Rádce pro hospodské: kdy spropitné podléhá EET
Účtenka na 10 Kč spropitného. I tak může vypadat situace v některých českých restauracích po zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Situaci s vyúčtováním “dýšek” bude zřejmě od listopadu řešit zhruba 30 000 podniků.
To, zda spropitné podléhá EET, záleží na tom, komu příjem připadne. V článku se věnujeme 3 nejčastějším případům.
Spropitné zůstane zaměstnancům
Pokud “dýško” dostane číšník na přilepšenou a host ho zaplatí v hotovosti, vše zůstává při starém. Elektronicky zaevidujete pouze platbu za jídlo a pití a spropitné jde do kapsy obsluze.
Stále víc lidí však dává spropitné platební kartou. I když by podnikatel chtěl tyto peníze předat zaměstnancům, musí je nejdřív zdanit. A správně by měli v provozovně danit i spropitné přijaté v hotovosti.
Pokud si spropitné nechávají zaměstnanci, měli byste to být schopní kontrole prokázat. Třeba tak, že jim posíláte jejich část „dýšek“ s výplatou. Jinak by vás mohli podezírat, že si spropitné necháváte vy a elektronicky ho neevidujete.
Spropitné si nechává provozovatel
V tomto případě je spropitné příjmem restaurace. Jako každý jiný příjem je ho potřeba zaevidovat. Pokud host zaplatil “dýško” kartou, nemusíte nic řešit.
Jestliže dal spropitné v hotovosti, číšník musí platbu zadat do pokladny (tím ji elektronicky zaevidovat) a vydat návštěvníkovi účtenku.
Bez “dýšek” by se číšníkům těžko žilo
Průměrný hrubý plat číšníka je podle serveru projobs.cz 12 680 Kč. Podle jiných zdrojů obsluhující personál obvykle dostává do 15 000 Kč.
Majitelé restaurací i samotní zaměstnanci spoléhají na to, že své nižší příjmy dorovnají právě spropitnými. Podle etikety je v případě spokojenosti vhodné nechat personálu 10 % z celkové útraty. Za den si tak může servírka navíc vydělat 200 – 500 Kč.
Pro provozovatele je nemožné zjistit výši spropitného ve prospěch obsluhujícího personálu, protože zboží je inventarizováno klasickou metodou a s ohledem na sepsanou Dohodu o hmotné a finanční odpovědnosti zaměstnance nelze za provozu zasahovat hmotných a finančních prostředků, které jsou v tzv. pohybu. A protože ze spropitného zaměstnavatel nic nemá, měla by být povinnost takový příjem danit pouze na straně příjemce, tedy zaměstnance.
Prosím ať stát se soustředí na jiné a důležitější věci než kolik dostane číšník „dyško “ -to už je přehnané ……..
Mám nàpad ať to posílají velitelovy Babišovi ten to vše vymyslel ďýška ten má furt málo.
Jasný číšník by měl platit taky daně ze spropitného to jsou černé a nepřiznané peníze . Doufám že to babiš zařídí