EET o Vánocích: stánky se jmelím musí evidovat, prodejci kaprů mají výjimku
Prodejcům na vánočních trzích znepříjemňuje práci s elektronickou evidencí tržeb mráz a vlhko. Letos se však EET někteří stánkaři ještě vyhnou, ale za rok už bude platit pro všechny.
Jestli se vás letos na vánočních trzích elektronická evidence tržeb dotkne, záleží nejen na druhu zboží, ale také na tom, zda do jeho výroby investujete vlastní síly.
Prodej jmelí? Záleží, jestli je zlaté
Pokud jen nakoupíte jmelí od lesáků a bez jakýchkoli úprav ho svážete do kytice, spadáte do 2. vlny a musíte už na letošních trzích evidovat tržby. Zboží totiž sami nevyrábíte, takže se řadíte k malobchodním prodejcům, kteří povinně vykazují tržby už od března 2017.
To však neplatí, pokud do obchodu vnášíte vlastní kreativitu a jmelí se rozhodnete třeba pozlatit nebo jinak ozdobit. V tom případě už prodáváte vlastnoruční výrobek a spadáte až do 4. vlny, která se dotkne drobných řemeslníků a výrobců v polovině příštího roku.
Stejné podmínky pak platí i pro trhovce, kteří prodávají adventní věnce nebo dekorační vánoční vazby. I oni na stánku nabízí vlastní produkty a pro letošek ještě registrační pokladny řešit nemusí.
Prodejci kaprů dostali výjimku kvůli mrazu
Klid mají zatím i prodejci kaprů. Pro ně totiž vláda na začátku listopadu schválila výjimku z evidence tržeb na období od 14. do 24. prosince, kdy lidé skupují ryby ve velkém.
Důvodem omluvenky jsou hlavně možné technické problémy. Vlhké prostředí kolem kádí v kombinaci s teplotami hluboko pod bodem mrazu by pokladny a tiskárny účtenek nemusely zvládnout.
Výjimka z evidence tržeb platí pro prodejce kaprů na letošní i příští rok. Zahrnuje všechny kamenné provozovny, kde budou zabíjet, porcovat a prodávat sladkovodní ryby, ale i pouliční stánky a kádě s kapry.
Vánoční svařák bez EET
Pokladny si nemusí pořizovat ani stánkaři, kteří na vánočních trzích prodávají svařák, trdelníky nebo pečené kaštany. Pro prodejce potravin určených k okamžité konzumaci platí povinnost EET až od 3. vlny, která začíná v březnu příštího roku.
AKTUALIZACE: 3. vlna EET začne zřejmě platit od léta 2019.
Okénka s občerstvením totiž nejsou považovaná za stravovací zařízení. Na rozdíl od restaurací tam dostanete jídlo a pití pouze do jednorázových obalů, nemáte možnost posezení ani návštěvy toalety. Jedná se tak o službu dodání zboží, na kterou se zatím povinnost EET nevztahuje.
Přeprodej se eviduje, domácí výrobky ne
Rozdíl je také v tom, zda prodávané zboží pouze přeprodáváte nebo pochází přímo z vaší dílny.
Pokud si na trzích postavíte stánek s dřevěnými hračkami nebo keramickým nádobím, které jste sami nevyrobili a jen ho přeprodáváte, řadíte se spolu s maloobchodníky do 2. vlny a tržby musíte evidovat.
Sortiment vánočních stánků ale zahrnuje i celou řadu domácích výrobků. Jestli na trzích nabízíte domácí sýry, vlastnoručně nakládanou zeleninu nebo vlastní cukroví, pak je pro vás určující, že jste si potraviny vyrobili sami. Připravte se na to, že se vás EET dotkne až s nástupem 3. vlny od března 2018. Letošní Vánoce tak ještě nemusíte pokladny řešit.
Není výrobce jako výrobce
Ne každý domácí výrobek ale patří do stejné vlny EET. Záleží vždycky na daném oboru a druhu zboží. Úředníci při rozdělení vychází z kódů CZ NACE, pomocí kterých třídí činnosti do jednotlivých vln. Sestavili jsme pro vás seznam oborů, které spadají do jednotlivých fází.
Pro většinu řemeslníků a drobných výrobců začne platit povinnost elektronické evidence tržeb až od června příštího roku. Týká se to třeba těch, kteří vyrábí šperky z korálků nebo na trzích prodávají domácí mýdla, pletené čepice a šály nebo výrobky z papíru.
Malým živnostníkům pomůže Profi Účtenka
Někteří stánkaři nejezdí na trhy běžně, ale pouze si tak přivydělávají před Vánoci. I když prodáváte jen pár dní v roce, pokud máte živnostenské oprávnění, musíte mít i EET pokladnu.
Drobní živnostníci a malí trhovci si vystačí s mobilem nebo tabletem a malou tiskárnou. Využít můžete bezplatnou aplikaci Profi Účtenka, se kterou zdarma obstaráte prodej i všechny nezbytnosti evidence tržeb.
Pokud jezdíte prodávat častěji, vyplatí se vám přenosná dotyková pokladna ProfiPAD, která práci na malém vánočním stánku výrazně usnadní. Jednoduše s ní vystavíte účtenku nebo odešlete informaci finanční správě.
Jestli dáváte přednost klasickým tlačítkům, doporučujeme vám registrační pokladnu EURO 50TEi s integrovanou tiskárnou. Přístroj teď dostanete s 12% slevou za 5990 korun bez DPH. Pokladna už v sobě obsahuje všechno, co k EET potřebujete, takže nemusíte dokupovat žádný další software ani platit měsíční paušál.
Novinky ze světa EET pro vás nepřestáváme sledovat ani v adventním čase. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru.