Elektronická evidence tržeb se částečně týká i neziskových organizací
Zatímco obchodníci hrají na peníze, neziskové organizace mají ušlechtilejší cíle. Starají se seniory, pomáhají obětem násilí nebo třeba udržují studánky. Ale i přesto, že s vyděláváním peněz nemají téměř nic společného, musí v některých případech elektronicky evidovat tržby.
Příjmy z hlavní činnosti jsou v pořádku
Přestavte si, že se ve vašem kraji dřív vyráběla vyhlášená keramika. Slavná tradice by upadla úplně v zapomnění, kdyby nebylo vaší neziskové organizace, která si dala za cíl hrnčířství oživit. Pořádáte kurzy, organizujete výstavy tradiční keramiky a shromažďujete informace o místním hrnčírství.
Pokud vám vzniknou tržby z hlavní (nepodnikatelské) činnosti, elektronicky je evidovat nemusíte. Takovým příjmem by mohl být například poplatek za hrnčířský kurz. Cílem semináře totiž není získat co nejvíc peněz, ale rozvíjet řemeslo. A kurzovné vybírat musíte, protože potřebujete získat prostředky na nákup materiálu, mzdu lektora a zaplacení energií.
S přivýdělky je problém
O tradiční keramiku je zájem, a proto se rozhodnete výrobky prodávat na historických jarmarcích. Jenže prodej na trzích už přímo nesouvisí s posláním organizace a spadá do kategorie vedlejší podnikatelské činnosti. Proto musíte tyto tržby elektronicky evidovat jako ostatní podnikatelé.
Klíčové je tedy správně určit, které činnosti spadají do nepodnikatelské činnosti a které ne. Někdy to může být těžké, protože se vám třeba zdá, že i prodej výrobků na trzích spadá pod naplňování poslání, kterým je oživení hrnčířství.
Důležité je, jak se na to dívá zákon. A ten definuje podnikatelskou činnost takto: fyzická nebo právnická osoba vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.
Pokud tyto znaky nesplňujete, evidovat nemusíte.
Za “rozsouzení” je poplatek 1000 Kč
Kromě toho jsou z elektronické evidence tržeb vyloučeny i tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků. Pokud hasiči pořádají dvakrát do roka taneční zábavu, na které mají příjmy ze vstupného a prodeje občerstvení, povinnost evidovat by teoreticky mít neměli.
Finanční úřad uvádí, že tyto tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti neziskovek je vždy potřeba posuzovat vzhledem ke konkrétním okolnostem. Víc podrobností by měly neziskové organizace najít v připravované ministerské metodice.
Pokud si nejste jistí, jestli vaše výdělečné aktivity spadají do nepodnikatelské nebo podnikatelské činnosti, můžete požádat finanční úřad o závazné posouzení. Za zpracování dokumentu zaplatíte 1000 Kč a o jeho vydání můžete požádat od září 2016.
Příspěvkové organizace elektronicky neevidují
Zvláštní kategorií jsou příspěvkové organizace. Zřizují je například ministerstva, kraje a obce. Obvykle to jsou třeba školy, knihovny, sportoviště, domy dětí a mládeže a podobně
Příspěvkových organizací se elektronická evidence netýká. V jejich případě nezáleží na tom, jestli tržba vznikla z nepodnikatelské činnosti nebo ne.
EDIT 13. 12. 2017: přečtěte si náš listopadový článek s 5 věcmi, které by měly všechny neziskovky vědět o EET.
Souhrnné informace o EET a neziskových organizacích najde v tomto článku i s modelovými příklady.