Podnikatelé, pozor: toto jsou nejčastější EET prohřešky podle celníků
Z nenápadného zákazníka, který si přijde jen pro pár rohlíků a máslo, se může vyklubat kontrola z celní správy. Prostudovali jsme proto statistiky celníků a zjistili, za co nejčastěji pokutují. Podívejte se, kterým zbytečným chybám se můžete vyhnout.
Od začátku roku 2019 do konce letních prázdnin celníci podnikli přes 6 200 kontrol a ve více než 2 000 případech našli pochybení v EET. Jednoduše řečeno – u každého třetího podnikatele objevili, že dělá něco špatně.
Suverénně nejčastějším prohřeškem, na který celníci narazili, bylo nezaslání údajů finanční správě a nevystavení účtenky. Od ledna do srpna 2019 celníci evidovali:
- 993 případů, kdy prodejce neposlal údaje o tržbě na finanční správu
- a 726 případů, kdy nepředal zákazníkovi účtenku.
2 méně často pokutované situace: máte je vyřešené?
Nejhorší chyba je z nepozornosti. Přesně do této kategorie by se daly zařadit další dva přestupky, které celníci pokutují. Je to:
- neplnění oznamovací povinnosti
- a neumístění informačního oznámení.
U 200 případů kontrolovaných provozů přišli celníci na „neplnění oznamovací povinnosti”. To znamená, že majitel neoznámil finanční správě údaje o svých provozovnách.
Podle zákona o EET byste totiž měli správně ještě před tím, než začnete přijímat evidované tržby, zadat tyto údaje:
- název provozovny,
- typ provozovny (stálá, mobilní, virtuální),
- stav (aktivní, přerušená nebo zrušená)
- převažující činnosti provozovny
- a její lokalizační údaje (typicky adresa, registrační značka nebo URL adresa).
„Podnikatel má také povinnost oznámit touto cestou finanční správě i změny údajů o provozovnách – například adresy. Celníci mohou při svých kontrolách objevit i toto porušení povinností.”
Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel
I když už evidujete, ověřte si, že máte vše správně zadané. Je to lepší, než abyste čekali, jestli kontrolou projdete v pořádku, nebo ne. Zadání údajů nebo jejich změna je snadná – při vkládání informací do EET aplikace na Daňovém portále totiž jen vybíráte z nabízených možností.
Podobně je to i s informačním oznámením. To si ve své provozovně podle celníků nevystavilo 134 kontrolovaných podnikatelů. Jedná se přitom „jen” o papírovou cedulku, která zákazníky informuje, že se v provozovně elektronicky evidují tržby.
„Celníci na základě zákona o EET kontrolují, zda poplatník na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístil informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci. Ze statistického hlediska se porušení většinou týká případů, kdy oznámení v provozovně není vůbec umístěno.”
Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel
Stáhněte a vytiskněte si cedulku >>
Za závažné provinění celníci uzavírají provozovnu
Další pokuty celníci počítají už jen v řádů jednotek.
- V sedmi případech pokutovali podnikatele nebo živnostníky, kteří „závažným způsobem úmyslně ztížili nebo zmařili evidenci tržeb”. To v praxi znamená například výrobu a použití softwaru, který umožňuje obejít EET.
- Ve třech případech udělili celníci pokuty za zneužití autentizačních údajů nebo porušení jejich ochrany. Je to přihlašovací jméno a heslo, kterými se hlásíte do EET aplikace na Daňovém portálu.
Od ledna do srpna 2019 uzavřeli celníci dvě provozovny.
„ Provozovnu uzavíráme v případě zvlášť závažného porušení povinnosti, kdy poplatník například nezasílá údaje o evidované tržbě, vydává účtenky, nebo vůbec nemá pokladní zařízení k EET. Týká se to podnikatelů, kteří ignorují systém evidence tržeb.”
Hana Prudičová, mluvčí Generálního ředitelství cel
Jak probíhají kontroly
Celníci mají stejně jako kontroloři z finanční správy vyhrazený rozpočet na kontrolní nákupy.
- V roce 2017 na ně potřebovali skoro 870 tisíc korun.
- V roce 2018 potřebovali téměř 1 230 tisíc korun.
Po kontrolním nákupu mohou celníci vrátit zboží a peníze dostanou od prodejce zpět. Ve většině případů to ale není možné – v roce 2017 tak z vydané částky utratili 530 tisíc a v roce 2018 to bylo 760 tisíc.
O celní správě
Nejvíc peněz celníci vyberou na spotřební dani – za rok 2018 to bylo 165,2 miliard korun. Za EET prohřešky udělili pokuty v hodnotě 15 milionů korun. I když pro celníky není kontrola EET hlavní náplní práce, provedli v roce 2018 přes 11 tisíc kontrol dodržování zákona o EET.
Potřebujete čerstvé informace o EET? Buďte s námi na Facebooku nebo Twitteru.