Jak se v létě vyhnout EET
Pokud máte otevřeno jen přes léto, máme pro vás dobré zprávy. Je několik legálních možností, jak si EET odložit až na další rok. V následujících modelových případech jsme je pro vás zmapovali.
Pokud mezi příklady nenajdete zrovna svůj případ, nemusíte zoufat. Stačí si přečíst článek, který jsme věnovali tomu, jak za rozumnou cenu vyřešit EET v letní provozovně.
Ubytování na chatě
Kristýna přes léto pronajímá svoji chatu na týdenní pobyty. Vždy před příjezdem nových hostů převleče postel a uklidí. Polovinu ceny hosté zaplatí převodem na účet, druhou složí hotově po příjezdu na chatu.
Aby se Kristýna vyhnula EET, musí se zbavit plateb v hotovosti. Řešením je nechat si i druhou část platby posílat převodem na účet.
TIP: Pokud by zákazníci nechtěli platit celou částku předem, Kristýna snadno platbu v hotovosti zaeviduje v bezplatné aplikaci Profi Účtenka. I na chatách už bývá wi-fi připojení, takže ani s internetem pravděpodobně nebude mít problém.
Rychlé občerstvení s venkovním posezením
Karel v sezoně provozuje na koupališti stánek s rychlým občerstvením. Lidé si u něj kupují párky v rohlíku, langoše a čepované nápoje. Vše dostanou v jednorázových obalech.
U stánku má Karel stoly s židlemi. Větší část zákazníků si odnese jídlo na deku, menší část se posadí ke stolu.
Pokud se chce Karel letos vyhnout EET, má 2 možnosti:
- Zruší posezení. Stoly nechá ve sklepě a vytáhne je až za rok.
- Koupí bufetové stoly. Klasické stoly schová a zákazníkům místo nich nabídne občerstvení „na stojáka“.
Další variantou je, že se Karel domluví s provozovatelem koupaliště, aby posezení zajistil on. Tyto stoly musí být volně přístupné všem návštěvníkům, kteří si u nich snědí jak řízek z domova, tak párek v rohlíku koupený ve stánku. O úklid těchto stolů se musí starat zaměstnanci sportoviště.
Půjčovna loděk s prodejem plaveckých pomůcek
Markéta má půjčovnu loděk a šlapadel. Kromě toho nabízí nafukovací rukávky a hračky do vody.
Půjčování vybavení spadá až do 3. vlny EET, ale maloobchodní prodej patří do 2. vlny EET. Markéta přesto doufá, že si ještě letos EET pokladnu pořizovat nemusí.
Proto se podívá do účetnictví za loňský rok a zjistí, že z prodeje plaveckých pomůcek měla loni obrat 60 000 Kč. To je pro ni dobrá zpráva. Díky tomu si uplatní minoritní činnost a letos ještě evidovat nemusí.
Jak funguje minoritní činnost
Minoritní činnost si uplatníte, pokud ji:
- neprovozujete v samostatné provozovně,
- platby z minoritní činnosti představují maximálně 49 % všech tržeb provozovny,
- roční tržby z minoritní činnosti v provozovně nepřevyšují 175 000 Kč.
Pokud tato kritéria splníte, můžete začít vše evidovat až spolu s hlavní činností v pozdější vlně.
Spočítali jste si, že vám vychází minoritní činnost? Na finanční úřad nic neoznamujete. V případě kontroly pouze doložíte, že podmínky splňujete.
Stánek se zmrzlinou a doplňkovým sortimentem
Filip prodává ve stánku točenou zmrzlinu. Kromě toho také nabízí pití v PET láhvích, balené cukrovinky, brambůrky a žvýkačky. Žádné posezení pro zákazníky nemá.
Zmrzlinář je v podobné situaci jako Markéta z půjčovny. Prodej točené zmrzliny bez posezení spadá do 3. vlny, kdežto prodej baleného zboží do 2. vlny. Jenže Filip ze svého účetnictví nedokáže poznat, které tržby byly loni za zmrzlinu a které za ostatní výrobky.
Nemůže si tedy uplatnit minoritní činnost, protože ji nemá čím doložit. Je tady ale cesta, jak si může EET odložit i on. Pokud letos dočasně z prodeje stáhne balené zboží, může s evidencí začít až příští rok.
Ale ne ve všech případech je to finančně výhodné. Přestože Filip nemá přesné číslo pro finanční úřad, ví, že odhadem prodá maloobchodní zboží za 110 000 Kč. Kdyby jeho prodej zrušil, o tyto peníze přijde. To se mu vzhledem k tomu, že například přenosný EET terminál ProfiPAD stojí jen 6990 Kč bez DPH, nevyplatí.
Kdo se letos EET nevyhne
Milena je majitelkou malého nehtového studia. O víkendech si přivydělává na trzích, kde prodává ručně vyráběné šperky nakoupené od své sousedky.
Manikúra a pedikúra spadají do 4. vlny EET, přeprodej výrobků je 2. vlna. Loni Milena prodala šperky za 87 000 Kč a tak se na první pohled zdá, že si může uplatit minoritní činnost. V jejím případě to ale nejde, protože činnosti neprovozuje v jedné provozovně.
Manikérka si tak musí EET pokladnu pořídit na trhy už letos, nebo přestat na jarmarcích prodávat a šperky nabízet pouze ve svém studiu.
Jak to bude příští rok
Nezapomeňte, že rady v tomto článku platí pouze pro léto 2017. Příští prázdniny už EET pokladnu budou potřebovat všichni podnikatelé, kteří přijímají hotovost, protože se do evidence zapojí všechny 4 vlny.
AKTUALIZOVÁNO: Rady platí i pro léto 2018, protože třetí a čtvrtá vlna EET je odložená na polovinu roku 2019.
Pokud žádnou z uvedených výjimek nevyužijete a do elektronické evidence spadnete už letos, podívejte se, na co se při výběru letní EET pokladny zaměřit.
Klidně se věnujte svému podnikání, všechny novinky v EET pohlídáme za vás. Stačí nás sledovat na Facebooku a Twitteru.