Ojedinělý příjem a EET: jak chápat právní hantýrku v praxi

Mohlo by se Vám líbit

25 komentářů

  1. Profilový obrázek ŠEBEK napsal:

    DOBRÝ DEN,VYRÁBÍM VĚNCE NA DUŠIČKY,POSLÉZE JE PRODÁVÁM,PRODEJ JEDEN TÝDEN.VZTAHUJE SE NA MNĚ EET? JINOU ČINNOST NEMÁM.JSEM ČID.POKUD ANO V KTERÉ FÁZI?DĚKUJI ŠEBEK

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, pane Šebku, musíme vám hned napsat, že částečný invalidní důchod bohužel nehraje v EET žádnou roli. Napadlo nás, že byste mohl svůj příjem označit jako ojedinělý, ale pracovník EET infolinky nám tento názor vyvrátil. Ojedinělý příjem je totiž takový, který je neočekávaný, například při nadúrodě na zahradě nebo při prodeji starého nábytku. Vy ale věnce vyrábíte za účelem zisku, který očekáváte, a proto musíte elektronicky evidovat, byť se jedná jen o sezonní prodej 1 týden ročně. Budete tedy potřebovat v nejjednodušší variantě mobilní telefon s internetem a aplikací (zkuste třeba Profi Účtenku, která je zadarmo: https://profiuctenka.cz/) a tiskárnu si můžete vypůjčit nebo vypisovat účtenky ručně. Určitě jsme vás moc nepotěšili, ale držíme vám palce, ať to zvládnete.

  2. Profilový obrázek Vladimír Jirásek napsal:

    Dobrý den, pane Šebku. Ještě doplním, do které fáze EET patříte. Protože se jedná o soustavnou činnost, jste buď zemědělským podnikatelem podle ust. §2e, odst.3, písm.e) zák. č.252/1997 Sb., o zemědělství (o výjimku podle odst. 2 se nejedná, neboť tam je uveden pouze prodej nezpracovaných surovin) a jste zaevidován jako zemědělský podnikatel na obecním úřadu obce s rozšířenou působností – nebo máte živnostenský list minimálně na živnost volnou, pravděpodobně Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků a také Velkoobchod a maloobchod (splňujete zákonné podmínky pro provozování živnosti, stejně jako například prodej kaprů na Vánoce se opakuje Vaše činnost každý rok, viz komentář k živnostenskému zákonu Eva Horzinková, Alexej Kohout).
    Pokud jste zemědělským podnikatelem, potom Vaše podnikání bude podřízeno EET ve třetí fázi, od 1.3.2018. Pokud byste ale věnce dodával na obednávku nějakému prodejci (sám byste je neprodával), potom by Vaše zemědělské podnikání spadalo pod NACE 16, a EET by bylo povinné od 1.6.2018. Pokud jste podnikatel se živnostenským listem a sám prodáváte, patříte do druhé fáze EET od 1.3.2017. Ale podobně, pokud neprovozujete živnost Velkoobchod a maloobchod a dodáváte výrobky nějakému prodejci, bude pro Vás EET ve čtvrté fázi (opět NACE 16, 1.6.2018.
    Rovněž já Vám přeji, aby Vám česká byrokracie drobné podnikání zcela neznemožnila.

  3. Profilový obrázek Jana Nová napsal:

    Dobrý den, mám malý Eshop s ital.delikatesami s opravdu nízkým ročním prodejem, max. 150 000.- za rok. EET se vyhnu tím, že možnosti platby nabídnu pouze na účet nebo dobírku s platbou a účet. Nejsem plátce DPH.
    Ale 2-3x do roka se účastním trhů. To by se mě tady EET týkalo? Znamenalo by to, si pořídit nějaký software, chytrý mobil s internetem, který doteď mobilní nepotřebuji, a jiné věci? Jestli je to tak, je asi lepší se těchto několika trhů neúčastnit, jelikož výdělek by za to nestál. Děkuji za radu.

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, paní Nová, ano, EET by se vás bohužel týkalo. Řešili jsme s pracovníky finančního úřadu, zda by se podobné případy nemohly ošetřit takzvaným ojedinělým příjmem, ale bohužel ne. Jeho podmínkou je totiž to, že neprodáváte záměrně a s účelem zisku, takže jde třeba o prodej přebytků ze zahrady nebo vyřazených věcí. To se vás ale bohužel netýká. Takže byste potřebovala mobil nebo tablet s aplikací Profi Účtenka, která je zadarmo: https://profiuctenka.cz/
      Nebo nějakou jednoduchou registrační pokladnu, například EURO 50TEi: https://www.profipokladny.cz/reg-pokladna-euro-50tei-wi-fi-2-000-plu/
      Držíme vám palce, ať to celé zvládnete a EET vám nevezme chuť podnikat.

  4. Profilový obrázek Jana Nová napsal:

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Zvládnu to tak, že se opravdu k EET nepřihlásím, v Eshopu nastavím platby pouze na účet, letošní trhy vynechám (určitě nebudu jediná). Uvidím, co se bude dít dál. Třeba se časem upraví podmínky, které budou schůdnější pro podobné malopodnikatele. Skončit úplně nechci, své zákazníky přece jen mám.
    Když se časem rozhodnu jinak, není problém se k EET přihlásit později, nebo ano?

  5. Profilový obrázek Jana Nová napsal:

    Potraviny vozím z Itálie a přeprodávám. Takže bych musela registrovat od 1.3.
    Ještě se tedy jednou zeptám, jestli je možno se registrovat později, kdybych se přece jen během roku rozhodla trhů účastnit. Prozatím si myslím, že ty trhy prostě vynechám 🙁

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, paní Nová, ano, tak to bude maloobchodní prodej. Získat autentizační údaje a začít registrovat tržby můžete kdykoliv.

  6. Profilový obrázek Eva Novosádová napsal:

    Dobrý den, prosím o radu. Jako OSVČ podnikám ve finančním poradenství, kde mám měsíčně vystavené provizní listy s platbou na účet. To je můj hlavní příjem. Několikrát do roka objednávám výrobky, které dále rozprodávám za účelem zisku. Zisk z tohoto prodeje je oproti mé hlavní činnosti minimální. Samozřejmě na tento prodej vystavuji paragon a příjem daním. Musím od března 2017 žádat o EET?
    Moc děkuji za odpověď.

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, paní Novosádová, od března 2017 se elektronicky eviduje maloobchod a a velkoobchod. Pokud je ale váš příjem z této činnosti malý, mohl by se na vás vztahovat minoritní příjem a mohla byste evidovat vše až ve vlně, do které spadá vaše hlavní činnost. Koukněte se, jestli splňujete podmínky: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

      Nezapomeňte, že až začne vlna, ve které evidujete, musíte mít už vše nachystané – autentizační údaje, certifikát, pokladní zařízení. Musíte si proto o EET údaje do aplikace finanční správy zažádat ještě předtím.

  7. Profilový obrázek Naďa Jašková napsal:

    Dobrý den, jsem důchodkyně a zabývám se výrobou různých dekorací, mám to jako koníček, pro radost, a příležitostně prodávám na trzích v okolí, pro radost druhým, jako vedlejší činnost. V ŽL mám č.231, 16, 32 a G. Prodávám pouze to, co si sama vyrobím. Doposud jsem neutržila víc jak 15 tisíc za rok. Prosím, do jaké fáze spadám, popřípadě, není -li lepší paušální daň, o které jsem slyšela z TV od pana Babiše. Děkuji za odpověď.

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, paní Jašková, o paušální dani se diskutovalo, ale bohužel ji poslanci jako náhradu EET neschválili. Evidování se vás týká až od 4. vlny, protože prodáváte své vlastní výrobky.

  8. Profilový obrázek Kamila napsal:

    Dobrý den,jsem včelařka a kamarádka, která vyrábí a prodává perníky můj med 2 x do roka prodává na trzích v komisním prodeji. EET jako vyýrobce se jí týká až příští rok, ale co v případě mého medu, který přeprodává? Děkuji

  9. Profilový obrázek Honza napsal:

    Dobrý den. Měl bych dva dotazy. Jsme kapela – volné sdružení muzikantů. Pokud se poštěstí a hrajeme za peníze, rozdělíme si příjem rovným dílem a příjem daní každý ve svém daňovém přiznání. Nikdo z nás to nedělá pro výdělek, ale jako koníčka. Musíme tedy mít EET pokud budeme přijímat platby v hotovosti? Pokud by muselo být eet, můžeme se tomuto vyhonout že nebudeme přijímat hotovost, ale jen platby na základě faktury s převodem na účet?
    Dále jako kapela chceme sami pořádat bál vč. občerstvení. Jedná se v letošním roce o jedinou takovou akci. Nejsme spolek typu hasiči, fotbalisti … hostinskkou činnost zajistí na základě živnostenského oprávnění jeden z členů kapely. Tuto živnost však v současnosti neprovozuje. Je nutné mít eet? Moc děkuji za odpověď

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, Honzo, protože nejste spolek, bohužel nemůžete využít speciální výjimky, které pro neziskovky a spolky platí. Domníváme se, že budete muset s největší pravděpodobností elektronicky evidovat své tržby, které přijímáte v hotovosti. Pokud by vám zákazníci posílali peníze na účet, tržby byste evidovat nemuseli. Zároveň ale nic nepřeprodáváte, takže by se vás EET týkala od roku 2018 a pravděpodobně od března.

      Bohužel budete pravděpodobně muset evidovat i tržby z bálu. I když budete pořádat jen jeden ročně, z hlediska EET je to plánovaná akce, kterou pořádáte s cílem zisku. Proto se asi EET nevyhnete. Určitě se ale ještě zkuste zastavit na finanční úřad – třeba přijdete s úředníky na nějaký detail, díky kterému se EET vyhnete.

  10. Profilový obrázek Ladislav napsal:

    Zdravím,
    věnujeme se zájmově chovu hmyzu, pavoukovců, plazů, pěstování rostlin atd…Jde spíše o činnost pro činnost, když se něco prodá, obratem se koupí krmení a další druhy do chovu, že by byl člověk v plusu se stává ojediněle a další pořízené zvíře hned potopí bilanci hluboko do mínusu.
    Jde o to, že se jezdí každý měsíc na burzu, máme pronajaté prodejní místo a co se zrovna urodilo, nabízíme k výměně i k prodeji (když by zvíře nemělo stanovenou cenu v kč, špatně by se vyměňovalo)…
    Příklad : Mám ojedinělý přebytek pavouků jednoho druhu, ale jelikož jsou dlouhověcí a není o ně zájem, nabízím je k prodeji 5-10 let než se jich zbavím…proces zahrnuje mraky kšeftů a sociální interakce s ostatními chovateli na burzách, plno práce a zábavy doma, konečný zisk je 0,-
    Vztahuje se na tuto činnost eet?

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, Ladislave, pokud máte nějakou neziskovou organizaci nebo spolek, který se zabývá chovem zvířat, měli byste šanci, že se EET vyhnete. Pokud by to tak bylo, podívejte se prosím na náš článek s aktuálními informacemi pro neziskovky: https://eet.money.cz/blog/jak-maji-neziskovky-poznat-jestli-potrebuji-eet-urad-vydal-novy-pokyn

      Z vašeho popisu to chápeme spíše tak, že jste soukromá osoba a chovu se věnujete jako svému koníčku. Teoreticky by pro vás mohl platit ojedinělý příjem a EET byste se mohl vyhnout. Je to totiž velmi podobné, jak když zahrádkář pěstuje zeleninu a zrovna letos má nadúrodu okurek, tak je prodá na trhu a evidovat nemusí.

      Ve vašem případě je ale trochu problém s pravidelným ježděním na burzu. Pravděpodobně chováte zvířata mimo jiné i proto, abyste mohl prodat mláďata na burze. To už by totiž znamenalo, že ve vašem případě asi nejde o ojedinělý příjem.

      Metodika zároveň na straně 8 stanovuje, že EET nepodléhá ten, kdo podle paragrafu 10 zákona o daních z příjmů, není podnikatelem. Podívejte se na stranu 8 metodiky: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

      Váš případ není jednoduchý. Určitě vám doporučujeme zajít probrat situaci na finanční úřad, kde popíšete detaily a oni vám s EET poradí. Domníváme se, že byste se možná mohl EET vyhnout, ale nemůžeme vám to s jistotou potvrdit.

  11. Profilový obrázek Jana L. napsal:

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat. Budu u nás v obci mít na kulturní akci dva stánky s pivem, limonádou, gulášem a klobásami, které budu prodávat. Musím mít EET, když se jedná o ojedinělou akci?

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, Jano, podle vašeho popisu se domníváme, že se na vás ojedinělý příjem pravděpodobně spíš nevztahuje. Ojedinělý příjem totiž mohou uplatnit lidé, kteří neprodávají se záměrem podnikat. Mezi typické příklady patří prodej přebytků ze zahrady (které člověk vypěstuje ani neví jak a nezvládne je zkonzumovat) nebo prodej vyřazeného nábytku. Vy ale záměrně chystáte akci s tím, že budete chtít prodávat se ziskem.

      Možná by se na vás mohla vztahovat výjimka pro obce, kraje a státní instituce, která je popsaná v metodice na straně 12: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

      Pro stánky s občerstvením také platí odklad až do 3. vlny EET, která startuje 1. března 2018. Platí to pro jídlo a pití, které připravujete (rozléváte) a zákazníci si ho odnáší s sebou. Pokud byste měla stolky a židle, případně umývala nádobí po hostech (nedostávali by jídlo na jednorázové nádobí), musela byste evidovat, protože toto spadá už do 1. vlny (která odstartovala 1. 12. 2016). Podrobnosti si přečtete v přehledném manuálu, který vydala finanční správa pro prodejce občerstvení: https://eet.money.cz/blog/patri-pivo-dzbanku-1-nebo-3-vlny-nejen-zjistite-v-novem-manualu

      Nezapomeňte, že maloobchodní přeprodej patří do 2. vlny EET (začala 1. 3. 2017), takže přeprodávané pet lahve s vodou, tatranky, žvýkačky a podobně se evidují už teď: https://eet.money.cz/blog/prodate-na-stanku-s-obcerstvenim-denne-balene-napoje-za-480-kc-evidujete-uz-ve-2-vlne

      Koukněte také na náš článek, jestli vy se vás netýkal minoritní prodej: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

      Pokud si nebudete jistá, napište nám ještě další podrobnosti a my se na váš případ rádi znovu podíváme. Držíme vám palce, ať se váš prodej na kulturní akci povede.

  12. Profilový obrázek F. H. napsal:

    Dobrý den, mám trochu komplikovanější dotaz, který možná ani sám neumím interpretovat. Jsem hudebník. V případě, že ve studiu nahraju album a přes CDBaby ho prodám, hodí mi to dejme tomu 25000 Kč. Náklady na studiovou nahrávku 10000, poplatek CDBaby 90$. 1. Musím to evidovat a platit z toho daň? Jak to je, když mi peníze jdou ze zahraničí?
    V případě, že bych uspořádal koncert se vstupným 100, 100 návštěvníky, 1000 bych utratil za nájem prostoru – jak prodávat vstupenky, abych nemusel řešit papírování? Jaký je to druh příjmu? Daní se to? Eviduje se to? Jak?

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, vaše otázka je opravdu docela složitá. Bohužel nevíme, jak přesně funguje CDBaby, na kterém prodáváte. Pokud by ale tato platforma byla jen prostředník a vaši zákazníci by vám posílali peníze z účtu na účet, měl byste vyhráno – evidovat byste nemusel.

      Další důležitou věcí je to, že příjmy z autorských práv jsou z EET vyloučené. Koukněte prosím do metodiky k zákonu o EET na straně 10: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

      Domníváme se, že to může být i váš případ. CD si sám nahrajete a sám prodáváte. Z tohoto pohledu byste své tržby evidovat nemusel. Problém je ale v poslední větě …„za předpokladu, že tyto příjmy nebyly získány výkonem podnikání (ve většině případů se o podnikání jedná)“. Zde záleží na tom, jestli máte živnostenský list a hudba je vaším podnikáním. V tom případě byste evidovat musel.

      Zde si přečtete, jak se reálně evidují tržby z on-line plateb: https://eet.money.cz/blog/financni-sprava-vymyslela-jak-evidovat-line-platby-podnikatele-muzete-byt-klidni

      Co se týče vstupenek, doporučujeme vám je prodávat tak, aby vám zákazníci posílali peníze z účtu na účet. Díky tomu nebudete muset evidovat své tržby. Případně můžete svěřit prodej vstupenek třeba nějakému specializovanému portálu, kde by měli EET vyřešit za vás.

      A ještě co se týče vašich dotazů ohledně daní – s tím vám bohužel odborně neporadíme, na daňovou problematiku se nespecializujeme a nevidíme do ní. Pokud by vás ale ještě něco napadlo k EET, napište nám a my se nad tím rádi zamyslíme. Držíme vám palce.

  13. Profilový obrázek Robert napsal:

    Dobrý den věnuji se chovem akvarijních rybek když se poštěstí a něco odchovám tak to prodám na akva trhu částka za rok mně nepřesáhne částku 25000kč nemám živnostenský list mám to jako koníčka, musím mít EET a živnost děkuji Robert

    • EET Poradna EET Poradna napsal:

      Dobrý den, Roberte, pokud máte tržby v hotovosti, pravděpodobně je budete muset evidovat. Existuje sice výjimka, která se jmenuje ojedinělý příjem, ale ta platí pro prodejce, kteří se potřebují zbavit nějakých přebytků, což se ve vašem případě asi neděje – pravděpodobně chováte rybky záměrně mimo jiné i za účelem prodeje. Více o výjimkách pro nepodnikatele si přečtete v metodice k zákonu o EET na straně 10: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika_k_evidenci_trzeb_v3.0.pdf

      Nevíme přesně, jak své příjmy daníte, ale domníváme se, že EET se pravděpodobně nevyhnete. Doporučujeme vám zajít se zeptat na živnostenský úřad, zda potřebujete živnostenské oprávnění. Pokud ho budete mít, evidovat tržby určitě musíte. Bez něj si nejsme jistí, jak vaše tržby „zlegalizovat“. Pokud by vás ještě něco napadlo, určitě nám napište. Držíme vám s EET palce.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *