EET od března? Z účtenek zmizí DIČ, na daňových dokladech ale musí být dál
Od března začnou platit některé změny, které v souvislosti s EET vyhlásil Ústavní soud loni v prosinci. Zrušil třeba povinné uvádění DIČ na účtenkách, které zkomplikuje fungování účtenkové loterie. Někteří podnikatelé se zase evidence tržeb zbaví.
Pravidla Účtenkovky budou stejná i bez DIČ
Doposud museli obchodníci na účtenkách uvádět mimo jiné i daňové identifikační číslo. Podle nařízení Ústavního soudu z poloviny prosince však od března DIČ na účtenky povinně psát nemusí a záleží pouze na nich, zda ho budou dobrovolně uvádět.
To ale může výrazně zkomplikovat chod účtenkové loterie. Hráči totiž mohou do soutěže zaregistrovat pouze jednu účtenku denně od určitého obchodníka. A právě prostřednictvím DIČ se dodržování tohoto pravidla kontrolovalo.
Podle Ministerstva financí ale není důvod, aby se pravidla Účtenkovky měnila. Je pouze potřeba najít jiný způsob, jak dodržování požadavků pohlídat.
Ministerstvo chystá nový systém kontroly
Úředníci proto pracují na úpravách loterie. „Máme připravený návrh řešení tak, aby mohla Účtenkovka bez problémů fungovat i po 28. únoru. Se zachováním pravidla ,jedna účtenka, jeden obchodník, jeden den‘ počítáme. Kontrolu zabezpečíme úpravou vnitřních ověřovacích mechanismů,“ uvedl pro náš server mluvčí ministerstva Filip Běhal.
Řešení ministerstva spočívá v tom, že upraví takzvanou XML větu, kterou obchodník v rámci evidence tržeb odesílá. Její součástí by měl být od března i nový kontrolní mechanismus, který zabezpečí dodržování daného pravidla i bez zadávání DIČ hráčem. „Jedná se o řešení, které bude sice na straně příslušných systémů oproti dosavadnímu řešení technicky náročnější na jejich fungování, nicméně bude funkční,“ dodal Běhal.
Plátci DPH a uvádění DIČ
Jak jsme už zmínili, od března nemusí podnikatelé na EET účtenkách uvádět své DIČ. Pokud ale patříte mezi plátce DPH, dejte si na to pozor. Záleží, která z následujících situací se vás týká:
- Zákazníkům vystavujete 2 samostatné doklady – EET účtenku a daňový doklad. Na EET účtence od března DIČ mít nemusíte a dál ho uvádíte pouze na daňovém dokladu.
- Zákazníkům vystavujete 1 doklad, který zároveň plní náležitosti EET účtenky i daňového dokladu. V tomto případě na dokumentu musíte dál uvádět DIČ.
Obchodníci mohou on-line tržby vypnout
Změn v EET ale nastane od konce února víc. Nově se evidence tržeb nebude týkat třeba on-line plateb přes internet nebo úhrad kartou. Některým podnikatelům tak povinná starost o evidenci tržeb odpadne.
Týká se to především provozovatelů e-shopů, které nemají kamennou pobočku a přijímají pouze on-line platby. Ty jsou totiž podle soudu dostatečně evidované bankou a není nutné na ně vztahovat ještě povinnost EET.
Od března je tak pro tyto podnikatele evidence tržeb dobrovolná. Jestli chtějí, mohou dále evidovat jako doposud. Pokud ale plánují evidenci ukončit, musí oznámit takzvanou změnu údajů o provozovnách. Na Daňovém portálu je tak nutné zadat přerušení nebo zrušení provozovny, kde docházelo k evidenci tržeb.
Ústavní soud zrušil i náběhy na další vlny EET
V březnu a červnu letošního roku měly podle původního plánu vypuknout 3. a 4. vlna EET. Náběh na tyto fáze ale Ústavní soud zrušil a zavedení povinné evidence tržeb pro stánkaře nebo řemeslníky zatím odložil.
Nově navíc nemůže vláda ani udělovat výjimky z evidence tržeb. V současné době se pak jedná o novele zákona. Ve hře je i varianta, že se EET v budoucnu nebude týkat plátců paušální daně, kteří nedosáhnou určitého obratu.
O vývoji EET vás pravidelně informujeme na Facebooku a na Twitteru. Začnete nás sledovat a získejte přehled o všech novinkách.
jste nejvetsi CHOBOTI a akorat buzerujete male zivnostniky jednou ano jednu ne konecne se domluvte nedivte se ze vam lidi serou na volby
Dobrý den, pane Stropku, naše EET poradna nemá s finanční správou nebo ministerstvem financí nic společného. Můžeme se jen snažit pomáhat a radit, ale bohužel nemáme vliv na legislativu, výjimky ani na volební účast. Přejeme vám hezký den.
Nechápu to ,proč se to tak stále komplikuje. Selský rozum vymizel asi. Nebo je to učelem fs. Zavedte jednoduché řešení, zavedte jasná pravidla, příjem do 250.000 Kč nebo až 500.000 Kč paušální daň, (již tady byla), budou muset zaplatit všíchni ,kterých se to týká. Živnostník zaplatí má klid a stát jisté peníze. Tímto by stát určítě vybral na daních více peněz od malých živnostníku, a nikdo nebude spekulovat jhak ušetřit na daních.
Jan Koubek