EET rozděluje dárkové poukázky na 2 druhy. U jednoho je evidence jednodušší

Mohlo by se Vám líbit

14 komentářů

 1. Profilový obrázek Petr napsal:

  Dobrý den,
  dle rady účetního již dlouhodobě prodáváme dárkové poukazy s 0% DPH a až ve chvíli jejeich uplatnění se počítá 21% DPH. V takové situaci je možné do EET zaslat oba doklady normálně ne?

  Děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Petře, vaši otázku jsme konzultovali s pracovnicí EET infolinky. Podle jejího názoru nemusíte měnit v datové zprávě údaje o DPH, ale o tom, jaký je to typ platby. Když zákazník kupuje poukázku, obchodník přidá do datové zprávy údaj, že jde o „částku určenou k následnému čerpání“. Když zákazník přijde uplatnit poukaz, přidá obchodník do datové zprávy informaci, že jde o „čerpání příslušného kreditu“. Z toho na finanční správě poznají, že jde jen o jednu tržbu a tedy o jednu platbu DPH.

 2. Profilový obrázek Petr Schnabl napsal:

  Dárkové poukazy s 0% DPH prodáváme také (budeme tedy evidovat v EET). V okamžiku jeho uplatnění na prodejně dostane zákazník evidovanou účtenku a dárkový poukaz evidujeme v EET s jeho zápornou nominální hodnotou.

 3. Profilový obrázek Jana napsal:

  Tomu nerozumím. Přece, když dárkový poukaz prodám (např. za 500,- Kč), zaeviduji 500,- Kč a následně si zákazník nakoupí zboží (např. za 650,- Kč), odečtu v pokladně 500,- Kč a zbylých 150,- Kč, které zákazník platí, zaeviduji. Nechápu, proč by se to mělo evidovat dvakrát.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Jano, omlouváme se, že jsme vás zmátli. S dárkovými poukazy je to bohužel docela složité a uznáváme, že i nás dvojí evidování mate. Metodika rozděluje 2 typy poukazů. Jeden evidujete pouze 1×, druhý musíte evidovat 2×.
   1) Pokud prodáváte poukaz na předem stanovenou věc či službu, evidujete jen jednou – pouze při prodeji poukázky. Jde například o poukázku určenou konkrétně na nějaký kurz nebo výrobek.

   2) Pokud prodáváte poukázku v určité finanční hodnotě bez určení, za co ji konkrétně obdarovaný vymění, evidujete dvakrát. Jde například o poukaz v hodnotě 500 nebo 1000 korun do fitcentra nebo kosmetického salonu. Zákazník ji může vyměnit v případě fitcentra třeba za dvě hodiny cvičení nebo masáž a v případě kosmetiky za ošetření obličeje nebo nějaký přípravek.

   O poukázkách si přečtete i na straně 5 metodiky k zákonu o EET: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

 4. Profilový obrázek Michaela Čemáková napsal:

  Dobrý den, mám pokladnu EURO 150TEi, jak a kam mám uvádět že jde o “částku určenou k dalšímu čerpání” nebo o konkrétní “následné čerpání.” ? Děkuji .

 5. Profilový obrázek Tom napsal:

  Dobrý den, jak prosím informaci o čerpání poukázky zadám v Profi Účtence a iDokladu?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Tome, zjistili jsme od našich kolegů, že toto zatím Profi Účtenka ani iDoklad neumí, omlouváme se 🙁

 6. Profilový obrázek Mirka napsal:

  Dobrý den, technik instalující kasu mi pro poukázky zavedl dvě tlačítka a text zjednodušil na „Poukaz – prodej“ a „Poukaz – čerpání“. Jsem plátce DPH a mám pouze poukazy druhého typu tj. na různá čerpání i s doplatky např. Obojí zadání, první plusem (při nákupu poukazu) a druhé (při čerpání) mínusem mám s 0% DPH, přičemž při čerpání se zadává samozřejmě i reálný kupovaný předmět s 21% DPH (takže poukaz se prostě se svou podvakráte nulovou sazbou jen vymínusuje, vynuluje a koupená věc normálně zaeviduje). Co je myšleno tou „datovou zprávou zaslanou FÚ“ – vždyť jim přijde pouze celková částka a nikoli text popisu zakoupeného zboží? Mám to takto nastaveno dobře, bude to dostačovat, když text mám sice logický, leč jiný (poukaz-prodej a poukaz-čerpání)? Děkuji.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Mirko, datová zpráva jsou informace, které odesíláte o tržbě na finanční správu. Co všechno to je si přečtěte v metodice od strany 21: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

   Váš text podle našeho názoru dává smysl a je zřejmé, o kterou fázi jde. Pokud si ale stále nejste jistá, zajděte si prosím na váš finanční úřad, kde vám potvrdí, jestli je pro ně toto znění v pořádku.

 7. Profilový obrázek Djurdjica Medic napsal:

  Dobré odpoledne, zaplatí VAT voucher v okamžiku použití poukazu nebo v okamžiku nákupu poukazu?

 8. Profilový obrázek Zuzana napsal:

  Dobrý den, pokud Profiúčtenka neumí zadat informaci o čerpání, jak mohu jinak danou situaci řešit? Šlo by vydat účtenku na darkový poukaz, pak ji dát jako vratku a místo ní namarkovat zakoupené zboží? Děkuji

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *