Soud chce odložit 3. a 4. fázi EET. Poslanci musí zákon znovu projednat
Ústavní soud v pátek ráno zveřejnil svůj verdikt k návrhu na zrušení zákona o evidenci tržeb. Rozhodl v částečný prospěch navrhovatelů – celkové zrušení zákona odmítl, několik paragrafů ale vyškrtl. Také nařídil poslancům přezkoumání podmínek 3. a 4. vlny EET.
3. a 4. vlna EET se nejspíš odloží
Ústavní soud rozhodl o zachování zákona o evidenci tržeb. Podle něj je ale nutné znovu pečlivě zvážit všechny dopady, které bude systém na podnikatele a živnostníky mít. Pro zavedení dalších vln evidence tržeb proto nastavil poslancům jasné mantinely.
„Parlament i vláda musí znovu projednat podmínky zavedení dalších vln EET a všechno zvážit. Aby mohla 3. vlna začít od března, jak je naplánované, museli by to stihnout do konce února příštího roku. To se mi ale zdá nepravděpodobné. Další vlny EET se tak pravděpodobně odloží,“ uvedla pro náš server mluvčí Ústavního soudu Michaela Sedláčková.
Platby kartou nepotřebují EET. Eviduje je banka
Evidence tržeb se nově nebude týkat bezhotovostních plateb nebo úhrad kartou. Ústavní soud uznal, že tyto tržby jsou dostatečně evidované bankou, a tedy snadno dohledatelné i bez povinnosti EET.
Pokud tedy e-shop nemá kamennou pobočku, kde by přijímal platby v hotovosti, EET v budoucnu nemusí mít.
Původní povinnost evidence těchto plateb proto zrušil k 28. 2. 2018.
Zrušení výjimek z EET: prodeje kaprů se dotknou až napřesrok
Navrhovatelům vadilo také to, že má vláda pravomoc udělovat výjimky z evidence tržeb. Ty zatím dostali například prodejci kaprů nebo těžce zrakově postižení.
Ustanovení, která vládu zmocňují nařídit evidenci některých tržeb ve zjednodušeném režimu nebo některé vyloučit úplně, nakonec Ústavní soud zrušil. Změna začne platit až po příštích Vánocích, od 31. 12. 2018.
Například prodejci vánočních kaprů kvůli tomu budou muset napřesrok začít evidovat.
Z účtenek zmizí osobní údaje
Ústavní soud zrušil i povinnost uvádět na účtence daňové identifikační číslo (DIČ). V případě fyzické osoby je totiž tvořené rodným číslem. Povinným zveřejňováním osobních údajů, z nichž se dá vyčíst například datum narození, ale zákon výrazně zasahuje do soukromí podnikatelů.
Povinnost zveřejňovat DIČ na účtenkách se ruší od 28. 2. 2018. Až do února je tedy DIČ ještě stále povinnou součástí EET účtenek.
Soudci jednali o návrhu rok a půl
Návrh na zrušení zákona o evidenci tržeb obdrželi ústavní soudci už loni v červnu. Podalo ho 41 poslanců ODS a členů poslaneckého klubu TOP 09, kteří považovali přijetí normy za protiprávní a kritizovali i samotný obsah zákona.
Zdůrazňovali především jeho devastující dopady na malé živnostníky nebo důchodce, kteří si prodejem přivydělávají. Navrhli proto soudu, aby zákon zrušil, vyškrtl některé z jeho 38 paragrafů, nebo alespoň vyjmul ze zákona podnikatele s rozhodným příjmem pod 1,8 milionu korun ročně.
Sbor ústavních soudců jednal o návrhu opakovaně. K rozhodnutí ale dospěl až tento týden.
Eviduje přes 160 tisíc podnikatelů
Elektronická evidence tržeb odstartovala 1. prosince loňského roku. Ministerstvo financí si od ní slibovalo především omezení daňových úniků a nárůst státního rozpočtu. Po roce fungování eviduje systém tržby od 161 000 podnikatelů.
Zákon zatím platí pro:
- restaurace,
- ubytovací zařízení
- a podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Podle původního plánu má od 1. března 2018 dojít k zahájení 3. vlny EET. V rámci ní se mají do evidence zapojit třeba účetní, lékaři nebo prodejci na farmářských trzích. Od června by pak měli povinnost evidovat tržby i vybraní řemeslníci. Pokud poslanci nestihnou zákon znovu projednat, obě vlny se odloží.
AKTUALIZOVÁNO 8. 8. 2018: Momentálně vypadá, že 3. a 4. vlna začnou platit společně v létě 2019. Přesný termín zatím není známý.
Sledujeme vývoj odkladu 3. a 4. vlny a ovšem vás informujeme na Facebooku a na Twitteru. Začněte nás tam sledovat, ať co nejdřív víte o dalších změnách.