Udávání končí. Finanční správa zrušila web na hlášení podnikatelů, kteří nevydají EET účtenku
Za pouhý měsíc fungování se pro něj vžil název “udavačský web”. Stránku, kam lidé nahlašovali podnikatele, ale finanční správa nečekaně zrušila. Přitom ještě do středečního večera mohli lidé na Daňovém portálu rozkliknout odkaz a nahlásit podnikatele, který obchází EET.
Stránka fungovala více než měsíc a za tu dobu stihli lidé oznámit přes 2 tisíce nevydaných EET účtenek. Konec webu přišel velmi rychle – ještě v úterý nikdo netušil, že o jeho zrušení ministr financí Andrej Babiš uvažuje.
“Přemýšlím o tom, že tento web zrušíme. Nevěděl jsem, že vzniká, a nechci lidi podporovat v udávání nebo zneužívání EET v konkurenčním boji.”
Andrej Babiš pro Novinky.cz 4. 1. 2017
A finanční správa jednala rychle. Ještě ten samý den večer udavačské stránky zablokovala.
Ministr financí si za víc než měsíc nevšiml udavačského webu
Babiš se hájil tím, že se o stránce určené k anonymnímu hlášení podnikatelů dozvěděl až před Vánoci na Twitteru. Jenže webová aplikace k nahlášení podnikatelů funguje už od 1. prosince, tedy od startu 1. vlny EET. A média navíc každých pár dní informovala, kolik anonymních hlášení už lidé poslali.
Navíc je pravděpodobné, že vznik udavačského webu vycházel přímo z důvodové zprávy k zákonu o EET – a pod ní je Andrej Babiš podepsaný.
“Na základě společenské poptávky po zvýšení efektivity výběru daní a zajištění spravedlivého konkurenčního prostředí se navrhuje umožnit veřejnosti zapojit se do efektivní kontroly plnění stanovených povinností.
Dává se proto ke zvážení dobrovolná účast veřejnosti v plánovaném systému evidence z důvodu jejího bezprostředního a pravidelného kontaktu s povinnými subjekty a její osobní motivace na ověření souladu postupu povinných subjektů během evidence tržeb se zákonem o evidenci tržeb.”
Důvodová zpráva, strana 16
Nevydanou účtenku mohli lidé nahlásit klidně ještě od stolu v restauraci. K elektronickému odeslání stížnosti stačilo vyplnit do formuláře DIČ podnikatele, popis provozovny, druh tržby, datum a čas, typ provozovny a adresu. Pak už člověk jen stiskl tlačítko “nahlásit”. Každý si navíc mohl přečíst i návod, jak oznámit nevydanou účtenku.
Ověření vydané účtenky ale stále funguje. Kromě DIČ a částky stačí zadat datum, čas a kód FIK a hned zjistíte, jestli je účtenka, kterou máte v ruce, zaevidovaná.
AKTUALIZOVÁNO 10. 1. 2016: Český rozhlas upozornil, že Babiš o udávání v Blesku mluvil už 9. prosince 2016. Server Blesk.cz potvrdil, že má k dispozici ministrovu SMS ve znění: „Když dáte do poměru počet vydaných účtenek, kterých je k dnešnímu dni 19 milionů, oproti 700 upozorněním od občanů, jde o zanedbatelné číslo.“ Babiš tvrdí, že SMS neznamenala, že by o anonymním webu věděl a prý ji ani nepsal on.
Chcete mít přehled o EET a o všem, co se řeší? Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru a nic důležitého vám neuteče.
Související články
Obavy podnikatelů: za každou chybu hrozí velká pokuta
Účtenková loterie se blíží. Ministerstvo rozdá 65 milionů ročně
Zajímá mne návrh zákona o vyloučení poplatníků, kterým je daň stanovována paušální částkou /do limitu 250 tis. Kč ročně
Dobrý den, paní Čermáková, musíme se vám přiznat, že jsme na výjimku navrženou ministrem financí také velmi zvědaví. Naposledy jsme o paušální dani a elektronických platbách psali v půlce prosince: https://eet.money.cz/blog/zmeny-eet-se-odkladaji-poslanci-o-nich-rozhodnou-az-v-lednu
Jenže od té doby se nic moc nezměnilo. Před Vánoci poslanci nerozhodli a podle webu Poslanecké sněmovny budou v projednávání pokračovat nejdříve od 10. ledna: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=873
Až budeme vědět více, určitě o tom napíšeme článek. Sledujte novinky na blogu nebo náš Facebook: https://www.facebook.com/poradnaeet/?fref=ts
Nemáte pravdu, stejně jako zbytek médií. Zkuste si ověřit účtenku tak, že vyplníte vymyšlený FIK a BKP, odešlete a ejhle, je tam ten samý formulář, jen si klidně práskněte…
Dobrý den, pane Bednarský, děkujeme za tip. Zkoušeli jsme ověřit smyšlené kódy a Daňový portál nám oznámil, že jsme zadali kód v nesprávném tvaru, ale ani napodruhé nenabídl možnost nahlásit podnikatele. Možná jsme něco udělali jinak než vy – viděl jste přímo na Daňovém portálu možnost nahlásit podnikatele, který nevydal účtenku?
Dobrý den, jak mohu ověřit účtenku, když účtenka neobsahuje ani BKP, ani FIK? Děkuji.
Dobrý den, Evo, BKP musí být na EET účtence vždy a FIK na EET účtence není jen v případě problému – třeba při výpadku internetu. V tom případě je FIK nahrazený kódem PKP. Pokud na vaší účtence žádný z těchto kódů není, nejedná se o EET účtenku. Máte pravděpodobně doklad o zakoupení. Podrobnosti o rozdílech si můžete přečíst zde: https://eet.money.cz/blog/podnikatele-pozor-kontrolorum-coi-uctenka-z-eet-nestaci
V tomto případě nemůžete účtenku odeslat do Účtenkovky ani ověřit na Daňovém portálu. Nezapomeňte ale, že zatím mají povinnost evidovat své tržby jen hospodští, restauratéři, hoteliéři a obchodníci. Spoustu další povolání (například výrobci, opraváři či řemeslníci) musí své tržby evidovat až od roku 2018. Zde najdete přehled, kdo eviduje a kdo ještě nemusí: https://eet.money.cz/koho-se-tyka-elektronicka-evidence-trzeb
Dobrý den, v okolí mého bydliště je několik obchodů a restaurací, které vydávají účtenky bez EET kódů. Marně hledám, kde takové mohu nahlásit, můžete mi poradit? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, Romane, ne všichni provozovatelé už musí evidovat své tržby. Pokud například někdo prodává občerstvení jen s sebou, vztahuje se na něj EET až od března 2017. Někteří obchodníci ještě neevidují například díky tomu, že prodávají své výrobky, vztahuje se na ně minoritní prodej či zjednodušený režim.
Jestli podnikatel zaevidoval tržbu, si ověříte zde: http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/uct/overeni.faces
Dříve existovala webová stránka, kde lidé hlásili nepoctivé zákazníky. O jejím zrušení jsme psali zde: https://eet.money.cz/blog/udavani-konci-financni-sprava-zrusila-web-na-hlaseni-podnikatelu-kteri-nevydaji-eet-uctenku
Pokud víme, v současnosti žádný oficiální kanál na hlášení nepoctivých podnikatelů neexistuje. Můžete například zkusit využít kontaktní formulář na oficiálním EET webu finanční správy: http://www.etrzby.cz/cs/kontakty