Dopad EET na státní kasu? Podle NKÚ jsou data ministerstva financí nejasná
Zkontrolovat hospodaření ministerstva financí a zjistit, jestli byly loňské státní útraty zodpovědné. Přesně to udělal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zaměřil se i na EET – její cenu a přínos zhodnotil stručně, ale nepříliš pozitivně.
Pochybnosti o reálných pozitivních dopadech na státní pokladnu provází EET už od začátku. Třeba loni na podzim ekonomové zpochybnili tvrzení ministerstva financí, že za vyšší výběr daní může z dvou třetin EET. Letos na jaře novináři iDnes.cz zjistili, že Český statistický úřad a finanční správa používají pro své statistiky o EET jiné metody, takže je nelze porovnávat.
Aktuální pohled na výnosy z EET přináší NKÚ. Úředníci ve svém stanovisku za rok 2017 zhodnotili vliv EET a kontrolního hlášení na státní rozpočet jako „diskutabilní”. Vadí jim, že:
- Odhadované dopady obou nových povinností se v různých dokumentech ministerstva financí lišily.
- Úředníci z ministerstva nevysvětlili použité metody.
- Výstupy nevychází z jasné analýzy dat, kterou by veřejnost dostala k dispozici.
3 nebo 5,5 miliard: jak ministerstvo měnilo své sliby
Úředníci NKÚ porovnali několik dokumentů slibujících zvýšení výběru daní po zavedení EET.
- Zatímco ve Státním rozpočtu vyšel předpoklad, že díky EET naroste výběr DP o 3 miliardy korun,
- Konvergenční program ČR pro rok 2017 počítal s 4,5 miliardami korun
- a v důvodové zprávě k zákonu o EET se dočtete, že se příjem zvýší díky EET o 5,5 miliardy korun za rok 2017.
Výpočty, které stojí za odhady, ale obvykle dostupné nejsou. Stejně tak se nedostanete k přesným číslům o výběru DPH před zavedením EET, protože ucelené statistiky z této doby k dispozici nejsou.
Protože jsou předpoklady a výsledky nekonkrétní, nelze dopad EET oddělit od rekordního růstu ekonomiky. Zvyšují se totiž příjmy domácností a v roce 2017 i v první půlce roku 2018 stále rostou maloobchodní tržby.
Celková cena EET je ve hvězdách
Dalším z problémů jsou nejasné náklady na EET. V důvodové zprávě k zákonu o EET ministerstvo odhadlo náklady na téměř 370 milionů korun, ale podrobný souhrn výdajů, který chtěl vidět podnikatel Jiří Řehoř, dohromady dát nedokázalo.
A protože nelze odečíst konkrétní náklady od konkrétních výnosů z EET, není možné spočítat, na kolik elektronická evidence stát vlastně vyšla.
O NKÚ
Hlavním úkolem NKÚ je kontrolovat hospodaření státu. Vytváří si analýzy o práci parlamentu a vlády a informuje o tom, zda představitelé státu hospodaří s penězi šetrně a efektivně.
Jestli potřebujete být v obraze a vědět o všech novinkách v EET, sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru.