Špatná zpráva pro květinářky: vázané kytice patří do 2. fáze EET

Mohlo by se Vám líbit

20 komentářů

 1. Profilový obrázek Lea Fortikova napsal:

  Hlavne ze pod 01 podle oboru zivnosti Poskytovani sluzeb pro zemedelstvi, zahradnictvi, rybnkarstvi, lesnictvi a myslivost patri mimo jine i Vazba vencu a kytic. Holt pod touto zivnosti, to nikdo nehledal a my ,,klasicky“ budeme vazat. Z techto nazoru se mi ela trochu spatne.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Fortiková, Vy teď asi mluvíte o kódech, kterou jsou uvedené na živnostenském oprávnění, že? Tyto kódy se liší od kódů CZ NACE, podle kterých se rozděluje EET do různých vln.

 2. Profilový obrázek Katerina Novakova napsal:

  To, ze NACE kody neobsahuji veskere ekonomicke cinnosti – v tomhle pripade vazani kvetin, prece neni problem kvetinaru. Jak mi tedy vysvetlite, ze kdyz vazu kvetinu, treba za 1000 Kc, muzu kram na pul hodiny zavrit, protoze nejsem schopna nikoho jineho obslouzit, v tento moment totiz vyrabim puget, kreativni kompozici, emoce atd. Proste vyrabim (a abych toho byla schopna, musim mit odborne a remeslne dovednosti) a neprovadim maoobchod.

  • Profilový obrázek Lia Zahradníková napsal:

   ve chvíli, kdy provozujete obchod, kde nakupuje koncový zákazník, máte jako zaměření k výrobě zisku „maloobchod“. Kytice podle mne správně nespadá do 4.vlny EET, protože květinář dle paragonu prodává jako kytici více jednotlivých položek najednou narozdíl od výrobce čehokoli, který na paragonu uvádí jiný název prodávaného „výrobku“ než je materiál. Např. nekupuji 1m drátu a 10ks korálků, ale prsten, v případě kytice není na paragonu kytice, ale 5x růže, 2x bergrass atd. Čili v případě kytice nedochází ke změně názvu prodávaného zboží. Proto to není bráno jako výrobek v pravém slova smyslu.

 3. Profilový obrázek Katerina Novakova napsal:

  A jeste vychozi moment, pro me uvazovani je moment, kdy jsme obdrzeli od FU letacek, kde se pise, ze do vlny EET od brezna 17 spada maloobchodni prodej BEZ TRANSFORMACE. Jestlize vytvarim puget, TRANSFORMUJI! Takze vase metodologie vyvraci jedno druhe!

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Nováková, jak píšeme v úvodu článku, evidence kytic by v pozdějších vlnách (ať už jako služba nebo výroba), dávala smysl. Ale finanční správa vydala pokyn, podle kterého je vazba kytic stále maloobchod a 2. vlna.

 4. Profilový obrázek Ing. Šárka Kožíšková napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to je v případě, že neprovozuji obchod, ale dělám svatby a oslavy na klíč (květiny, dekorace)? Čili poskytuji službu na konkrétní akci, ale obchod nemám.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Kožíšková, nezáleží na tom, jestli máte obchod nebo tvoříte zákázkově. Stále je nutné rozlišit činnosti dle kódů, které jsou popsané v článku. Své kódy zjistíte ze databáze RES: http://apl.czso.cz/irsw/

 5. Profilový obrázek Strnad napsal:

  Dobry den ,chci se zeptat,delam kvetinove dekorace a take pronajmy tekvizit. Platby mam pouze bezhotovostne fakturou. Spadam tez do eet?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Strnade, v tomto případě nezáleží na tom, co děláte. Pokud vám zákazníci platí výhradně převodem z účtu na účet, EET se vás netýká.

 6. Profilový obrázek MUDr.Sonia Bartáková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat – má maminka 79 let (neví, co je internet) příležitostně váže kytince, věnce a vyrábí sadbu – je to její život. Živnostenský list má na 01. Má mít EET pokladnu , či ne? Pokud ano, bude muset skončit.
  Děkuji za zodpovězení dotazu

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Bartáková, vaše maminka bohužel pravděpodobně bude muset elektronicky evidovat své tržby od příštího roku. Nenapadá nás žádná výjimka, kterou by mohla využít. Domníváme se ale, že není až takový problém, že neví, co to je internet. Určitě jí můžete stručně vysvětlit, co to znamená EET a co je k tomu potřeba. Z technického hlediska může maminka využít nějaké jednoduché zařízení s internetem na SIM kartě. Možná si ho nezvládne sama pořídit, ale práce s ním by jí neměla dělat problém. Máme na mysli něco podobného jako je třeba ProfiPAD: https://eet.money.cz/blog/profipad-prodavejte-snadno-ve-vasem-obchudku-i-v-terenu-s-prenosnou-pokladnou

 7. Profilový obrázek petra napsal:

  Dobry den,mam obchod s dekoracemi,darkove zbozi eviduji od brezna,a kdyz vyrabim kvetinove vazby,adventni vence,dusickove vence z chvoji,pohrebni vence take je eviduji,nebo az od 4 vlny?a jak mam postupovat,vypisovat paragony,nebo mit dve pokladny?dekuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Petro, maloobchodní přeprodej evidujete opravdu od března, ale dekorativní vazby a věnce si klidně můžete nechat až na čtvrtou vlnu. Metodiku k zákonu o EET povoluje rozdělit si činnosti přesně podle toho, jak spadají do vln. Nejlepší by pro vás bylo mít pokladnu nebo systém, které umožňují evidovat jen vybrané účtenky. Případně si pořiďte pokladnu na EET a doklady k tržbám, které zatím nemusíte evidovat, vystavujte tak jako dosud.

 8. Profilový obrázek Petra V. napsal:

  Dobrý den, nějak nerozumím rozdílu mezi vazbou a dekorativní vazbou. Mám květinářství a nevím jestli tedy vazbu evidovat nebo ne. V jednom komentáři píšete že vazba se eviduje a v dalším zase odpovídáte, že se dekorativní vazby netýká.. Pokud tedy uvážu např. 3 růže jen samotné evidovat se musí jako vazba ale pokud k ním přidám např. nějakou zeleň a třeba mašli nebo nějakou sušinu už je to vazba dekorativní a evidovat se nemusí?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Petro, bohužel nejsme odborníci na květinářské termíny, takže bychom vás neradi mátli. Koukněte se prosím přímo na dokument finanční správy: http://www.etrzby.cz/cs/nejcastejsi-dotazy-podnikatelu

   Musíte prvně kliknout na „Koho a kdy se bude týkat evidence tržeb“

   A pak vybrat „Do které fáze evidence tržeb spadá činnost květinářství“.

   Domníváme se, že pokud vážete kytici, evidujete od 2. vlny. Pokud vytváříte dekoraci například za použití aranžovací hmoty nebo proutěných či slaměných prvků, evidujete až od 4. vlny. Rozumíme, že je to velmi složité a vlastně to ani moc nedává smysl, ale bohužel to tak nařídila finanční správa. Svoje otázky určitě proberte na finančním úřadě – tam by vám měli být schopní říci více. Obecně ale vázání jednoduchých i složitých kytic patří do 2. vlny a dekorativní květinové ozdoby například na svatby patří do 4. vlny.

 9. Profilový obrázek Veronika napsal:

  Dobrý den, pokud budeme dělat dílny pro děti a k tomu bych prodávala například svíčky za hotovost, které jsem nakoupila od dodavatele, mohu evidovat až ve třetí vlně?Dá se ten prodej svíček brát jako minoritní činnost? (Když nepřesáhnu tu částku minoritního prodeje)?A ty svíčky mohu prodávat bez jakéhokoliv dokladu? z pokladny EET? Pokud někdo bude chtít doklad na dílny nebo na ty svíčky, napíšu mu normální paragon?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Veroniko, pokud prodáváte vaše výrobky, evidujete je pravděpodobně až od 4. vlny EET. Pokud to ale správně chápeme, ve vašem případě přeprodáváte zboží, které jste nakoupila jinde. Standardně se maloobchodní přeprodej eviduje už od 2. vlny, vy ale možná splníte podmínky minoritního prodeje. Sepsali jsme je v podrobném článku: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

   Pokud budete moci využít minoritní prodej, znamená to, že svíčky můžete evidovat až ve vlně, kdy máte povinnost evidovat svoji hlavní činnost. V tom případě nebudete muset vydávat EET účtenky a budete lidem dávat účtenku tak, jak jste dosud zvyklá. Nemáte ani povinnost nikomu vysvětlovat, proč neevidujete. Záleží jen na vás, zda si dáte na pult nějakou cedulku nebo to nebudete vůbec řešit.

 10. Profilový obrázek Pavlína napsal:

  Dobrý den,
  jsem zaměstnaná a na živnostenský list dělám květinové dekorace. Od známé jsem slyšela informaci, že pokud jsem zaměstnaná , tak pro mne tržby z činosti na ŽL jsou vlastně minoritní – slpňuji všechny tři podmínky. Hraje tedy to , že mám zaměstnání nějakou roli ? Já jsem se o tom nikde nedočetla . A ještě pro upřesnění, pokud tedy uváži kytici ze živých květin a nechám si poslat peníze na účet , spadám až do poslední fáze ?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Pavlíno, bohužel nemá vaše známá úplně přesné informace. Minoritní činnost můžete uplatnit jen v rámci podnikání – pokud byste podnikala například jako pekařka a sem tam prodala i nějakou pečicí nádobu, pravděpodobně by tento maloobchodní přeprodej spadal do minoritní činnosti a vy byste ho mohla evidovat až spolu s prodejem vámi vyrobeného pečiva v pozdější vlně.

   Pokud jste zaměstnaná, minoritní prodej se vás bohužel netýká. Váš prodej vázaných kytic proto spadá do 2. vlny a všechny dekorativní vazby až do pozdější vlny. Každopádně pokud vám klienti pošlou peníze na účet, nemusíte evidovat vůbec – platby z účtu na účet EET nepodléhají. Držíme vám palce, ať všechno zvládnete.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *