EET vs. záloha, vratná záloha a kauce. Zjistěte, jak je elektronicky zaevidovat
Pavel vlastní menší rekreační centrum v horách, kam jezdí návštěvníci na víkendové i týdenní pobyty. Ubytují se tam a mohou si také zahrát badminton a squash v hale, která je součástí komplexu. Hřiště si navíc kromě hotelových hostů rádi objednávají i místní.
Pavel ví, jak na základní evidenci tržeb pronájmu hotelových pokojů i sportovních hřišť. Není mu ale jasné, zda má evidovat doplatky, které ubytovaní hosté zaplatí na místě, a jestli se EET vztahuje i na kauce za vypůjčení pálek na squash a badminton. Podívejte se, jak na to.
1. Nevratné zálohy a doplatky
Elektronická evidence záleží v případě doplatků a záloh na způsobu platby. Pokud zákazník platí
- hotově,
- kartou
- nebo jiným způsobem podle EET metodiky,
pak musíte tržbu zaevidovat. Častým způsobem platby zálohy nebo doplatku je i převod z účtu na účet. Podle zákona o EET ale takovou platbu neevidujete. Zákazník také může zaplatit zálohu přes účet a doplatek hotově ve vaší provozovně. Jestli tipujete, že se eviduje jen doplatek v hotovosti, máte pravdu.
Možná vám vrtá hlavou, jak to vyřešit, aby bylo jasné, které zálohy a doplatky patří k sobě. To ale v elektronické evidenci tržeb nehraje roli. Datovou zprávou takovou informaci neodesíláte a ani EET kontrolory to nezajímá.
2. Vratné zálohy
Součástí platby někdy bývá i vratná záloha – setkáváte se s ní například u vratných lahví. Vratnou zálohu neevidujete, když celou částku vrátíte zákazníkovi. Je to podobný princip jako kauce, o kterých si přečtete kousek níže.
Pokud si zákazník za vratnou zálohu pořídí další služby nebo zboží, zaevidujete platbu, která obsahuje peníze z vratné zálohy. Není to ale nic složitého. Klidně si představte, že jste zálohu vrátili zákazníkovi a on ty stejné peníze opět vytáhl z peněženky, aby vám zaplatil za svůj další nákup:
“Jedinou situací, kdy prodejce musí v souvislosti s vrácením lahve evidovat, je případ, kdy zákazník současně s vrácením lahve udělá další nákup, jehož cena by převyšovala částku vratné zálohy. V takovém případě by prodejce evidoval částku za zboží poníženou o vrácenou zálohu.”
Petra Petlachová, mluvčí finanční správy
3. Kauce
Kauce je vratný poplatek, který zaplatíte třeba za vypůjčení helmy nebo jiného vybavení ve sportovním centru či hale. S evidencí kaucí si naštěstí většinou nemusíte lámat hlavu – není to váš příjem, proto platbu obvykle elektronicky neevidujete.
Kauci zaevidujete jen v jednom případě – pokud si její část nebo celou částku necháváte. Jde o situace, kdy zákazník například rozbije nebo ztratí vypůjčené vybavení, a vy mu proto nevrátíte celou kauci zpět.
Detaily z EET metodiky pro vás rozebíráme do podrobností. Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru, ať máte vždy čerstvé informace.
Související články:
7 nejčastějších typů pronájmů. Podívejte se, jaké mají z EET výjimku
EET rozděluje dárkové poukázky na 2 druhy. U jednoho je evidence jednodušší
V maloobchodě si bereme od zákazníků zálohy na objednávané zboží (a napíšeme jim stvrzenku), které jim při přebírání zboží oproti vrácené stvrzence vracíme a píšeme jim doklad o nákupu na celou částku za odebrané zboží. Z vašeho článku jsem pochopil, že by se mělo v tomto případě také jednat o vratnou zálohu, která se nemusí evidovat ? Děkuji.
Dobrý den, pane Schmiede, ano. Tak, jak to popisujete, se nám zdá, že ve vašem případě jde o vratnou zálohu. Neberte ale prosím naše slova jako argument pro EET kontrolory, neznáme přesné informace o vašem podnikání.