5 kroků, které musí podnikatelé splnit před startem EET

Mohlo by se Vám líbit

40 komentářů

 1. Profilový obrázek Thuy linh duong napsal:

  Mám stanek trafiky v metru: jízdenky, noviny, tabák, … jako trafika Relay jenom 12 metrů. Nevím, ze musím splnit EET nebo ne? Protože, podle nadace 47: maloobchod, kromě stánek….

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, elektronické evidenci se bohužel pravděpodobně nevyhnete. Vás stánek s novinami, jízdenkami a tabákem totiž spadá do 2. vlny EET, která startuje v březnu 2017. Stánkový prodej patří pod kód CZ NACE 47.8. Někteří stánkaři sice výjimku mají a evidují později, týká se to ale farmářů, pěstitelů a některých výrobců. Vy budete patrně muset evidovat už od jara. Držíme vám palce.

 2. Profilový obrázek Lukáš Černý napsal:

  Zdravím jsem fotograf i grafik. Jako fotograf fotim svatby ale i lidi ve svém ateliéru který mám u sebe doma. Jak až se týká eet i mě?

 3. Profilový obrázek Lucie Bednářová napsal:

  Dobrý den prosím ten certifikát který musí být abych to nainstalovala do pokladny si mám říct u koho?
  To dostanu od dodavatele co mi doveze pokladnu? Děkuji za info. Bednářová

 4. Profilový obrázek Ja Jaroslav Žalský napsal:

  Máme malý penzion s životenkým listem ubytovací služby.Jiné služby neposkytujeme pouze ubytování.Jak jsem se informoval nabídka je taková ,kde vám nabízejí celou řadu souvisejícíc prorduktů ubytováním a za dost peněz,Není k mání jednoduchý systém a lacinější produkt ? Děkuji.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Žalský, na trhu najdete propracovaná drahá řešení pro velké podnikatele i levnější jednoduché varianty pro menší podnikatele. Pokud máte tržbu v hotovosti třeba jen několikrát do měsíce, pravděpodobně byste ani nevyužil všech výhod registračních pokladen – jako třeba rychlý tisk nebo snadné a rychlé zadání tržby do pokladny. Vyzkoušejte chytrý telefon nebo tablet s aplikací Profi Účtenka, která je zadarmo: https://profiuctenka.cz/

   K tomu si můžete pořídit tiskárnu, kterou připojíte k aplikaci přes Wi-Fi nebo Bluetooth, například: https://www.profipokladny.cz/tiskarna-okprint-058-usb-rs-232cerna/
   nebo účtenku vypíšete ručně – ale musí obsahovat všechny náležitosti, například kód od finanční správy. Co musí být na účtence, si přečtete na straně 25 metodiky k zákonu o EET: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

 5. Profilový obrázek Martina Rojovská napsal:

  Dobrý den,
  jsme malá firma podnikající ve strojírenství,,,,z 90% platby za zboží vystavujeme na fakturu, max.10x do měsíce prodáme zákazníkům zboží za hotové u nás na provozovně. Prosím o informaci, kdy se týká EET naší firmy…
  Velmi děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Rojovská, vlnu EET zjistíte podle toho, jaký kód CZ NACE má vaše podnikání. Každopádně nespadáte do 1. vlny EET, kdy evidují hospodští a restauratéři. V druhé vlně evidují maloobchodníci a velkoobchodníci. Ostatní se rozdělují do 3. a 4. vlny. Nejprve zjistěte podle postupu z našeho blogu, jaký je váš kód NACE:

   Obory se do fází rozdělují podle CZ-NACE kódů. Málokdo si ho pamatuje, ale snadno ho zjistíte v databázi RES: http://apl.czso.cz/irsw/
   Zadejte do databáze své IČO a vyjede vám váš záznam.
   Poté klikněte na odkaz, který se skrývá pod číslem IČO.
   Uvidíte detail záznamu, kde je uveden váš CZ-NACE kód.
   Vyhledejte si v přehledu přiřazení svého kódu do jedné z vln EET: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb

   Další přehled najdete zde: http://www.nace.cz/

   Až budete mít povinnost elektronicky evidovat, bude to platit pro platby kartou, přes platební bránu a hotově. Platby z účtu na účet se elektronicky neevidují.

 6. Profilový obrázek Jana Pospisilova napsal:

  Dobry den, jakou poridit pokladnu do stredne velke restaurace. Samozrejme, pokud mozno, co nejlevnejsi variantu. Dekuji

 7. Profilový obrázek Ilona Pavlatová napsal:

  Dobrý den, mám maloobchod a velkoobchod, ale také poskytuji služby v oblasti fotografování, vizáže a kosmetiky. EET bych měla mít od 1.3.2017 na velkoobchod a maloobchod. Znamená to, že od 1.3.2017 budu přes EET evidovat pouze malo a velkoobchodní prodej nebo i ostatní služby? Jsem osvč, pracuji v malé provozovně, ale i v terénu. Cca 2x ročně prodávám na veletrhu. Poradíte prosím jaký typ zařízení by pro mne byl vhodný? Předem moc děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Pavlatová, nejprve se podíváme na první část vaší otázky. Od 1. března skutečně evidujete tržby z maloobchodu a velkoobchodu. Služby ale EET podléhají až ve 3. fázi. Koukli jsme do databáze CZ NACE a fotografování jsme našli pod kódem 74.20. Ten spadá do 3. vlny, proto nemusíte svoje fotografické služby elektronicky evidovat dříve než v březnu 2018. Kosmetické služby najdete pod kódem 96, který spadá dokonce až do 4. vlny, takže kosmetiku můžete evidovat až od června 2018 a bude to v souladu se zákonem o EET.

   Co se týče pokladního zařízení, pravděpodobně budete potřebovat něco mobilního, co se hodí do vaší provozovny, ale vezmete to bez problémů také do terénu i na veletrhy. Můžete si pořídit tlačítkovou registrační pokladnu nebo dotykovou pokladnu. Naši kolegové z Profi pokladen nabízí registrační kasy EURO 50 TEi a EURO 150TEi, které mají v sobě zabudovanou tiskárnu, jsou jednoduché na ovládání a neplatíte k nim žádný měsíční paušál. Prohlédnete si je přímo v sekci pokladních systémů pro kadeřnictví a kosmetiky:

   https://www.profipokladny.cz/pokladni-systemy-kadernictvi-kosmetika/

   Na stránce Profi Pokladen si nad pokladnami všimněte i dotykových zařízení. Doporučili bychom vám asi set OKTAB, který je skladný, má v sobě zabudovanou tiskárnou a obsahuje i prodejní aplikaci. Můžete si pořídit hardware také samostatně a nainstalovat si do něj aplikaci Profi Účtenka, která je zadarmo:

   https://profiuctenka.cz/

   Při rozhodování se klidně obraťte na naše kolegy z Profi Pokladen. Jsou připravení radit podnikatelům, kteří si nejsou jistí s nejlepším řešením EET pokladny. Zavolejte jim na číslo 549 522 511 nebo napište na posinfo@money.cz

 8. Profilový obrázek jiří napsal:

  dobrý den,stáhnul jsem si certifikát do mobilu,
  ale nejde mi otevřít přes profiúčtenku,co s tím?,
  děkuji
  Jirka

 9. Profilový obrázek Václav Toman napsal:

  Naše společnost zajistuje servis pro internetový obchod z Holandska. Kde zákazníci si objednají zboží a druhý den je jim dovezeno na výdejní místo zde v ČR a zákazníci by měli za zboží platit převodem před jeho vydáním. Bohužel česká mentalita je taková že musíme od některých zákazníků inkasovat peníze za zboží až při jeho vydání. Vztahuje se na toto eet ?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Tomane, ano, na příjem v hotovosti se vztahuje EET. Tržby, které vám přijdou z účtu na účet, evidovat nemusíte.

