Podnikatelé evidující ve 3. a 4. vlně EET mají zatím pohov. Zjistěte, na jak dlouho
Podnikatelé spadající do 3. a 4. fáze měli evidovat od března a června 2018. Zatím to vypadá, že dřív než v půlce roku 2019 EET pokladnu nevyužijí. Poslanci si dávají načas s rozhodováním a tím oddalují společný termín startu dalších vln elektronické evidence.
Účetní, veterináři, kadeřnice, zemědělci, stavaři… To je jen pár profesí, na které čeká elektronické evidence ve 3. a 4. fázi. Jenže prvně musí poslaneckou sněmovnou a senátem projít vládní novela zákona o EET a to se zatím nedaří.
Poslanci při hlasování odmítli EET novelu hned v prvním čtení a její další projednávání odložili až na prosinec. Ani po víc než měsíční pauze ale nelze očekávat její hladký průchod – výhrady stále mají například Piráti, ODS, TOP 09 nebo i někteří poslanci SPD. A vládní koalice ANO + ČSSD + nestraníci nemají v poslanecké sněmovně většinu, která by odsouhlasení novely zajistila.
Právní okénko: platnost versus účinnost
I kdyby poslanci zvládli hned v prosinci zákon odsouhlasit a zákon by vzešel v platnost, účinnosti pravděpodobně jen tak nenabyde.
Platnosti nabývá budoucí zákon dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Obvykle 15 dní po vyhlášení je zákon účinný – to znamená, že je vymahatelný, takže se jím každý musí začít řídit.
U EET novely EET to tak snadno nepůjde. Aby měli podnikatelé dost času se připravit, bude zákon s největší pravděpodobností účinný až půl roku po vyhlášení platnosti, jak zjistil server Echo24.cz.
Jaké novinky podnikatele čekají
Kromě konkrétního data startu 3. a 4. vlny se v novele upřesní i výjimky pro malé podnikatele. Ti by mohli evidovat tržby bez připojení k internetu – ale nesmí mít vyšší tržby než 200 tisíc korun za 12 měsíců.
Jenže například Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků požaduje navýšit hranici na 500 tisíc korun, Hospodářská komora by nejraději viděla hranici na 750 tisících korun a ideálně od 1. ledna 2019. Lze proto očekávat i debaty o konkrétní výši částky pro výjimku.
Událo se v EET (říjen 2018)
Výběr dalších důležitých událostí.
Zrakově postižení na výjimku asi nedosáhnou
Ačkoliv se původně elektronické evidenci vyhnuli, teď se zdá, že si budou muset pořídit speciální kasu a začít evidovat. Zproštění z EET totiž platí jen do konce roku 2018 a protože novela zákona o EET s prodloužením výjimky asi od 1. 1. 2019 platit nezačne, vzniká hluché místo, kdy by měli těžce zrakově postižení lidé evidovat. Většiny z nich se ale naštěstí EET týká až od 3. a 4. vlny.
Spekulace o konci Janečka jsou zatím nepotvrzené
Generální ředitel finanční správy Martin Janeček možná zažívá své poslední týdny ve funkci. Na veřejnost se totiž dostaly spekulace o tom, že kvůli nadužívání zajišťovacích příkazů a zvláštním postupu EET kontrolů třeba na svatebních hostinách není Janečkova pozice jistá.
Účtenkovka má rok, na bujaré oslavy to nevypadá
V září se konalo 12. slosování Účtenkovky. I když ji ministerstvo financí označuje za úspěšný projekt, počet hráčů stále klesá. Teď si úředníci objednali průzkum veřejného mínění o Účtenkovce. Stát za něj zaplatí kolem 130 tisíc korun.
Chcete vědět, co se děje v EET a jak to dopadne se 3. a 4. vlnou? Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, kde se dozvíte vše důležité.