Podnikatelé zkouší trik na EET kontrolory. Zruší firmu a založí novou
Stalo se to v Chorvatsku, nemine to pravděpodobně ani Českou republiku. Někteří podnikatelé přerušují kvůli EET provoz a zakládají nový podnik. Mají totiž strach, že by na ně případné velké zvýšení tržeb po startu EET uvrhlo stín pochybností.
Jsou si totiž vědomi toho, že skokový nárůst tržeb by mohl být podnětem ke kontrole v jejich firmě a ta by mohla vést k nepříjemným otázkám, pokutě a zpětnému vyměření daně.
Babiš podnikatele uklidnil, ti mu ale nedůvěřují
Jenže ministr financí Babiš už v srpnu na svém facebooku uvedl, že se podnikatelé nemusí obávat – finanční správa bude v podobných situacích hodná. První dva měsíce totiž kontroloři nebudou rozdávat pokuty jako na běžícím páse, ale spíše lidem pomáhat a vysvětlovat.
Mnoho podnikatelů ovšem na Babišova slova nespoléhá. Někteří hospodští například plánují ukončit živnost a podnik dál provozovat přes nově založenou společnost s ručením omezeným.
Bojí se totiž, že by nárůst tržeb vzbudil pozornost kontrolorů. A ti se mohou vaším účetnictvím zabývat po 3 roky dozadu, ve zvláštních případech i déle, například 5 let. Jednoznačný postup v případě EET ale ještě stanovený není, řekla pracovnice finanční správy, se kterou jsme se o metodách úředníků bavili.
Nejčastěji ovšem bude kontrolory zajímat evidence konkrétní částky, za kterou nakoupili. V tom případě budou zjišťovat, zda od prodavače dostali správnou účtenku a jestli údaje o tržbě v pořádku dorazily na finanční správu.
Kolik lidí podstoupí martyrium s rušením a zakládáním?
Zrušit firmu a založit novou nebo firmu nechat a nově založené prodat či pronajímat majetek – to jsou možnosti, nad kterými přemýšlí podnikatelé. Zatím nelze odhadovat, kolik lidí se pro takový postup rozhodne. Jisté ale je, že argumentovat vysokým počtem letos založených firem není úplně správné – vznikají totiž i díky hospodářskému růstu a nižším poplatkům za založení firmy.
Nech sá babis přípravy dávat lidem práci