Velký rádce pro restaurace a penziony: jak zvládnout EET bez sankcí
Umíte skvěle natočit pivo, ale EET je pro vás španělskou vesnicí? Vůbec se nedivíme – denně totiž řešíme dotazy majitelů restaurací a penzionů, kteří si nejsou jistí, jak mají přesně evidovat. Proto jsme pro vás připravili velkého rádce, ve kterém shrnujeme všechny informace, které se týkají první vlny EET.
V našem článku se dočtete:
- co vše musíte před startem EET zařídit,
- jak je to se spropitným,
- jak máte řešit otevřené účty a směnu za protislužby,
- jak budou vypadat kontrolní nákupy úředníků,
- jak se EET týká školních jídelen a firemních kantýn,
- kdy evidují restaurace s rozvozem jídla,
- o kolik se snížilo DPH na stravovací služby a kolik díky tomu ušetříte,
- kdy musí evidovat různí poskytovatelé ubytování,
- jaké pokladní zařízení se hodí pro malý podnik.
Průvodce přípravami na EET
Pokud jste s přípravami na EET ještě nezačali, máte nejvyšší čas. Podívejte se na souhrn toho, co vás čeká.
- Musíte získat autentizační údaje. Můžete si je osobně vyzvednou na finančním úřadě, nebo o ně požádat elektronicky.
- Pomocí údajů se přihlásíte do EET aplikace na Daňovém portálu.
- Zadáte údaje o provozovnách a vygenerujete si certifikát.
- Certifikát si nahrajete do pokladny.
- Od prvního listopadu si můžete evidenci vyzkoušet nanečisto, abyste se s pokladnou dobře seznámili.
- Pokud máte zaměstnance, uspořádejte pro ně interní školení o EET. Nezapomeňte je upozornit, že pokud nevydají účtenku, můžete po nich případné sankce vymáhat. O účasti na školení si nechte podepsat prezenční listinu.
- Do restaurace nebo penzionu umístěte oznámení, kterým informujete, že máte povinnost tržby elektronicky evidovat.
- Od prvního prosince naostro evidujete všechny tržby přijaté v hotovosti, kartou, stravenkami, dárkovými šeky a podobně.
Prokažte, komu patří spropitné
Jednou z největších komplikací je nový způsob účtování spropitného. Pokud si ho nechávají vaši zaměstnanci, nemusíte ho elektronicky evidovat. Jestli si ho však necháváte vy jako provozovatel, “dýško” EET podléhá.
Představme si teď situaci, že jste živnostník, který provozuje vesnickou hospůdku. Nemáte zaměstnance a zákazníky obsluhujete sami. Na lístku sečtete položky a host zaplatí. Zjistíte, jaké vám dal spropitné, a celou částku na pokladně zaevidujete. Obratem přinesete hostovi EET účtenku.
V případě, že nejdřív vytisknete účtenku a až pak host platí, dopředu nevíte, jaké bude “dýško”. Pokud ho dostanete, správně byste ho měli zaevidovat jako samostatnou platbu a vystavit další doklad.
Jestli naopak máte zaměstnance, kteří si spropitné rozdělují, musíte to být schopní dokázat. Třeba tak, že jim jejich část spropitného posíláte spolu s výplatou na účet. Pokud to nejste schopní doložit, může si kontrola myslet, že si nezaevidované peníze sami necháváte.
Na dluh a protislužby
Mnoho hospodských nalévá svým štamgastům i na dluh. Piva píší na otevřený účet a jednou za měsíc host útratu vyrovná. V tomto případě elektronicky evidují pouze ve chvíli, kdy od zákazníka dostanou peníze.
Dalším častým případem je situace, když si hostinský se zákazníkem vyměňují služby. Návštěvník má oběd a pivo zdarma a na oplátku třeba vymaluje chodbu nebo donese z lesa borůvky. Směnu za protislužbu elektronicky neevidujete, protože nedostáváte žádné peníze.
Kontroly v pohostinství
Pokud nevydáte EET účtenku nebo vystavíte doklad, na kterém není platný fiskální identifikační kód, mohou to vaši hosté elektronicky oznámit úřadu. Nejčastějším scénářem budou kontrolní nákupy. Úředník k vám inkognito přijde na oběd, aby zjistil, jestli účtenky vydáváte.
Například v maloobchodě může kontrolor od koupi odstoupit a vrátit zboží. Ale ve stravovacích a ubytovacích službách se toho nemusíte bát. Těžko vám může úředník vrátit snědený oběd, nebo noc, kterou strávil ve vašem penzionu. V těchto případech kontrola nemá možnost od koupě odstoupit.
Pokud úředníci zjistí pochybení, můžete dostat pokutu. V prvních měsících by však podle Babiše měli být shovívaví a spíš podnikatelům radit.
Školní a firemní jídelny
Pokud škola provozuje svoji jídelnu, elektronicky evidovat nemusí. Týká se to však jen obědů, které prodá žákům a učitelům. Pokud chodí na obědy i důchodci nebo maminky na mateřské dovolené, musí tržby od nich elektronicky evidovat. Jestli však školní jídelnu provozuje podnikatel (tedy třetí subjekt), elektronicky evidovat musí všechny tržby v hotovosti, kartou a obdobným způsobem.
Podobná výjimka se týká firem. Jestli provozují jídelnu výhradně pro své zaměstnance, připojení na EET si nemusí zřizovat.
Restaurace s rozvozem jídla
Zatímco stravovací služby spadají do první vlny EET, rozvoz jídla až do třetí vlny. Pokud máte většinu tržeb z restaurace a rozvoz jídla je jen doplňkový, máte dvě možnosti:
- Všechny tržby evidujete v první vlně.
- Tržby z restaurace evidujete v první vlně, tržby z rozvozu jídel evidujete ve třetí vlně.
Ale co když je situace naopak? Hlavní příjem máte z rozvozu jídel a restaurace je pouze doplňková. V tom případě vybíráte z těchto variant:
- Pokud provozujete všechny činnosti na jedné provozovně a tržby z restaurace jsou nižší než 175 000 Kč ročně a nepřesahují 49 % z tržeb provozovny, můžete všechno evidovat až ve třetí vlně.
- Jestli ale máte tržby z restaurace vyšší než 175 000 Kč, musíte je evidovat už v první vlně. Tržby z rozvozu evidujete ve třetí vlně.
- Pokud nechcete evidenci tržeb rozdělovat, můžete všechny tržby evidovat už v první vlně.
Stánky s rychlým občerstvením měly původně evidovat v první vlně, ale se posunuly až do třetí fáze EET. Ale pokud prodávají i balené potraviny, mohou některé z nich spadnout do druhé vlny. S určením té správné vlny, kdy začít evidovat, vám pomůže manuál od finanční správy.
Nižší DPH, sleva na dani
Věříme, že vám ministerstvo financí s EET přidělalo dost starostí. Ale máme i pár dobrých zpráv. Náklady vám částečně kompenzuje snížení DPH na stravovací služby z 21 na 15 %, které se týká jídla a nealka a platí od prosince 2016. Díky tomu podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové ročně ušetří 60 000 Kč restaurace, která má z těchto služeb měsíční tržby 100 000 Kč.
Původně ministr financí Andrej Babiš mluvil i o snížení DPH na točené pivo. Ale koalice to nakonec neschválila.
A nezapomeňte: pokud jste podnikající fyzická osoba, máte v roce, kdy jste začali elektronicky evidovat, nárok na slevu na dani ve výši 5 000 Kč.
U poskytovatelů ubytování záleží, zda mají živnostenské oprávnění
Velké hotely nic speciálního neřeší, evidují v první vlně. Podnikatelů, kteří se specializují na dlouhodobé pronájmy prostor, se evidence týká od třetí fáze.
Trochu odlišná je situace u drobných pronajímatelů. Mohou u nich nastat dvě možnosti:
- Provozují krátkodobé ubytování, mají živnostenský list a evidují v první vlně.
- Nemají živnostenský list a příjmy z ubytování zdaňují podle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů. V tom případě se jich EET netýká.
Podrobnosti k EET v ubytování najdete v článku 7 nejčastějších typů pronájmů. Podívejte se, které mají z EET výjimku.
Pokladna pro drobné podnikatele bez měsíčního paušálu
Pokud jste si zatím ve své hospůdce nebo penzionu s pár pokoji vystačili pouze s kalkulačkou a bločkem paragonů, nemusíte si pořizovat žádné složité dotykové zařízení. Údaje do EET odešlete přes registrační pokladnu EURO 50TEi, která stojí 6 390 Kč bez DPH.
V ceně je i integrovaná tiskárna a program, který odesílá data na EET server. Velkou výhodou je, že za využívání programu neplatíte žádné měsíční poplatky. Podrobně jsme vám tlačítkovou pokladnu EURO 50TEi popsali v tomto článku.
Bedlivě hlídáme každý posun v EET. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a o všem se rychle dozvíte.
Související články:
Hospodští mají trik na EET kontrolory. Ruší živnosti a zakládají s.r.o.
Obavy podnikatelů: co když vypadne internet
Do které fáze EET spadne vaše podnikání? Za tisícovku vám to řeknou na finančním úřadu
V odstavci o spropitnem pisete, ze host zaplati a pak mu obsluha vyda uctenku. Podle mne to zakon neumoznuje. Platba je mozna az po registraci.
Dobrý den, pane Vávře, děkujeme za velmi zajímavý postřeh. Dáte nám prosím tip, ve kterém zákonu tuto informaci najdeme?
My jsme tuto situaci už dříve probírali s pracovníky EET infolinky finanční správy a ti nám potvrdili, že postup je správný. Podle nich je možné nejprve hostu nejprve sdělit cenu, on přidá dýško, které se připočítá na účet a ten se následně okamžitě vytiskne.
A spropitné je v jaké sazbě DPH?
Dobrý den, pane Štěpánku, spropitné podléhá dani z příjmů, která podléhá 15% sazbě. Proto by se podle našeho názoru mělo i dýško danit 15% sazbou. Raději to ale prosím ověřte – zabýváme se především EET a na daně nejsme odborníci.
Dobrý den, do limitu 175.000,- pro „minoritní činnost“ se započítávají jen platby hotově, kartou a stravenkou nebo i platby bankovním převodem? Děkuji
Dobrý den, Lucie, v metodice se píše, že minoritní činnost představuje maximálně 49 % z celkových plateb provozovny. Pokud do celkových tržeb vaší provozovny patří i platby kartou, stravenkami a další, měla byste je započítat i při výpočtu limitu pro minoritní činnost.