Novela EET: opozice chce evidenci jen pro plátce DPH. Návrh má šanci na schválení
AKTUALIZOVÁNO. Opoziční poslanci podali návrh na novelu zákona o EET. Pět politických stran (ODS, Piráti, SPD, STAN a TOP 09) společně navrhuje, aby byli z povinné evidence tržeb osvobozeni neplátci DPH. Pokud získají podporu dalších stran, návrh může projít.
K zatím poslední změně zákona o EET došlo v prosinci 2018, kdy z něj Ústavní soud vyškrtl některé části. Podle opozičních poslanců ale není ani po tomto zásahu podoba zákona přijatelná a je nutné jednat o dalších změnách.
Evidovat mají podnikatelé s obratem nad 1 milion
Navrhují proto zúžit okruh podnikatelů, pro které je evidence tržeb povinná. V současnosti se EET týká všech podnikatelů, živnostníků a firem bez ohledu na výši jejich obratu. Nově by však EET mohli řešit jen ti, kteří jsou poplatníky daně z příjmu a zároveň jsou registrovanými plátci DPH, a tedy jejich obrat za posledních 12 měsíců převyšuje 1 milion korun.
Povinnosti evidovat tak poslanci chtějí zbavit hlavně malé podnikatele. Podle nich má totiž EET právě na jejich podnikání nejhorší dopad. „Nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména ty nejmenší podnikatele. Nejde jen o bezprostřední finanční náklady, nýbrž i o zatížení podnikající osoby další starostí, kterých však má již nyní „nad hlavu“,“ vysvětlují své stanovisko v důvodové zprávě. Odvolávají se přitom na třetinu ústavních soudců, kteří v prosinci označili změny v EET za nedostatečné.
O návrhu vyjmout ze zákona drobné podnikatele přemýšlí i Ministerstvo financí. To ale hovořilo o stanovení nižší hranice obratu kolem 500 tisíc korun a chtělo podmínit vyjmutí z EET placením paušální daně.
Návrh má šance na schválení. Rozhodnout může KSČM i lidovci
I když vláda návrh opozičních poslanců odmítá, není zcela bez šance, že nakonec projde. Všech pět navrhujících stran má totiž ve sněmovně celkem 82 křesel. Pokud by se jim podařilo přesvědčit další strany, mohli by poslanci dosáhnout potřebných 101 hlasů a návrh prosadit.
Zastání by mohli najít hlavně u lidovců a KSČM. Ti svou podporu nevylučují. „KSČM je od počátku pro revizi zákona o EET. A jednou z podstatných změn, které připadají v úvahu, je právě okruh povinných osob. Je to věc, která by se do jara měla prioritně zvládnout,” uvedl pro náš server poslanec za KSČM Jiří Dolejš.
Současně je ale podle komunistů třeba pečlivě zvážit stanovenou hranici obratu. „Pokud jde o vymezení hranice obratu, může být 1 milion ročně příliš vysoký. Jednejme ještě mezi kluby a na půdě výborů. Až podle toho budou vypadat také šance na projití úpravy EET,“ doplnil Dolejš.
Návrh s největší pravděpodobností podpoří také lidovci. „V programu máme a stále platí, že navrhneme a budeme prosazovat zrušení EET u malých podnikatelů – neplátců DPH a u státních neziskových organizací,” potvrdila mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová.
Jednotlivé rezorty nyní mohou k návrhu posílat své připomínky do pátku 12. ledna. Po vyjádření vlády se návrhem bude zabývat Poslanecká sněmovna.
AKTUALIZACE, 25. 1. 2018: Vláda návrh opozičních stran ve čtvrtek 24. ledna odmítla. Ale to neznamená, že je plánu na osvobození neplátců DPH konec. Stanovisko vlády není pro Poslaneckou sněmovnu závazné. Zatím není jasné, kdy se k projednání návrhu poslanci dostanou.
Změnu vyžaduje i soud, odložil 3. a 4. vlnu
Že je nutné v zákoně o evidenci tržeb provést další změny, potvrdil i Ústavní soud. Ten v polovině prosince loňského roku odložil 3. a 4. vlnu EET a doporučil celý zákon znovu přezkoumat.
Současně z něj vyškrtl několik částí. K 28. 2. 2018 se tak ruší například povinnost zveřejňovat DIČ na účtenkách nebo evidovat bezhotovostní platby a platby kartou. K 31. 12. 2018 pak soud zrušil také ustanovení, která vládě umožňují udělovat výjimky z EET.
Po roce fungování eviduje systém EET tržby 161 tisíc podnikatelů. Kdy se k nim přidají další a zda mezi nimi budou i neplátci DPH, ukáže až rozhodnutí zákonodárců o návrhu novely.
O dalším vývoji kolem novely EET vás aktuálně informujeme na Facebooku a Twitteru.
Všechno jsou to směšné komedie. Kdyby už dávno platilo pravidlo, že každý kdo podniká, je zároveň plátcem DPH, nemuselo se vymýšlet EET, podporované štvavou kampaní o zlodějích, a další opatření, která obtěžují zase jen ty poctivé. A neplátci DPH mají neustále prostředí vhodné k tomu, aby se plátci nikdy nestali, i když včetně těch nepřiznaných příjmů ten správný „obrat“ mají. A ušetřila by se dlouholetá dřina našich zákonodárců.
Napsal jste to krásně, ale příliš decentně. Z vlastní, nejedné, zkušenosti mohu potvrdit, že nás všechny skutečně nejvíce okrádají tzv. neplátci DPH, kteří dělají skutečně vše pro to, aby se plátci nikdy nestali. Není to nic proti skutečně drobným podnikatelům, kteří něco dělají a nekradou. Na EET není nic tak hrozného, jak to obvykle zcela nezasvěcení popisují. Naprosto s ním souhlasím já, i mí zaměstnanci. Také nám občas někdo „nabízí“ zboží bez dokladu. Ne, že levněji, jen dotaz „Chcete doklad“? A ještě se diví, že chci, že to ještě neviděli. Takže pokusy o okradení nejen státu, ale i nás. Titíž potom nadávají na stát, že jim nedal důchod. Takže, jedině přitvrdit. Tento národ prostě po dobrém vychovat nelze, to lze vidět i na silnicích. Totéž ovšem platí i pro politiky.
Vůbec nejde o plátce nebo neplátce DPH. Většina podnikatelů si EET zařídila, protože měli povinnost, teď když se to zruší, tak mají pokladny vyhodit? Chce to jasná pravidla od začátku, a ne, že se to bude pořád měnit. Stojí to čas a peníze! A hlavně by to mělo platit pro všechny bez rozdílů.
Jasně máte pravdu a souhlasím s tím. Firmy které jsou plátci DPH mají další povinnosti jako je kontrolní hlášení a teď i EET. Jen zatěžují podnikatele a to naslibovali jak bude vše jednodušší.
Velmi mne udivuje, když v nákupních centrech, kde je obrovské množství lidí, si prodejci (nejčastěji jiných národností) při prodeji občerstvení vůbec nelámou hlavu s evidencí tržeb, EET neřeší a účtenky nedávají. Přitom ve frontě jim může stát kontrola. Je vidět, že u těchto vietnamských podnikatelů jsou kontroly zcela nedostatečné. To je ale hnus velebnosti. Sám v obchodě registruji každou ptákovinu v řádech korun a tito cizinci nemají problém. A taky mně přišlo zábavné, když mě vietnamský prodejce při nákupu pantoflí s úsměvem zkasíroval bez dokladu a na pultě měl ceduli, že spadá pod evidenci EET.
Standa. V loňském roce i začátkem letošního roku jsem nakupoval několik věcí od různých obchodníků a několikrát se mi stalo, že jsem byl dotazován jestli potřebuji účtenku. Myslím si, že mnozí neplátci DPH by možná byli plátci, pokud by museli vydávat účtenky při registraci EET.
V prosinci 2018 ???
Dobrý den, Ivo, na co se přesně ptáte? Děkujeme.