 10. Profilový obrázek Robert napsal:

  Dobrý den, požádal jsem dříve o certifikát , který jsem obdržel, než jsem vyplnil provozovnu . Mám teď chybný certifikát ?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Roberte, EET metodika stanovuje, že před získáním certifikátu je potřeba nahlásit provozovny. Správný certifikát by měl mít v názvu souboru číslo a koncovku p12. Takto na dálku vám nedokážeme přesně říct, jestli je váš certifikát chybný. Zkuste nahlásit provozovny a zjistit, jestli to funguje. Certifikát pak případně snadno zneplatníte: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/sprava_certifikatu_eet.pdf

 11. Profilový obrázek Martina Sýsová napsal:

  Dobrý den, podnikám jako OSVČ v oblasti svateb, Svatební agentura – Svatební služby- výzdoba obřadů a hostin, výroba svatebních květin a dekorací, návrhy a výroba grafických předloh tiskovin pro svatby a půjčovna dekorací na svatby a oslavy. Dekorace a květiny prodávám v rámci celkové objednané svatební služby, přirovnala bych to ke svatbě na klíč. 2x do roka pořádám svatební veletrh a vánoční jarmark.
  Mám registrovaných víc oblastí podnikání:
  (Poskytování služeb pro zemědělství, zahradnictví – výroba věnců a kytic, rybníkářství, lesnictví a myslivost
  Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků
  Zprostředkování obchodu a služeb
  Velkoobchod a maloobchod
  Pronájem a půjčování věcí movitých
  Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce
  Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling
  Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí )

  Mohli by jste mi prosím poradit, do jaké kategorie ohledně EET spadám a ve kterých vlnách bych si měla zřídit EET? Popřípadě zda mám některé obory činnosti zrušit a ponechat si jen ty co se týkají výroby květin a dekorací, služeb týkajících se svateb a půjčování věcí. Předem velice děkuji z radu.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Sýsová, vypadá to poměrně složitě – že budete muset evidovat podle činností od 2. vlny a postupně přidávat další činnosti ve 3. vlně a pak ve 4. vlně. EET vlny zjistíte podle kódu CZ NACE, který je přiřazený vašim činnostem. Postupujte prosím takto:
   Otevřete si databázi RES: http://apl.czso.cz/irsw/
   Zadejte do databáze své IČO a vyjede vám váš záznam.
   Poté klikněte na odkaz, který se skrývá pod číslem IČO.
   Uvidíte detail záznamu, kde je uveden váš CZ-NACE kód.
   Vyhledejte si v přehledu přiřazení svého kódu do jedné z vln EET: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb

   Maloobchod a velkoobchod spadají už do 2. vlny od 1. března 2017. Ostatní činnosti budete evidovat později. Možná byste mohla využít minoritní činnosti a svoje podnikání sloučit až do některé z pozdějších vln. Musíte si ale ověřit, že splňujete podmínky, které jsme popsali v tomto článku: https://eet.money.cz/blog/doplnkovy-prodej-eet-udelejte-si-jasno-jak-na-trzby-z-minoritni-cinnosti

   Praktické by bylo, kdyby se vaše podnikání vešlo do méně činností. Tím nemyslíme, že máte přestat dělat polovinu věcí, ale spíš se zajděte zeptat na živnostenský úřad, jestli neexistuje nějaký typ živnosti, který by odpovídal vašim svatbám na klíč.

 12. Profilový obrázek Karel napsal:

  Dobrý den,

  pokud budu platby přijímat pouze bezhotovostně na bankovní účet, nebudu vůbec používat hotovost, je nutné tuto skutečnost hlásit a žádat o autorizační údaje?
  Resp. co vše musím v tomto případě udělat?

  Předem děkuji za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Karle, v tomto případě nemusíte žádat o autentizační údaje ani nic hlásit na úřadě.

 13. Profilový obrázek Martin Soukup napsal:

  Dobrý den, můžete mi říct, jak a kde ve webové aplikaci zadám tržbu??? Děkuji

  • Profilový obrázek Martin Soukup napsal:

   doplním: pracuji na PC a vystavuji pouze faktury

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobře, v tom případě si můžete Profi Účtenku stáhnout do svého počítače.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Soukupe, pokud jste si otevřel EET aplikaci finanční správy, tak si vygenerujte certifikát a zadejte informace o své provozovně. Údaje o tržbě ale neodesíláte přímo z této aplikace na Daňovém portálu. Musíte mít nějaké své pokladní zařízení, například mobil s Profi Účtenkou, která funguje jako prodejní aplikace: https://profiuctenka.cz/

 14. Profilový obrázek Jiří Hampl napsal:

  Existuje také certifikace pokladen EET, resp. programů pro pokladnu EET? Myslím, že zatím ne.
  Už se mi několikrát stalo, že nám na závěr v restauraci naúčtovali jako posledním u stolu položky, které evidentně zaplatili kolegové před námi při odchodu. Jediné rozumné vysvětlení pro mne je, že program EET může být „cinknutý“. Například může vytisknout (nikoli zaúčtovat) stejnou účtenku, za stejné položky (třeba 5 piv) vícekrát, ale zaúčtovat a poslat do centra jen jedenkrát. Na závěr se pak poslednímu vše ještě jednou může přiúčtovat. To běžná kontrola, natož host, asi těžko spáruje. A bránit se host může těžko.

