Prodejte přebytky ze zahrádky bez obav. Víme, jak na to podle EET a dalších zákonů
Některou sezonu jablka zmrznou a okurky zplesniví, ale další rok je jich taková hromada, že zahrádkář neví, co s nimi. Když už jablečné štrúdly a okurkové saláty nemůže jeho rodina ani vidět, je nejvyšší čas vyrazit na trhy a přebytky prodat. Zjistěte, jak na to, aby byl prodej podle zákona v pořádku.
1. EET metodika
Prodej přebytků ze zahrádek patří k situacím, na které se vztahuje výjimka. EET metodika na straně 10 stanoví, že:
“Příjmy, jejichž přijetí nesouvisí s podnikatelskou činností poplatníka, nejsou evidovanou tržbou a evidenci nepodléhají. O příjmy z podnikání se nejedná např. v případě příjmů, které jsou příjmem podle § 9 (příjmy z nájmu) nebo § 10 (ostatní příjmy, např. příjmy z příležitostného prodeje přebytků ze zahrádky) zákona o daních z příjmů.”
Podnikatelé tedy musí své tržby evidovat, ale zahrádkáři, kteří mají takzvaný ojedinělý příjem, EET neřeší. Ojedinělý příjem je podle EET metodiky:
- předem neočekávaný (zahrádkář nepěstuje s úmyslem vyprodukovat a prodat toho co nejvíce)
- a zřídkavý (zahrádkář neprodává pravidelně například po část sezony).
2. Živnostenské oprávnění
Na prodej několika bedýnek nebo kousků ovoce či zeleniny obvykle živnostenské oprávnění potřeba není. Živnostenský zákon totiž živnost definuje jako:
„…soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.”
V paragrafu 3 dále zákon stanoví výjimku pro:
„prodej nezpracovaných rostlinných a živočišných výrobků z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti fyzickými osobami.”
Pokud by ale zahrádkář chtěl prodávat například každé dva týdny, už budou jeho činnost úřady pravděpodobně hodnotit jako soustavnou. V takových situacích je nejlepší zajít se zeptat přímo na živnostenský úřad.
3. Zákon o daních z příjmů
Zahrádkář přece není podnikatel ani OSVČ, tak proč by měl řešit daně – možná vás napadne. Jenže paragraf 10 zákona o daních z příjmů rozebírá takzvané ostatní příjmy:
„Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku … jsou zejména příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, které nejsou provozovány podnikatelem…”
Jak ale poznat, zda je potřeba svůj příjem zdanit? V paragrafu 10 se dále dočtete, že příjmy spadající do ostatních příjmů není potřeba danit, pokud za zdaňovací období (kalendářní rok) nepřesáhnou výši 30 tisíc korun.
4. Zákon o potravinách a veterinární zákon
V Zákoně o potravinách a tabákových výrobcích se o omezeních prodeje přebytků ze zahrádek nedočtete. Ve vyhlášce Ministerstva zemědělství číslo 153/2007 Sb., ale zákon stanovuje požadavky na vzhled, čerstvost a jakost ovoce, zeleniny nebo i hub.
Paragraf 27a Zákona o veterinární péči upravuje prodej malého množství masa, mléka a dalších produktů z vlastního chovu. Stanoví, které produkty smí chovatel prodávat, a za jakých podmínek. Podívejme se například na vejce. Chovatel může:
„prodávat nebalená čerstvá vejce pocházející z vlastního hospodářství ve svém hospodářství, v tržnici nebo na tržišti, a to přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti, anebo je dodávat do místní maloobchodní prodejny, která zásobuje přímo konečného spotřebitele; jsou-li vejce prodávána v tržnici nebo na tržišti, anebo dodávána do místní maloobchodní prodejny, musí být označena stanoveným způsobem17a); to však neplatí pro vejce z hospodářství chovatele, který chová nejvíce 50 nosnic.”
Pokud byste přemýšleli, jestli můžete na trhu prodat i nadbytek hub, které jste nasbírali, odpoví vám zmíněný zákon o potravinách. Podle něj potřebujete k prodeji osvědčení o znalosti hub. Ve vyhlášce číslo 153/2007 si navíc přečtete podrobnosti o požadavcích na jakost prodávaných hub.
Přečtěte si také náš článek o tom, na jaké stánkové zboží a typy stánkařů se vztahuje EET. A nezapomeňte nás sledovat na Facebooku nebo Twitteru, ať nemusíte myslet na pravidelné kontrolování novinek v naší poradně.
Co je účelem zákona o evidenci tržeb?
naplnit státní pokladnu
odbourat šedou a černou ekonomiku
narovnat podmínky pro podnikání pro všechny subjekty
Věříte tomu? Já ne! Celkem mne nedávno pobavil tento článek http://www.cmiel.cz/blog/zakon-o-evidenci-trzeb/