Nižší DPH na pivo má kompenzovat zavedení EET. Jednání ale skončilo fraškou

Mohlo by se Vám líbit

5 komentářů

 1. Profilový obrázek Pavel Vacula napsal:

  EET – mýty a realita.

  Od 1.12. t.r. bude spuštěna elektronická evidence tržeb pro vybrané skupiny daňových subjektů.
  Rád bych se na dopad tohoto zákona na malé živnostníky a potažmo venkov podíval očima venkovského hostinského. Podnikám od roku 1991 a v současné době provozuji sezónní hospůdku na střední Moravě.
  Hlavním cílem zavedení EET je, dle ministerstva financí, srovnání podmínek k podnikání tak, aby neplatiči daní nebyli zvýhodněni proti těm poctivým.
  Vedlejším, ale neméně důležitým efektem má být zvýšený výběr daní.

  „Dělostřelecká příprava“, která provázela schvalování tohoto zákona, měla dva základní efekty. Spolehlivě rozeštvala zaměstnance a živnostníky a kdokoliv, kdo měl jakékoliv výhrady k tomuto zákonu, byl označen za zloděje a chronického neplatiče daní.

  NAROVNÁNÍ PODNIKATELSKÉHO PROSTŘEDÍ
  Sledování tohoto cíle na venkově je naprostý nesmysl a to ze dvou důvodů: Hospoda je zde zpravidla jedna, takže nemá komu konkurovat a navíc nedosahuje zdanitelné výše příjmů. Málokdo totiž ví, že hostinská činnost je řemeslnou živností s možností uplatnění 80% výdajového paušálu. To v praxi znamená, že nedanitelná hranice je 828 000,- Kč ročního obratu. Na malé vesnici si hostinský o takovém obratu může nechat jen zdát.
  Chci každého ubezpečit, že skutečné náklady se od těch paušálních liší v jednotkách procent a čím je hospoda menší, tím jsou relativní náklady vyšší.

  ZVÝŠENÝ VÝBĚR DANÍ
  S odkazem na to, co jsem uvedl v předchozím odstavci, lze očekávat zvýšený výběr daní snad jen od prodejců pokladních systémů a datových „přenašečů“ a i o tom lze s úspěchem pochybovat, protože tito své daně umí „zoptimalizovat“.

  Ministerstvo financí slibuje, že živnostníkům pomůže a to zejména dvěma opatřeními:
  1. Živnostník si bude moci odečíst z daní částku Kč 5 000,-.
  2. Připravuje se snížení DPH na čepované pivo.

  K bodu č.1 – částka na pořízení funkčního pokladního systému a zajištění datového přenosu bude mnohem vyšší a navíc – z jakých daní si tuto částku živnostník odečte, když daně naplatí?
  K bodu č.2 – to je hezké, ale ten venkovský hostinský není plátcem DPH, takže ho jakýkoliv pohyb v sazbách jím prodávaného sortimentu nezajímá a v ničem mu nepomůže.

  Jaká je aktuální situace hostinského na venkově?
  Jeho měsíční čistý příjem je lehce nad 10 000 měsíčně. Platní sociální a zdravotní pojištění. Je pod drtivým tlakem dumpingových cen lahvového piva v supermarketech. V mém sortimentu je základní dodací cena sudové „desítky“ Kč 14,50, ale v supermarketech se tatáž desítka v lahvi prodává za 7,90. Členové vlády jej střídavě označují za zloděje či parazita a on byl naposledy na placené „nemocenské“ někdy v osmdesátých letech minulého století, jako já.
  Stát mu nařídí naprosto zbytečné náklady, které podstatně sníží jeho, už tak, podprůměrný příjem a státu nepřinesou nic.
  Zkuste si tipnout, co ten hostinský udělá!

  Jsem přesvědčen, že zákon o EET je nejen v přímém rozporu s duchem zákona o dani z příjmu, který se snaží živnostníkům částečně „ulevit“ stanovením výdajových paušálů, ale je i diskriminační. Drobní živnostníci totiž budou jediní, kteří náklady spojené s EET zaplatí bez jakékoliv kompenzace a paradoxně ještě zbytečně. Jít na tyto lidi s EET bude mít stejný efekt, jako jít do pouště pro vodu.
  Slýchávám často, že stát je nutno řídit jako firmu. Jen mentálně retardovaný manažer by přijal opatření, které s sebou nese jen náklady, ale žádné výnosy.
  Doporučuji vládě, aby se se stejnou vervou a s použitím represivních nástrojů zaměřila na kontrolu efektivního nakládání s vybranými daněmi. Nemůžete daňové poplatníky nazývat zloději a zlodějny státních institucí, eufemisticky, nehospodárným nakládáním s veřejnými prostředky.

  • Profilový obrázek Julius napsal:

   Takže je v tom jasno.Pan Babiš a jeho kumpaňi .budou mit vystarane ,male živnostniky jim budou posilat peňíze .za pokladny ,za systemy .za internet atd.takže jak odejde z vlady bude vysmatý.je to chytry tah.a velike podňikatele viz.Andrej se nam budou vysmivat.

  • Profilový obrázek Martin napsal:

   Pane Vaculo, skvěle napsáno! Já sám jsem zaměstnanec, ale syn se po VŠ pustil do podnikání, řemeslné živnosti. Té byrokratické buzerace je i až tak až nad hlavu, a ještě k tomu EET. Ale k věci – Váš příspěvek se mi moc líbí a rád bych ho Vaším jménem zveřejnil na svém facebookovém profilu, pokud budete souhlasit.
   S pozdravem Martin Dietl

 2. Profilový obrázek František Krištofík napsal:

  Vynikající článek,přesně tohle říkám svým zákazníkům.Ještě bych dodal,že EET mě přijde na cca 1500 měsíčně,k tomu od nového roku se zvyšuje min.mzda na 11 000 Kč,zvedaji se i platby soc. a zdrav.pojištění cca 180kč měsíčně a proto se cena mých služeb zvýší.Všechno samozřejmě zaplatí zákazník.Fakt nejsem kouzelník a cenu čaje za 13kč a kávy turka za 15 kč nenechám.

 3. Profilový obrázek Julius napsal:

  Ale velkopodnikatele to nezajimá .a vůbec malé živnostňíky on se jim směje.EET je pro ňeho a Kellnera supper džob. To màte tak když duchodci atd choďi k volbám.on jim zvedne důchod o 308kč.o oňi ho voli.sami sy přidají na platu 5000kč.takže jen tak dàl.to budem jak v číňe.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *