Vedlejší OSVČ a EET: jaké máte povinnosti
Kamila přijde domů z práce a začíná jí druhá šichta. Umí totiž opravovat deštníky, a tak jí je nosí lidé z okolí i z rodiny. Kamila zvažuje, že skončí v práci a bude se opravám věnovat naplno, ale zatím má svůj koníček jen jako vedlejší OSVČ. Jak se jí v této situace dotkne EET?
Pro koho platí EET
Elektronická evidence tržeb se vztahuje na platby:
- v hotovosti,
- stravenkami,
- čipovými kartami a elektronickými peněženkami
- nebo kupóny a vouchery.
Tyto tržby musí zaevidovat každý podnikatel – tedy i vedlejší OSVČ Kamila, které její zákazníci platí především hotově. Nezáleží na tom, jestli si měsíčně vydělá pětistovku nebo 10 tisíc.
Vedlejší OSVČ musí evidovat i v případě, kdy si přivydělávají k rodičovskému příspěvku nebo k důchodu.
EET se jako OSVČ nebo vedlejší OSVČ vyhnete v případě, že vám zákazníci platí jen na účet nebo pouze kartou. Tyto platby totiž do EET povinně nespadají.
Jak EET vyřeší vedlejší OSVČ
Část vedlejších OSVČ spadá do 1. nebo 2. vlny EET a a své tržby už eviduje. Zbytek začne evidovat od 3. a 4. vlny.
Na evidenci tržeb se připravte ve dvou krocích:
- Zařiďte si autentizační údaje a udělejte všechny kroky pro přihlášení do EET aplikace. Kompletní postup najdete zde.
- Vyberte si pokladní zařízení pro EET a promyslete si, jaké další funkce kromě markování a EET využijete.
Pokud už máte nějakou pokladní aplikaci nebo pokladnu, zjistěte od svého poskytovatele, jestli má řešení i pro EET. Pokud ano, možná vám to bude stačit.
Jestli zatím zákazníkům vydáváte jen paragony nebo nejste se svým stávajícím systémem spokojení, pojměte novou povinnost jako příležitost udělat změnu v prodejním softwaru a třeba i další krok od vedlejšího k hlavnímu OSVČ.
Při výběru pokladního systému můžete kromě EET vyřešit i:
- ceník,
- snadné uzávěrky,
- jednoduché vratky
- nebo i statistiky prodeje.
Pro nejmenší podnikatele pak připravilo ministerstvo financí i papírovou variantu EET – takzvaný zvláštní režim. Je to ideální pro vás, pokud si žádný pokladní systém pořizovat nechcete.
Zjistěte, v čem se liší tři režimy EET >>
EET pokladní systémy pro vedlejší OSVČ
Vedlejší OSVČ, které nám píšou do EET poradny, potřebují vyřešit EET jednoduše, levně a spolehlivě. Nákladné systémy jsou pro ně zbytečně složité a malé, nově vzniklé EET aplikace zase nedostatečně důvěryhodné a vyzkoušené.
Vytipovali jsme 3 řešení, které vedlejším OSVČ doporučujeme nejčastěji.
1) Stáhněte si pokladní aplikaci do mobilu či tabletu a přikupte malou tiskárnu
Je to levné a jednoduché. Pokud máte chytrý telefon, stáhněte si do něj osvědčenou pokladní aplikaci Profi Účtenka. Ta umí:
- kompletní EET,
- ceníky,
- slevy a vratky,
- uzávěrky
- i platby kartou přes platební terminál SumUp Air.
Aplikaci si můžete stáhnout hned třeba jen na zkoušku a proklikat ji. Zadáte do ní IČ, adresu firmy a další důležité údaje, které jsou potřeba na tisk účtenky.
Profi Účtenka vám sestaví účtenku, kterou odešlete do malé účtenkové tiskárny. Nejprodávanějšími modely jsou:
Obě tiskárny se hodí pro mobil, tablet nebo počítač s Androidem, iOS či Windows 10. Pokud chodíte k zákazníkům, nebo například na trhy, jsou pro vás tyto tiskárny ideální – jsou lehké a snadno se přenáší.
Stáhněte si aplikaci a vyzkoušejte ji >>
2) Pořiďte si malou přenosnou pokladnu ProfiPAD Plus se zabudovanou tiskárnou
Ne každý z vedlejších OSVČ, kteří nám píšou do EET poradny, používá chytrý mobil nebo ho chce využít pro své podnikání. Někteří si také nejsou jistí, jestli zvládnou spárovat mobil s tiskárnou, a chtějí raději pokladní systém se zabudovanou tiskárnou.
V takových případech doporučujeme ProfiPAD Plus. Je to přenosná pokladna s předinstalovanou aplikací Profi Účtenka a zabudovanou tiskárnou. Jejími hlavními výhodami je, že:
- neplatíte paušál,
- vydrží na jedno nabití až 5 dnů,
- tiskne rychle a spolehlivě.
ProfiPAD Plus nemá zabudovaný platební terminál, ale i přesto se můžete kdykoliv rozhodnout, že chcete přijímat i platby kartou. Ke svému ProfiPADu pořídíte přenosný terminál SumUp Air.
Přečtěte si více o ProfiPADu Plus >>
3) Využijte novinku ministerstva financí a evidujte papírově
Pokud chcete EET co nejlevněji a nevadí vám administrativa, můžete využít novinku: zvláštní režim neboli lidově papírové či off-line EET.
V praxi to znamená, že podáte žádost na finanční úřad, úředníci vám po schválení předají účtenkové bločky a vy evidujete každou tržbu tak, že účtenku ručně vypíšete. Jednou za čtvrt roku pak odevzdáte souhrn o všech tržbách na finanční úřad.
K papírovému EET nepotřebujete pokladnu ani připojení k internetu. Zároveň vám ale každá tržba zabere mnohem víc času, než kdybyste ji zadali do pokladní aplikace a stiskli tlačítko tisk účtenky.
Pokud zvažujete zvláštní režim EET, podívejte se na 3 podmínky, které musíte splnit.
I vedlejší OSVČ mají nárok na slevu na dani
Každý, kdo nově začíná s EET, má v následujícím daňovém přiznání nárok na slevu na dani ve výši až 5 tisíc korun. Týká se to i vedlejších OSVČ. V našem dalším článku zjistíte, jak to funguje, a podíváte se na příklady, na jakou výši slevy jiní podnikatelé dosáhli.
Přečtěte si více o slevě na dani >>
Podívejte se, jak EET řešení vychází cenově. Propočítali jsme to instalatérovi, kadeřnici a lektorce jógy. A taky si dejte pozor na těchto 6 chyb při nákupu EET pokladny, které podnikatelé často dělají.
Vše o 3. a 4. vlně EET na jednom místě
Pokud si potřebujete nastudovat detaily k EET a nechcete procházet desítky článků, stáhněte si náš bezplatný e-book. To nejdůležitější v něm najdete na jednom místě.
Pokud se chcete na něco zeptat, rádi vám odpovíme v EET poradně. O dalších článcích a novinkách pravidelně informujeme na Facebooku a Twitteru, tak nás sledujte.