EET rozděluje dárkové poukázky na 2 druhy. U jednoho je evidence jednodušší
Všichni prodejci, kteří mají poukázky v nabídce, by teď měli zbystřit. I pro ně totiž platí elektronická evidence tržeb.
EET rozděluje dárkové poukázky do 2 skupin. Zatímco vouchery na předem určené služby nebo zboží evidujete jen jednou, u voucherů, kde mají obdarovaní na výběr, musíte evidovat dvakrát. Podívejme se na to nyní podrobně.
1. Poukazy na konkrétní služby a zboží
Voucher na masáž, permanentka na 10 vstupů do bazénu nebo třeba poukázka na let balonem. Pokud máte ve své nabídce podobné vouchery na jednotlivé služby a zboží, je to jednoduché. Elektronicky totiž evidujete pouze jednou – při prodeji voucheru.
Podle metodiky jde totiž při uplatnění voucheru o “odběr již dříve zakoupené služby”, který může být i několikanásobný – třeba v případě několika vstupů do bazénu. Ale žádný z nich není potřeba znovu evidovat.
2. Poukázky v určité hodnotě na zboží nebo službu
Pokud nabízíte poukázky na knížky, nákup v lahůdkářství nebo třeba na služby v kosmetickém salonu, musíte evidovat tržbu dvakrát. Jde totiž o takzvanou “částku určenou k dalšímu čerpání”. Poukázka v tomto případě představuje kredit, který obdarovaný čerpá najednou, postupně nebo ho může i přečerpat a doplácet ze svého.
Problémem je samozřejmě dvojí zaevidování stejného příjmu. Z toho důvodu v datové zprávě uvedete, že jde o “částku určenou k dalšímu čerpání” nebo o konkrétní “následné čerpání.” Na finančním úřadu už si v tom udělají pořádek.
Vaše otázky z EET poradny rozebíráme i v článcích. Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať nepřehlédnete téma, které je pro vás důležité.
Související články:
Bazar nebo majitel? Podívejte se, kdo eviduje tržbu při komisní prodeji
Dobrý den,
dle rady účetního již dlouhodobě prodáváme dárkové poukazy s 0% DPH a až ve chvíli jejeich uplatnění se počítá 21% DPH. V takové situaci je možné do EET zaslat oba doklady normálně ne?
Děkuji
Dobrý den, Petře, vaši otázku jsme konzultovali s pracovnicí EET infolinky. Podle jejího názoru nemusíte měnit v datové zprávě údaje o DPH, ale o tom, jaký je to typ platby. Když zákazník kupuje poukázku, obchodník přidá do datové zprávy údaj, že jde o „částku určenou k následnému čerpání“. Když zákazník přijde uplatnit poukaz, přidá obchodník do datové zprávy informaci, že jde o „čerpání příslušného kreditu“. Z toho na finanční správě poznají, že jde jen o jednu tržbu a tedy o jednu platbu DPH.
Dárkové poukazy s 0% DPH prodáváme také (budeme tedy evidovat v EET). V okamžiku jeho uplatnění na prodejně dostane zákazník evidovanou účtenku a dárkový poukaz evidujeme v EET s jeho zápornou nominální hodnotou.
Tomu nerozumím. Přece, když dárkový poukaz prodám (např. za 500,- Kč), zaeviduji 500,- Kč a následně si zákazník nakoupí zboží (např. za 650,- Kč), odečtu v pokladně 500,- Kč a zbylých 150,- Kč, které zákazník platí, zaeviduji. Nechápu, proč by se to mělo evidovat dvakrát.
Dobrý den, Jano, omlouváme se, že jsme vás zmátli. S dárkovými poukazy je to bohužel docela složité a uznáváme, že i nás dvojí evidování mate. Metodika rozděluje 2 typy poukazů. Jeden evidujete pouze 1×, druhý musíte evidovat 2×.
1) Pokud prodáváte poukaz na předem stanovenou věc či službu, evidujete jen jednou – pouze při prodeji poukázky. Jde například o poukázku určenou konkrétně na nějaký kurz nebo výrobek.
2) Pokud prodáváte poukázku v určité finanční hodnotě bez určení, za co ji konkrétně obdarovaný vymění, evidujete dvakrát. Jde například o poukaz v hodnotě 500 nebo 1000 korun do fitcentra nebo kosmetického salonu. Zákazník ji může vyměnit v případě fitcentra třeba za dvě hodiny cvičení nebo masáž a v případě kosmetiky za ošetření obličeje nebo nějaký přípravek.
O poukázkách si přečtete i na straně 5 metodiky k zákonu o EET: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
Dobrý den, mám pokladnu EURO 150TEi, jak a kam mám uvádět že jde o “částku určenou k dalšímu čerpání” nebo o konkrétní “následné čerpání.” ? Děkuji .
Dobrý den, paní Čemáková, posle našich informací pokladna tuto funkci automaticky neumí. Podívejte se prosím do uživatelské příručky na kapitolku o programování pokladny: https://money.cz/wp-content/uploads/euro150tei-uzivatelska-prirucka.pdf
Nebo zavolejte případně napište našim kolegům z Profi Pokladen: email posinfo@money.cz, číslo 549 522 511
Dobrý den, jak prosím informaci o čerpání poukázky zadám v Profi Účtence a iDokladu?
Dobrý den, Tome, zjistili jsme od našich kolegů, že toto zatím Profi Účtenka ani iDoklad neumí, omlouváme se 🙁
Dobrý den, technik instalující kasu mi pro poukázky zavedl dvě tlačítka a text zjednodušil na „Poukaz – prodej“ a „Poukaz – čerpání“. Jsem plátce DPH a mám pouze poukazy druhého typu tj. na různá čerpání i s doplatky např. Obojí zadání, první plusem (při nákupu poukazu) a druhé (při čerpání) mínusem mám s 0% DPH, přičemž při čerpání se zadává samozřejmě i reálný kupovaný předmět s 21% DPH (takže poukaz se prostě se svou podvakráte nulovou sazbou jen vymínusuje, vynuluje a koupená věc normálně zaeviduje). Co je myšleno tou „datovou zprávou zaslanou FÚ“ – vždyť jim přijde pouze celková částka a nikoli text popisu zakoupeného zboží? Mám to takto nastaveno dobře, bude to dostačovat, když text mám sice logický, leč jiný (poukaz-prodej a poukaz-čerpání)? Děkuji.
Dobrý den, Mirko, datová zpráva jsou informace, které odesíláte o tržbě na finanční správu. Co všechno to je si přečtěte v metodice od strany 21: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf
Váš text podle našeho názoru dává smysl a je zřejmé, o kterou fázi jde. Pokud si ale stále nejste jistá, zajděte si prosím na váš finanční úřad, kde vám potvrdí, jestli je pro ně toto znění v pořádku.
Dobré odpoledne, zaplatí VAT voucher v okamžiku použití poukazu nebo v okamžiku nákupu poukazu?
Dobrý den, pane Medici, omlouváme se, s tímto problémem vám kvalifikovaně neporadíme. Specializujeme se na EET a daním se věnujeme jen velmi okrajově. Zaznamenali jsme ale, že DPH při prodeji poukazu je součástí nového balíčku. Zjistili jsme, že pravděpodobně platíte daň již při prodeji poukazu. Koukněte například na tento článek: http://www.fucik.cz/publikace/danovy-balicek-z-pohledu-novely-dane-z-pridane-hodnoty/
Dobrý den, pokud Profiúčtenka neumí zadat informaci o čerpání, jak mohu jinak danou situaci řešit? Šlo by vydat účtenku na darkový poukaz, pak ji dát jako vratku a místo ní namarkovat zakoupené zboží? Děkuji