Doplňkový prodej a EET: udělejte si jasno, jak na tržby z minoritní činnosti

Mohlo by se Vám líbit

17 komentářů

 1. Profilový obrázek Naděžda Mlčková napsal:

  Tohle je opravdu „velmi jednoduchý postup“. Více komplikací malý živnostníček určitě potřeboval. Celé je to postavené na hlavu. Když už pan Babiš chtěl spouštět EET, což není nic jiného než „Orveliáda“ . ….
  Jako maličké zahradnictví , které prodává pouze na tržnici, nevím kam mám skočit,. když se vrátím domů, co mám dříve zalívat,. co přesadit, atd. Ještě k tomu přibude další útrata, což je zařízení na EET , na které nemám ! Jsem ráda, že se nějak uživím, žiju z ruky do huby a žiju 20 let v nedostavěném baráku, který doposud nemá kolaudaci, takže mám vlastně bydliště na obecním úřadě. Nehledě k tomu, že s položkami, jako 1 ředkvičky, 1 majoránky, 2 květináče sedmikrásek, 1 mrkev atd. to bude moc fajn evidovat na tržnici, kde mi do toho občas prší, fouká atd.
  Jsem původně učitelka MŠ, při péči o rodiče, velmi nemocné a potřebující správnou výživu, jsem přišla o všechny úspory a výživu,( maminka bojující s rakovinou nedostávala doplatek ani na nutridrinky !!!)
  Po její smrti jsem se rozhodla v klidu, pokoji a míru využít plochu naší zahrady, že na to naskládáme květináče a budeme jezdit prodávat na trh okrasné stromky, kytičky, aby nám bylo dobře na duši. Moc to nevynáší, a pořád jsme ve starých dluzích, ale dělá mi to radost, ale s tím, co se v této zemi děje………………….
  Od 1.ledna jdu na ÚP, nevím, na jak dlouho, protože nemáme v lednu, únoru a březnu z čeho vyžít, ani jaksi v lednu na tržnici nemůžu vyrazit s květinami ! jako každé zahradnictví máme velké ztráty a samozřejmě, letos byly taky a jako na potvoru docela dost velké. Ale když čtu tady ten šaškec, co,… kdo… kdy.., tak se mi fakt pění krev ! nejdříve by bylo dobře zamyslet se nad tím jak to dopadlo v Chorvatsku. Tady v Sobůlkách už zavřeli hospodu a je na prodej. No bodejť, když tam denně měli nějakých 8-10 hostů.
  EET je LIKVIDACE VŠECH MALÝCH PODNIKATELŮ, kteří pracují jednotlivě !!!! Velký podnik, kde je těch lidí 25 si to EET přehodí na jednu hlavu, ale já těch hlav 25 nemám. A ještě ty vlny, kdy, kde, co, je v tom čím dál tím větší bordel ! Je mi 51 let a myslela jsem si, že budu mít klid a kytičky !
  Pan Babiš zřejmě potřebuje dělnictvo pro vlastní pole a podniky, už toho vlastní dost aby jednomu nebo dvěma lidem mohl správu EET hodit na hlavu. A taky tedy k tomu článku ( chudák KAREL ! ). abych se k tomu vrátila. ještě že ví, kdy má vlastně začít sčítat a počítat. A máte-li pana Babiše po ruce, řekněte mu, že by bylo fajn, kdyby mi mohl poskytnout tak 2 miliony půjčku, já si zařídím obchod, koupím vedlejší pozemek, zaměstnám účetní na EET, dva-tři zaměstnance a jsem za vodou.

  P.S. Můj druh žijící v domácnosti je po mozkové mrtvici, bez práce, s minimální invalidním důchodem a velkými zdravotními problémy.

  S pozdravem, N.Mlčková

  • Profilový obrázek V.K. napsal:

   Naprosto s vámi souhlasím, je hnus co dělá Babiš, sám podvádí a dělá potom ze všech podnikatelů podvodníky. Sama prpvozuju malý obchůdek, mám1 zaměstnance, práci dělám pro radost, protože když sečtu co mě stojí výdaje za nájem, služby, prodavačku, sociální a zdravotní, dph, daně, tak zjistím, že kdybych se nechala zaměstnat, tak udělám lépe.
   Ale mě moje práce baví, tedy zatím baví, uvidím v březnu 2017 jak to bude až budu nucena zavést EET pokladnu…
   Je velmi smutné jak špatně se o nás stát stará, odvádíme peníze a ani na důchod mít nebudeme. Hnus.

  • Profilový obrázek jana napsal:

   Moc krasnne a pravdivě napsáno

 2. Profilový obrázek Jitka napsal:

  Máte naprostou pravdu. Vše stojí hromadu peněz, zákony jako vždy nesrozumitelné, které se mění každý den.
  Mám těsně před důchodem, vím, že příští rok nebudu podnikat, proč mám investovat do něčeho co je mě naprosto k ničemu.
  Ani v jednom zákoně, není napsané, že mám vlastnit počítač, nebo chytrý telefon, (tyto věci nepotřebuji ke své podnikatelské činnosti), připojení na net, Proč se tímto prvotně nezabývají právníci? Je i mnoho lidí, kteří PC neovládají tak dobře, jak si Babiš myslí. Ale umíme své řemeslo, které půjde do kytek. Proč mám své peníze investovat do harampádí, které nechci? Co s tím budu dělat následně? Tak těžko se peníze vydělávají, tak lehce se státu odevzdávají. Přeji všem klidné dny. Jitka

 3. Profilový obrázek Josef Knedla napsal:

  Pane Babiš,mám tři pokladny dnes již nepotřebné,ale nejsou odepsané.Mohou Vám je poslat a proplatíte mi je,když berete 90 milionů ročně nezdaněných,tak to pro Vás je maličkost.A kde berete tu drzost,nás nazývat zloději.Chtěl bych vědět jak jste ke svým penězům přišel a poradil mi,jak to mám dělat.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Knedlo, naše EET poradna nemá s ministrem Babišem ani finanční správou nic společného, proto bohužel váš vzkaz nemůžeme vyřídit.

 4. Profilový obrázek Lidunka napsal:

  Dobrý den, jak to mají kadeřnice, pokud při minoritní činnosti za rok 2016 nepřesáhnou 175 tis, ale za rok 2017 pak ano………….musí evidovat od 1.1.2018? děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Lidunko, zda dosáhnete na minoritní prodej, se počítá vždy z vašich příjmů za předcházející rok. Je pravděpodobné, že 1. 1. 2018 ještě nebudete mít spočítané, zda jste překročila limity minoritního prodeje. Bohužel ale až si dáte účetnictví po Novém roce dohromady, budete muset začít evidovat, pokud zjistíte, že jste překročila podmínky minoritního prodeje.

   O minoritním prodeji si přečtete i v metodice od strany 39: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

 5. Profilový obrázek Daniela Šmecová napsal:

  Dobrý den,mám malou prodejnu ,kde prodávám zákusky které sama vyrábím,proto nepotřebuji EET.Ale teď bych chtěla sortiment rozšířit o předpékané pečivo.Musím mít EET?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Šmecová, tento případ je poměrně nejednoznačný. Vyrobené potraviny, které zákazníci kupují s sebou, totiž patří až do 3. vlny EET, takže letos je neevidujete. Maloobchodní přeprodej ovšem patří už do 2. vlny EET.
   Rozpékané pečivo v podstatě není vámi vyrobená potravina, ale zároveň to není typický přeprodej, protože musíte pečivo před prodejem ještě nějak transformovat. Ve vaší situaci proto záleží na tom, na co máte živnostenský list a jaký kód CZ NACE je vašemu podnikání přiřazený.
   Jestliže je vaší živností výroba pečiva, můžete rozpékané pečivo přiřadit k výrobě a evidovat jej až od 3. vlny EET. Pokud byste ale měla obchod, ve kterém byste přeprodávala zboží, pravděpodobně byste musela evidovat už od 2. vlny EET.
   O vaší situaci jsme se poradili s pracovnicí finanční správy. Pokud budete chtít ještě potvrzení našeho výkladu, doporučujeme vám zastavit se na finančním úřadě, až půjdete okolo. Držíme vám s EET palce.

 6. Profilový obrázek Nicol Urbanová napsal:

  dobrý den, manžel je klempíř, komeník, ale v živnostenském listu má ještě nákup, prodej. Na dětský den v naší obci budeme mít stánek s občerstvením. Je to jednorázová akce každý rok. Z mého pohledu je to minoritní činnost. Je potřeba mít nějaký papír na stánku s tím, že se jedná o minoritní činnost, nebo jak se v tomto případě postupuje?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Urbanová, pokud tržby neevidujete, nemáte žádnou povinnost dát do své provozovny cedulku se sdělením, že nemusíte evidovat. Pro některé podnikatele je ale pohodlnější, aby si to zákazníci přečetli a nechodili se vyptávat nebo si nemysleli, že podnikatelé neplní povinnosti. Kontrola po vás ale nebude vyžadovat cedulku se sdělením, že nemáte povinnost evidovat.

   Potíž by ale mohla být v tom, že minoritní činnost se počítá z jedné provozovny. Pokud by měl váš manžel dílnu, kde by vyráběl klempířské a kamenické výrobky, a zároveň sem tam v dílně přeprodal například balenou vodu, pravděpodobně by splnil podmínky minoritní činnosti a prodej vody by mohl evidovat až spolu s hlavní činností.

   Jestli ale máte stánek na trzích, jedná se o odlišnou provozovnu. S největší pravděpodobností byste museli počítat podmínky pro minoritní činnost na stánku zvlášť a pak by vám asi občerstvení jako minoritní činnost nevyšlo.

   Zároveň jde ale také o to, že povinnost evidovat občerstvení nastává až od roku 2018. Pokud máte stánek s rozlévanými nápoji, párky v rohlíku a dalším občerstvením s sebou, nespadá tento prodej do 2. vlny EET. Tam patří přeprodej – například balené vody, žvýkaček, tatranek a podobně.

   Podmínky minoritní činnosti si přečtěte v našem článku: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

   Koukněte se také do dodatku k EET metodice na odstavec 5, kde jsou podmínky rozepsané: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Archiv/Doplneni_Metodickeho_pokynu_k_aplikaci_zakona_o_evidenci_trzeb.pdf

   Určitě vám doporučujeme probrat podrobnosti na finančním úřadě. Vysvětlíte detaily vašeho podnikání a oni vám poradí.

 7. Profilový obrázek Pospíšil Josef napsal:

  Dobrý den.Provozuji občerstvení na koupališti a v nájmu mám pouze prostory bufetu kde prodávám jak výrobky ( HOT DOG atd.) tak např,balenou vodu. Letní zahrádka bez obsluhy a patři provozovateli koupaliště a je přístupna Všem zákazníkům koupaliště , kde můžou konzumovat i své vlastní přinesené jídlo, tím pádem podle EETINFO kde jsem telefonoval nemusím mít v roce 2017 EET. A ještě by mne zajímalo jak se počítá minoritní podíl ,když mám vedle bufetu další stánek pouze na kopečkovou zmrzlinu a balené cukrovinky a jiné balené věci. Ale dodací listy mám samozřejmě všechny dohromady za obě provozovny , za zmrzlinu a třeba párky které mi vozí jedna firma.Děkuji za odpověď . Pepa

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pepo, domníváme se, že na infolince finanční správy vám poradili správně. Pokud jsou lavičky a stolky společné pro všechny návštěvníky koupaliště a lidé si u nich mohou sníst i své svačiny, nemusíte letos evidovat. Povinnost EET by se na vás vztahovala až od 1. března 2018, kdy startuje 3. vlna elektronické evidence.

   Jediným problémem by mohl být přeprodej, který spadá do 2. vlny EET a musí se tedy evidovat od března 2017. Patří do něj například balené vody a cukrovinky, jak píšete. Prodej kopečkové zmrzliny se eviduje až od 3. vlny EET. Můžete se přesvědčit v dodatku k EET metodice například na straně 6: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf

   Pokud by váš přeprodej spadal do minoritního prodeje, bylo by to ideální, protože byste vše evidoval až od 3. vlny EET. Metodika k zákonu o EET popisuje výpočet na straně 42 a 43: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v2-0.pdf

   Jak na to, se dočtete také v našem článku na blogu: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

   Pokud vaše minoritní příjmy v jedné provozovně nepřekročí 49 % všech příjmů a zároveň 175 tisíc korun, splňujete podmínky.

   Ve vašem případě ale považujeme za sporné, zda máte na koupališti jednu nebo dvě provozovny. To je pro výpočet klíčové a doporučujeme vám podrobnosti probrat na finančním úřadě.

 8. Profilový obrázek Hana Žaludová napsal:

  Dobrý den, máme výrobu pečiva, které dodáváme odběratelům a svůj vlastní krámek, kde prodáváme kromě pečiva i vody a trvanlivé potraviny. V krámku jsme se přihlásili k EET, ve výrobně ne. Je to tak správně? Děkuji za odpověď Hanka.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Žaludová, je to tak, jak píšete. Maloobchodní nebo velkoobchodní přeprodej se eviduje od 2. vlny EET, tedy od března 2017. Do přeprodeje spadá to, co někde nakoupíte a ve vašem obchodě bez úpravy dál prodáte – například zmíněné vody a trvanlivé jídlo. Vámi vyrobené pečivo evidujete až od 3. vlny EET (začíná v březnu 2018), proto ve výrobně zatím pokladnu nepotřebujete.

   Teoreticky byste možná nemuseli evidovat ani ve své prodejně, pokud byste splnili podmínky minoritního prodeje. Více si o něm přečtete zde: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti
   Ve zkratce jde o to, že pokud máte tržby z přeprodeje do 175 tisíc korun ročně, můžete si sloučit minoritní a hlavní činnost a evidovat vše až od vlny, kam spadá vaše hlavní činnost (pečení, 3. vlna).

 9. Profilový obrázek Tomková Petra napsal:

  Krásný den,
  mám živnost nákup-prodej a nyní mám ve výstavbě eshop. Kamennou prodejnu nemám. Jelikož mám už doma zboží a u nás ve městě budou slavnosti, chtěla bych mít stánek se svým zbožím, které bude po spuštění eshopu pouze na něm. Jelikož jsem v této oblasti nová a všude možně se dočítám různé informace, netuším, zda musím na tu jednorázovou akci mít EET.

  Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Tomková Petra

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *