Nevidomí získají dočasnou výjimku z EET
Je účtenka správně zaevidovaná do EET? Stačí se podívat, jestli je na ní FIK. To, co je pro běžného podnikatelé naprosto jednoduché, je pro nevidomého zcela nemožné.
Zástupci zrakově postižených proto už delší dobu upozorňují, že EET těmto lidem znemožní řádné podnikání. Ministerstvo financí nyní tyto argumenty vyslyšelo a oznámilo, že připraví dočasné zproštění nevidomých a slabozrakých z povinnosti elektronicky evidovat.
„Zda bude toto dočasné zproštění rozšířeno na trvalé vyjmutí této skupiny, bude záležet na dostupnosti vhodných pokladních řešení a referencí, které na tato řešení od zrakově postižených získáme.“
ministr financí Andrej Babiš
Výjimka pro nevidomé by měla začít platit od 3. vlny EET.
Pro koho je výjimka určená
Dočasné vynětí by se podle plánu týkalo:
- nevidomých,
- prakticky nevidomých
- a hluchoslepých držitelů průkazu ZTP/P s piktogramy slepoty a slepohluchoty.
Zatím není jasné, jak dlouho bude výjimka trvat.
„Dočasnost výjimky není podmíněna přesnou lhůtou a odvíjí se od přiměřeného uzpůsobení příslušných přístrojových a programových prostředků.“
viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Rudolf Volejník
Pro zrakově handicapované zatím není přizpůsobený ani Daňový portál, na kterém se podnikatelé k EET registrují, ani informační web e-trzby.cz. Finanční správa nyní pracuje na tom, aby oba weby těmto lidem plně zpřístupnila.
Trvalá výjimka?
Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením prohlásil, že pokud se žádné z řešení neukáže jako použitelné a dostupné, bude organizace požadovat pro nevidomé trvalou výjimku.
“Je potřeba vzít také v úvahu skutečnost, že jsou nevidomí podnikatelé, kteří současně mají poruchu sluchu. Pro tyto osoby bude velmi obtížné zajistit jakékoli technické řešení, protože jejich schopnost využití moderních elektronických zařízení je velmi nízká.“
předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása
Na Slovensku mají zrakově handicapovaní z evidence tržeb úplnou výjimku.
Podnikání nevidomých
Nevidomých OSVČ je v České republice přibližně na dva tisíce. Obvykle pracují jako:
- maséři,
- čalouníci,
- keramici,
- košíkáři,
- hudebníci,
- učitelé hudby.
Práci s počítačem velká část z nich zvládá. Program jim totiž nahlas čte, co je napsané na obrazovce. Nebo nevidomí využijí speciální zařízení, které jim text z monitoru zobrazí v bodovém Braillově písmě. EET pokladny však žádnou z těchto funkcí zatím nemají.
Hlídáme všechny novinky v EET. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a zůstaňte v obraze.