Běžný, zjednodušený a zvláštní režim EET. Jaké jsou rozdíly
Mnoho podnikatelů si mezi sebou plete jednotlivé režimy EET. A to je problém – kvůli špatnému názvosloví by mohli požádat o jiný režim. Zjistěte, který režim je který a udělejte si v nich konečně jasno.
3 režimy EET
Podnikatelé mohou elektronicky evidovat v jednom ze 3 režimů:
- běžný (on-line),
- zjednodušený (off-line),
- zvláštní (papírový).
Běžný režim je základní výchozí režim, do kterého spadají automaticky všichni podnikatelé. Pokud chcete evidovat ve zjednodušeném a zvláštním režimu, musíte si podat speciální žádost.
Nyní se na jednotlivé režimy podíváme podrobněji.
Jak funguje běžný režim EET
Běžnému režimu se také říká „on-line režim“. Podnikatel má zařízení s připojením na internet a veškeré hotovostní tržby ihned odesílá na finanční správu.
Běžný režim je vhodný pro většinu podnikatelů. Poté, co se do EET zaregistrujete a zprovozníte pokladnu, vás už nečeká žádná průběžná administrativa jako u zvláštního režimu.
Běžný režim je navíc naprostou nezbytností pro všechny podnikatele, kteří mají za den více zákazníků. Jednoduše nemají čas vypisovat papírové účtenky a potřebují, aby vše rychle odsýpalo.
Jak jednoduše evidovat v běžném režimu
Pokud máte denně jednotky tržeb, nejjednodušší je pro vás evidence na vašem chytrém telefonu. Dobrou volbou je bezplatná EET aplikace Profi Účtenka.
Je intuitivní a uzpůsobená pro mobily, tablety i počítače. Pořídíte si jen přenosnou tiskárnu, například Cashino nebo Rongtu.
Jak se zaregistrovat do běžného režimu EET >>
Jak funguje zjednodušený režim EET
Pokud máte provozovnu někde na samotě v lesích, kde nechytáte žádný internet, můžete si požádat o zjednodušený režim – jinak také „off-line“. Samotná evidence tržeb probíhá podobně jako u běžného režimu. Jen je ihned neodesíláte na finanční správu, protože nemáte internet.
Vaše pokladna tedy na účtence neuvádí kód FIK, ale pouze váš podpisový kód (PKP). Jednou za 5 dní přenesete vaši pokladnu do míst s internetovým připojením. Všechny uložené tržby v paměti pokladny pak najednou odešlete do EET.
Tento režim mohou využít pouze podnikatelé, kteří mají provozovnu v místech bez připojení na internet.
Jak si zažádat o evidenci ve zjednodušeném režimu EET
- Sepište důvody, proč je pro vás důležité povolení získat.
- K vytvoření žádosti nepotřebujete žádný standardizovaný formulář.
- Zmiňte všechny činnosti, které byste rádi evidovali zjednodušeně.
- Odešlete žádost písemně, či datovou zprávou na finanční úřad. Nebo ji můžete osobně sdělit úředníkovi a on ji zaznamená do protokolu.
- Vyčkejte 15 dní na rozhodnutí úřadu.
Přečtěte si, jak zkontrolovat správnost odeslaných tržeb do EET >>
Jak evidovat ve zjednodušeném režimu
Ve zjednodušeném režimu si poradíte se stejným vybavením jako u běžného. Při výběru pokladny a tiskárny účtenek promyslete, odkud budete úřadu data o transakcích posílat. Tedy jestli si vystačíte s mobilními daty a SIM kartou v terénu, nebo se vám bude hodit i připojení pomocí WI-FI. Myslete i na to, že musí být přenosná a s dostatečnou výdrží baterie – abyste zákazníkovi na místě bez internetu vytiskli účtenku. Dobře vám poslouží profesionální pokladna ProfiPad Plus s EET aplikací Profi Účtenka.
Jak funguje zvláštní režim EET
Zvláštní režim EET, jinak také „papírový“, je určený pro nejmenší podnikatele. Ti nepotřebují EET kasu s připojením na internet. Všechny účtenky vypisují ručně do bločků, které nafasují od finančního úřadu. Podnikatelé v tomto režimu mohou evidovat od začátku 3. a 4 vlny.
Papírový režim je vhodný pro ty, kteří mají jednotky tržeb týdně jako třeba švadleny.
Jak si zažádat o evidenci ve zvláštním režimu EET
- Zažádat o zařazení do zvláštního režimu evidence tržeb můžete od 1. 2. 2020.
- Ujistěte se, že nejste plátcem DPH a nemáte více než dva zaměstnance.
- Propočítejte si, zda vaše hotovostní příjmy za poslední čtyři čtvrtletí nepřesáhly hodnotu 600 tisíc Kč.
- Odhadněte, jestli vaše příjmy za následujících 12 měsíců také nepřesáhnou 600 tisíc Kč.
- Stáhněte si oficiální Žádost o povolení – zvláštní režim z portálu etrzby.cz.
- Otevřete si formulář ve Wordu nebo jiném textovém editoru a vyplňte žádost.
- Podejte ji nejpozději měsíc před začátkem poslední vlny EET – úředníci si totiž vyhrazují 30 dní na její schválení.
Inspirujte se, jak vyplnit formulář žádosti v podrobném návodu >>
Jak evidovat ve zvláštním režimu
Při každé evidované tržbě musíte ručně vypsat účtenku z bločku. Při vypisování se vám vytvoří kopie, kterou si zakládáte do archivu. V bločku přitom nikdy nepřeskakujete a vydáváte účtenku s nejmenším pořadovým číslem.
Údaje o tržbách ve zvláštním režimu tedy neodesíláte na úřad bezprostředně po transakcích.
O tržbách ve zvláštním režimu informujete úředníky každé čtvrtletí. Jednotlivé tržby sepíšete do formuláře vydaném Ministerstvem financí a odevzdáte na finančním úřadě.
Nevýhodou zvláštního režimu je jeho časová náročnost. Pokud se do něj chcete pustit, spočítejte si, kolik času vám vypisování účtenek a vyplňování hlášení zabere. A zhodnoťte, zda by se vám evidence spíše nevyplatila s bezplatnou aplikací na mobilu a s nákupem přenosné tiskárny účtenek. Takto za 2 až 3 tisíce korun pořídíte kompletní vybavení a nezdržujete se zdlouhavým papírováním.
O vložené investice se ale nebojte. V daňovém přiznání za rok, kdy vybavení pořizujete, si můžete zažádat o EET slevu na dani ve výši až 5 tisíc Kč.
Není off-line režim jako off-line režim
Někteří podnikatelé chtějí evidovat v off-line režimu. Ale vy už z našeho článku víte, že žádný z režimů se oficiálně nejmenuje off-line.
Když se nad tím zamyslíte, off-line režimy jsou ve skutečnosti dva: ani ve zjednodušeném ani ve zvláštním režimu nepotřebujete připojení na internet.
Mějte na paměti, že označení „off-line“ používá finanční správa jako doplňkové označení pro zjednodušený režim (účtenky přes internet odesíláte jednou za pět dní).
Média však slovem „off-line“ nazývají i zvláštní režim, ve kterém podnikatelé ručně vyplňují účtenky.
Proto si raději dávejte pozor a při komunikaci s úřady používejte jen označení zjednodušený nebo zvláštní režim, ať je jasné, o který se jedná.
Vše o EET na jednom místě
Stáhněte si náš bezplatný e-book, kde najdete vše srozumitelně vysvětlené.
Sledujeme pro vás všechny aktuality v EET a informujeme o nich na Facebooku a Twitteru.
Aktuální informace ke změnám EET v souvislosti s koronavirem najdete zde.