pročítání 11 stran má čas málokdo. Manuál si stáhněte nebo otevřete v prohlížeči, stiskněte klávesy CTRL+F a vpravo nahoře naskočí okénko vyhledávání. Pak už můžete zadávat klíčová slova a rychle vyhledávat v dokumentu.
V tabulce najdete opravdu detailní situace. Že čepované pivo do džbánku patří do 3. vlny EET, zjistíte na straně 3. Prodáváte sekanou v housce a zákazník si ji může odnést domů nebo sníst u barového stolku? Obě tržby evidujete podle pokynů na straně 5 až ve 3. vlně.
Pokud kromě jídla nabízíte i ubytování, přečtěte si ještě náš Manuál pro poskytovatele pronájmů a ubytování a stáhněte si šablony EET informačních oznámení.
Sledujte EET poradnu na Facebooku nebo Twitteru – dozvíte se tam ty nejdůležitější EET novinky.
Dobrý den,
článek je hezký přehledný
Děkuji.
Ale mám stále nejasnost ohledně svého typu prodeje. Můžete mi prosím poradit?
Mám prodejní stánek s francouzskými palacinkami, fresh Juice, kávou, caje, napoje v pet lahvi, tocenymi limonadami, stacenym sudovym vínem a přes letni sezonu točenou zmrzlinu (zmrzlina se vydává u samostatného výdejního okna).
Vše prodáváme s sebou na taccich či zabalime do alobalu. U stánku máme čtyři pivní lavice. Při vydeji sortimentu neumime urcit, kdo si sedne a zkonzumuje a kdo si to rovnou odnese, protože vše dáváme s sebou. Zároveň si na lavice sedají i lidé, co čekají na autobusy.
Odkdy bych měl začít evidovat…jaký je váš názor?
Děkuji.
Dobrý den, Martine, máte pravdu – je to zapeklitá situace. S jistotou můžeme říct, že balené nápoje v pet lahvi evidujete jako maloobchod od 2. vlny EET. Ze strany 5 dodatku k metodice vyplývá, že zmrzlinu v kornoutu evidujete od 3. vlny (poslední řádek). Palačinky pravděpodobně vyrábíte na místě a kávu s čajem také vaříte – zde asi záleží i na tom, jak zboží servírujete. Pokud byste horké nápoje naléval do hrnečků a víno do sklenic, s největší pravděpodobností byste evidoval od 1. vlny. Pokud byste servíroval palačinky na plastové tácky a nápoje do plastových kelímků, mohl byste evidovat od 3. vlny a řídit se předposledním řádkem na straně 5, který říká: „Zákazník zkonzumuje chlebíčky na tácku uvnitř prodejny „na stojáka“ vč. pití do kelímku“. Samozřejmě všechny balené potraviny a nápoje odnesené zákazníkem domů evidujete od 3. vlny (například víno stáčené do pet lahve, fresh natočený do kelímku s víčkem, káva s sebou). Suma sumárum, podle našeho názoru evidujete balené zboží, které nevyrábíte, ale jen přeprodáváte, od 2. vlny EET, a vyrobené zboží/rozlévané nápoje od 3. vlny EET. Vše totiž balíte s sebou a lavičky využívá kdokoliv, ne jen vaši zákazníci. Ideální by bylo, kdyby navíc lavičky nebyly vaše. Náš názor ale bohužel není určující – ideální by asi bylo, kdybyste si nechal vypracovat závazné posouzení. Držíme vám palce s EET i při předvánočním shonu ve vašem stánku.
Dobrý den, tak začněte hned a nemusíte si tím zatěžovat hlavu.
Dobry den mam ovoce a zeleninu obchod bude potreba i nejaka specialni vaha dekuji
Dobrý den, Petro, o ničem takovém nevíme. Metodika k zákonu o EET ani nový dodatek k metodice nezmiňují povinnost pořídit speciální váhy kvůli EET.
Tak tedy to furt nechápu prodávám čepované pivo a panáky do kelímku na plese v sokolovně (já nejsem pořadatel akce ani majitel sálu) kdy začít evidovat?
Dobrý den, Petře, podle strany 7 dodatku k metodice to vypadá, že začínáte evidovat od 1. vlny EET. Nápoje jsou určené k vypití přímo na plese, i když jsou v plastovém kelímku.
Dobrý den, provozuju bar s bowlingem, tržby za bar jsou jasné – od 1.12.2016, ale co tržby za pronájem bowlingové dráhy? Můžete mi poradit? Děkuji
Dobrý den, Jakube, bude potřeba zjistit, pod jaký kód CZ NACE pronájem drah spadá. Podle nás by to mohl být kód 93.11 – rovozování sportovních zařízení, kam spadají i kuželkové dráhy. Potom byste evidoval od 3. vlny, podívejte se na náš přehled: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb
Abyste měl jistotu, můžete si ještě zjistit svoje CZ NACE pomocí čísla IČO. Návod najdete i na našem blogu.
Obory se do fází rozdělují podle CZ-NACE kódů. Málokdo si ho pamatuje, ale snadno ho zjistíte v databázi RES: http://apl.czso.cz/irsw/
Zadejte do databáze své IČO a vyjede vám váš záznam.
Poté klikněte na odkaz, který se skrývá pod číslem IČO.
Uvidíte detail záznamu, kde je uveden váš CZ-NACE kód.
Vyhledejte si v přehledu přiřazení svého kódu do jedné z vln EET: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb
Dobrý den,
jak to, že je tato varianta ve 3.vlně? Viz stránka 4 – RESTAURACE V OBCHODNÍM CENTRU – je určeno k okamžité spotřebě – *vyrobil jsem – NACE56 – je dodání zboží není stravovací služba – 3. fáze – (Zákazník vypije rozlévaný nápoj, kávu či čaj)
Jaký je rozdíl mezi tím jestli si zákazník v restauraci vypije čaj, a když si vypije pivo v pivnici kde se nevaří?
Obdobně, PRODEJNA S MOŽNOSTÍ KONZUMACE JÍDLA NA MÍSTĚ (případ lahůdky) – jakmile se konzumuje u stolu „na stojáka“ tak je to jiné (2.etapa) než když se u konzumace sedí (1.etapa)?
Děkuji.
Dobrý den, Filipe, prosím, ještě nám upřesněte, na kterou z našich odpovědí reagujete. Vaše otázka se totiž zobrazuje pod komentářem k bowlingové dráze. Děkujeme.
Dobrý večer,
provozuji kavárnu a podle vydaného manuálu chápu, že například káva s sebou a zákusky, které si v kavárně zákazníci snědí, ale které sama nepeču – objednávám od dodavatele- stejně jako chlebíčky, do 1. fáze evidence nespadají, je to tak? V praxi si markování dle tohoto „receptu“ neumí představit. Děkuji Vám předem za odpověď.
Dobrý den, Aneto, vypadá to, že přímo na kavárny manuál nemyslel, takže se budeme muset podívat do pokynů pro jiné typy provozoven. U sloupce „je určeno k okamžité spotřebě – nevyrobil jsem – NACE 47 – 2. fáze“ jsou zmíněny právě chlebíčky nebo třeba zákusky dodané od jiného výrobce. V tomto případě jde jen o přeprodej, a proto evidujete pravděpodobně ve 2. fázi (ať si zákazník sní zákusky u vás nebo si je odnese s sebou, viz 1. políčko 1. řádku tabulky na straně 6).
Zmiňujete i kávu, ale tu podle našeho názoru musíte evidovat už od 1. vlny. Káva, čaj a další nápoje jsou totiž u restaurací i cukráren v řádku 1. fáze.
Bohužel ani my nedokážeme odhadnout, jak bude takové markování vypadat v praxi. Finanční správa obecně radí evidovat vše od 1. vlny, ať máte klid – všímáme si ale, že to se některým podnikatelům nelíbí, takže to asi nebude řešení, na které všichni přistoupí.
Dobrý den ,prosím Vás o radu.
Mám cukrárnu a nějak se v tom ztrácím co evidovat a co ne od 1.12.
Zákusky ,chlebíčky ,cukrovinky, zmrzlina do kornoutku, nealko v petkách, sudové víno stáčené do petek toto všechno nevyrábíme ,kupujeme od dodavatelů a zákazník si to odnáší s sebou evidujeme až v 2.vlně ?
Kávu, čaj prostě občerstvení, tzn. i zákusek na talířku, zmrzlina do poháru apod. které si zákazník zkonzumuje u nás v cukrárně evidujeme už od 1.12. ?
Dobrý den, podíváme se na vaši cukrárnu pěkně popořadě:
1) zákusky, chlebíčky, které vám dodává jiná firma a vy je zákazníkovi zabalíte s sebou – jde o přeprodej, a proto evidujete jako maloobchod od 2. vlny EET
2) balené cukrovinky, vody a limonády – jde o přeprodej, a proto evidujete jako maloobchod od 2. vlny EET
2) zmrzlina do kornoutu – jde o dodání zboží, evidujete od 3. vlny EET
3) stáčené sudové víno do pet lahve – jde o přeprodej, a proto evidujete jako maloobchod od 2. vlny EET
4) káva a čaj v hrnku/plastovém kelímku – nápoje se připravují přímo ve vaší provozovně, jde o stravovací službu, a proto evidujete od 1. vlny EET
5) zákusek či chlebíček na talířku, které nevyrábíte a zákazník je sní ve vašem provozu – jde o přeprodej, a proto evidujete jako maloobchod od 2. vlny EET
6) zmrzlinový pohár, který si dá zákazník v cukrárně – poháry se připravují přímo ve vaší provozovně, jde o stravovací službu, a proto evidujete od 1. vlny EET
Všechny tyto informace jsme čerpali z uvedené tabulky finanční správy – určitě si ji taky projděte, ať máte přehled o všem zboží ve své cukrárně.
Prodejna sudového vína s ochutnávkou
Mám stoly ke konzumaci.
Ale víno (PET) prodáváme i přes ulici.
Co kam patří ?
Dobrý den, Jane, vinotékám je věnovaný řádek na straně 8 úplně dole: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Koukněte na to, je tam přehledně rozepsáno, kdy zboží evidujete.
Dobrý den, dostal jsem informaci, o které pochybuji….Na jedno ičo mám ubytovnu a maloobchod, tzn. že ubytovna 1. vlna, maloobchod 2. vlna, ale dostal jsem info, že když už musím něco od 1. vlny, tak že musím tím pádem i vše ostatní, což se mi nezdá….Jak je to? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Jakube, to není správná informace. Svoje podnikání můžete rozdělit přesně podle vlny, do kterých spadají, nebo klidně začít evidovat vše najednou. Záleží to na vás. Na druhou stranu ale nemáme o vašem podnikání žádné informace, takže pokud sdělili na finanční úřadě, že máte vše evidovat od 1. vlny, napište nám prosím jejich argumenty, ať vám náhodou neradíme špatně.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli jako neplátce DPH, musí byt na učtence uvedeno DIČ (moje rodne cislo)?dekuji
Dobrý den, Michaelo, ano, DIČ uvádí i neplátci. Co všechno zasíláte datovou zprávou na finanční úřad, zjistíte v metodice k zákonu o EET od strany 22: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
Dobrý den,
mám dvě otázky k evidenci:
a. Prodej na stánku – pouze pivo, tvrdý alkohol do plastových sklenic (kelímků) bez obsluhy a bez možnosti posezení = nevztahuje se EET, pokud by bylo součástí také posezení, již je nutné evidovat pomocí EET?
b. Catering v podobě stánků (stanovišť – prodej vína, piva, tvrdého alkoholu) na plese bez obsluhy, je nutné evidovat pomocí EET? Smlouvu o pronájmu prostor má jiná osoba, která má dočasně pronajaté sezení, cateringová firma se stará pouze o úklid prostor (sklenice aj.).
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Michale, nejlépe to všechno uvidíte přímo v manuálu: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Stánkový prodej je na straně 6 a 7. EET se na vás s největší pravděpodobností určitě vztahuje, pokud nemáte nějakou speciální výjimku. Evidujete od 3. vlny EET, pokud mají zákazníci k dispozici stoly a židle, evidujejet pčravděpodobně už od 1. vlny. Pokud byste ale měl jen stojky „na stojáka“ nebo prodával na trzích, kde jsou lavičky pro všechny, jde stále o 3. vlnu.
K vaší druhé otázce – catering najdete ve stejné dokumentu na straně 8. Podívejte se prosím, který z modelů je vašemu podnikání nejblíže. Pod EET spadáte, jde jen o to, do které vlny.
Dobrý den, točená zmrzlina spadá do 3. fáze, ale co když nakupuji vaničkovou zmrzlinu a z těch vaniček jí nabírám do kornoutků a prodávám?
Dobrý den, Emile, pro zmrzlinu servírovanou v kornoutu obecně platí, že ji evidujete od 3. vlny EET. Koukněte do do manuálu, není tam žádné omezení, že by to platilo jen pro točenou zmrzlinu: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Pokud byste ale prodával nanuky, musíte je evidovat už od 2. vlny EET jako maloobchodní přeprodej.
Dobrý den, umělecký spolek pořádá jednou ročně festival, kde se podává občerstvení ( chlebíčky, nápoje, víno) na baru. Není místo na sezení a roční tržba nepřekročí 30000.-Kč . Vztahuje se na ně EET ? Děkuji za odpověď
Dobrý den, Soňo, pravděpodobně se vás EET týkat nebude. Koukněte prosím přímo do článku, který jsme věnovali neziskovkám a spolkům: https://eet.money.cz/blog/5-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-eet-neziskovych-organizacich
Jsou tam příklady a řešení. Podle našeho názoru je nejblíž vašemu případu ples z bodu 2.
Dobrý den, když prodávám ve stánku občerstvení, spadá do 3. vlny. Když prodám limo v lahvi, tak 2. vlna. Když tvoří limo v lahvi malou část obratu, vztahuje se na ni něco jako vedlejší činnost, kdy se eviduje s činností hlavní od 3. vlny nebo musím v každé vlně evidovat, co tam patří.
Dobrý den, Lenko, určitě se podívejte do materiálu, který na podzim vydala finanční správa pro prodejce jídla a občerstvení: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Vámi vyrobené občerstvení a uvařené nebo točené nápoje spadají až do 3. vlny. Maloobchodní přeprodej opravdu evidujete už od 2. vlny EET. Spadají tam všechny balené výroky – pití v lahvích, tatranky, žvýkačky a další.
Pokud ale přeprodej tvoří jen menšinu vašich příjmů, je pravděpodobné, že se vejdete do podmínek minoritní činnosti. Jak to spočítat, zjistíte v našem článku: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti
Pokud vás napadne ještě nějaká doplňující otázka, určitě nám napište.
Dobrý den, jsou různé trhy nebo dětské dny , kde si u vchodu vyměníte peníze za jejich žetony v nějaké hodnotě, mince apod. s těmi pak nakupujete u různých stánků zboží, občerstvení nebo nějaké aktivity. Pokud žetony zbydou, tak se při odchodu vrátí a dostanete zpátky peníze. Jak se eviduje takováto aktivita? Již výměna peněz za žetony u vchodu a při vrácení zpátky s minusem? Nebo eviduje až každý stánkář své tržby, i když nejsou placeny přímo penězi ? Děkuji.
Dobrý den, Filipe, podívejte se do metodiky k zákonu o EET:
http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
Od strany 4 si přečtete seznam tržeb, které musíte evidovat. Patří k nim například i elektronické peněženky, čipové karty nebo různé kupóny a další. Proto se EET nejspíš nevyhnete.
Ve vašem případě pravděpodobně evidujete tržbu v okamžiku, kdy si zákazník nakoupí žetony za peníze v hotovosti. Tím zákazník získá jakýsi kredit, který pak následně libovolně čerpá u jakýchkoliv prodejců, kteří by pravděpodobně správně měli tyto tržby také evidovat.
Je to velmi podobná situace jako u dárkových poukazů: https://eet.money.cz/blog/eet-rozdeluje-darkove-poukazky-na-2-druhy-u-jednoho-je-evidence-jednodussi
V případě nákupu poukazu, který pak může zákazník vyměnit za libovolné zboží, dochází k dvojí evidenci. Tento problém je ale složitější, a proto vám určitě doporučujeme promyslet si podrobnosti a zastavit se s otázkou na finančním úřadě, aby vám tento postup potvrdili. Roli by možná mohlo hrát i to jestli jsou jednotliví prodejci sami za sebe nebo jsou součástí nějaké větší organizace provozující dětský den. Případně zda dětský den například pořádá nějaká neziskovka nebo je to čistě výdělečná akce.
Při vracení peněz za žetony byste měli zaevidovat minusovou částku.
Dobrý den, jak je definována provozovna podle zákona o EET? Když má podnikatel vedle sebe třeba občerstvení a obchod, vše samostatně stavebně odděleno, ale v rámci jedné nemovitosti, dá se v tomto případě mluvit o jedné provozovně, počítat příjmy z vedlejší činnosti pro zařazení do fáze EET a mít jeden certifikát, když každá provozovna má svou kasu?
Dobrý den, Honzo, zákon o metodika k zákonu tyto podrobnosti nestanovují. Viz zde od strany 18: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
a paragraf 17 zákona o EET: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/sb0043-2016(12).pdf
Pokud máte více provozoven, počítají se podmínky pro minoritní prodej pro každou zvlášť. Počet certifikátů nehraje roli, stačí vám jeden a můžete klidně mít i pro každou pokladnu vlastní certifikát. Pravděpodobně můžete mít dvě provozovny, ale určitě vám doporučujeme ověřit si to na finančním úřadě a domluvit se i na živnostenském úřadě, kde provozovny úředně zřídítě.
Metodika rozlišuje jen stálou, mobilní a virtuální provozovnu. Stálé provozovny ale mohou být například restaurace, dílny, sklady, byty, prodejny atd. Neměl by tedy být problém zřídit si dvě provozovny.