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, pane Hample, pokladní zařízení na EET bohužel žádné certifikaci nepodléhají. Finanční správa o tom píše zde: http://www.etrzby.cz/cs/vybaveni-pro-evidovani-trzeb

   Mrzí nás, že jste narazil na restauratéry, kteří vám naúčtovali více, než jste vypil a snědl. Předpokládáme, že finanční správa nebo ČOI je pravděpodobně při kontrole odhalí. Držíme vám palce, ať máte štěstí na dobré podniky a milé restauratéry.

 15. Profilový obrázek Jiří Hampl napsal:

  Děkuji za informace, přečetl jsem si je. A jako člověk z IT musím , opět „bohužel“, konstatovat, že jde o lajdáckost až nekompetentnost našich úředníků a politiků (jako už mnohokrát). Že se tady nabízí cesta k podvodům snad pochopí každý, kdo kdy napsal alespoň jeden počítačový program. Platí zvláště v Česku, kde vynalézavost v tomto směru je obrovská a společenské, nepsané normy slušnosti věcí neznámou.

 16. Profilový obrázek Lucie El napsal:

  Dobrý den,

  máme již založenou provozovnu na naši kamennou prodejnu. Nyní se však chystáme na veletrh. Je potřeba vytvořit na veletržní prodej provozovnu novou? Děkuji

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, Lucie, ano, měli byste si založit pro prodej na veletrhu další provozovnu. Pro svůj kamenný obchod máte stálou provozovnu a pro svůj prodej na jiných místech byste si měli zřídit mobilní provozovnu. Více si přečtete v metodice k zákonu o EET od strany 18: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf

   Svoji mobilní provozovnu byste si měli označit nějakým číslem nebo slovy. Obvykle se využívá SPZ auta, což uvádí i metodika, ale označení může být jakékoliv. Je důležité, aby vás podle něj mohli například kontroloři identifikovat.

 17. Profilový obrázek Rousková Marcela napsal:

  Jedno IČO, více kamenných provozoven. Je třeba více pokladen pro každou provozovnu zvlašť?

  • EET Poradna EET Poradna napsal:

   Dobrý den, paní Rousková, pokud máte jedno IČO, stačí vám jedna pokladna.

 18. Profilový obrázek Ilona Zourková napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda podnikání v oblasti Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling spadají do povinnosti mít EET?

  Děkuji

 19. Profilový obrázek Nikola Kopečková napsal:

  Dobrý den, paní Zourková,

  dle čísla CZNACE a to 74.10 Specializované návrhářské činnosti, musíte mít EET (http://www.klasifikaceprodukce.cz/cpa/74-10-specializovane-navrharske-sluzby/)

  Rozhodujícím kritériem je, co máte jako podnikatel nebo firma uvedeno v CZNACE a podle toho čísla pak zjistíte zda spadáte do EET nebo ne. Od 3. a 4. vlny EET musí evidovat prakticky všichni.

 20. Profilový obrázek Eva Nejedlíková napsal:

  Dobrý den,
  plánuji založit podnikání, konkrétně půjčovnu dekorací a momentálně zvažuji, jakým způsobem se přihlásit k EET. Zda ho vést běžně elektronicky nebo se k evidenci přihlásit ve zjednodušené papírové podobě. Předpokládám, že budu mít max. 2-3 účtenky týdně. Co mi ale pořád není jasné, kdy fyzicky účtenku vystavím. Před víkendem přijmu platbu za vypůjčení a vratnou kauci, kterou někdy vrátím celou, někdy jen část, ale to se stane až po víkendu při vrácení zboží. Kdy nastane ten reálný okamžik k povinnosti vystavit účtenku se skutečně přijatou částkou?
  Děkuji, Nejedlíková

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *