Formulář pro zvláštní režim EET: z 540 kolonek jsou jen 4
Ministerstvo financí vydalo po vlně kritiky druhou verzi čtvrtletního hlášení o tržbách ve zvláštním režimu EET. Z původních 540 položek podnikatelé vyplní jen 4 souhrnné informace za každé čtvrtletí i provozovnu zvlášť. Jak nové oznámení vypadá?
Zvláštní režim od 1. května (info o pozastavení EET zde) usnadní evidenci tržeb malým podnikatelům, kteří týdně přijmou jen jednotky tržeb. Každou tržbu vyplní ručně do předtištěného bločku účtenek, který získají na finančním úřadě.
Přečtěte si detailně, jak funguje zvláštní režim a jestli se pro vás hodí ⋘
S evidencí ve zvláštním režimu EET je spojená řada povinností. Jednou z nich je kvartální hlášení o tržbách s názvem Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu.
Opozice mluvila o šikaně podnikatelů
Když Ministerstvo financí na webu etrzby.cz zveřejnilo 6. února 2020 první verzi kvartálního formuláře, zvedla se velká vlna kritiky. S původním formulářem by totiž podnikatelé vyplňovali informace o tržbách do více než 540 kolonek. Ty se týkaly počtu, výše tržeb, ale i storen za každý den a každou provozovnu zvlášť.
K náročnosti dokumentu se pro server Echo24 vyjádřil vedoucí Sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek takto: „Obávám se, že na první pohled bude případné zájemce o vedení papírové EET odrazovat. Některé údaje v něm shledávám dokonce zbytečnými. U některých kolonek si vůbec nejsem jist, co přesně se do nich má uvádět.“
Formulář na Twitteru kritizoval i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík: „Poté co jsem zveřejnil, že čtvrtletní formulář na papírovou alternativu k EET obsahuje cca 540 položek k vyplnění, ho finanční správa nenápadně smazala z webu a ministryně se nechala slyšet, že ho ještě nevytiskli. Že by se hnuly ledy?“
Po kritice ministerstvo financí formulář stáhlo a začalo připravovat jeho změnu.
Jak vypadá nový formulář pro zvláštní režim
Už 10. února po jednání Mikuláše Ferjenčíka a jeho kolegy na Finanční správě, bylo jasné, že se formulář zúží na 400 položek. Po dalších devíti dnech se ukázalo, že formulář bude ještě kratší. „Jediné informace, které bude poplatník vyplňovat, je počet účtenek, což si vlastně odečte z číselné řady (bločku), výši tržeb, a pokud dojde k nějakém stornu, tak uvede počet a výši storna,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová pro ČT24.
Formulář pro nejmenší živnostníky tedy nakonec shrnuje čtvrtletní tržby ve 4 údajích.
Tyto informace podnikatelé vyplňují jednou za čtvrtletí a hlášení podávají pro každou provozovnu zvlášť.
Zde si stáhnete Oznámení o tržbách ve zvláštním režimu EET ⋘
I přesto je zvláštní režim administrativně nejnáročnější
U zvláštního režimu stále platí, že je určen jen těm, kteří přijmou jednotky tržeb týdně. Ruční vypisování účtenek a související administrativa totiž odrazuje i ty živnostníky, kteří by na režim dosáhli.
Pokud nad tímto režimem uvažujete, i když máte účtenek týdně více, doporučujeme si časovou náročnost přepočítat na průměrnou hodinovou mzdu. Pokud si totiž například vyděláte za hodinu 150 Kč čistého a máte denně 20 účtenek, je rozdíl, jestli:
- každou účtenku ručně vypisujete 5 minut,
- nebo účtenku odešlete skrz EET aplikaci do 1 minuty.
Při přepočtu na hodinovou sazbu vás tedy ruční vypisování bude stát i o pětinásobek více. A to nebereme v potaz storna, archivaci účtenek a následné vypisování oznamovacího formuláře. Z dlouhodobého hlediska tak těmto podnikatelů vychází lépe, když na začátku do EET zařízení pár tisíc investují, ale evidence nevyžaduje tolik jejich času.
Vyzkoušejte běžný režim levně a na pár kliků
Mnoho podnikatelů raději volí rychlejší běžný (on-line) režim EET. S chytrým telefonem, EET aplikací Profi Účtenka a mobilní tiskárnou Cashino, nebo malou profesionální pokladnou ProfiPad Plus, zaevidujete každou tržbu on-line a během pár vteřin ji odesíláte na finanční správu se všemi náležitostmi.
Bezplatný e-book o 3. a 4. vlně
Další podrobnosti o EET najdete srozumitelně vysvětlené v bezplatném e-booku.
Sledujte s námi EET dění každý den. Aktuality a tipy z praxe najdete na našem Facebooku i Twitteru.