Kdy vystavíte EET účtenku s předstihem a kdy ne: úřad mění pravidla
Možná patříte k rychloobrátkovým provozům typu zmrzlinárny či občerstvení na sportovních zápasech a využíváte možnosti natisknout si EET účtenky předem. S tím ale teď musíte skončit. Ministerstvo financí totiž upravilo výklad metodiky k zákonu o EET.
Při předání EET účtenky je postup jednoduchý:
- namarkujete položky v aplikaci (např. Profi Účtenka),
- řeknete zákazníkovi cenu,
- vytisknete účtenku,
- zákazník vám dá peníze
- a vy mu předáte účtenku.
Z metodiky k zákonu o EET ale vyplývá, že účtenku můžete vytisknout i dříve.
Tisk předem: co říká metodika
Ministerská metodika obsahuje všechny detaily k EET, které se nevešly do samotného zákona. Na straně 27 se v metodice píše, že musíte „nejpozději při uskutečnění evidované tržby”:
a) zaslat datovou zprávou údaje o tržbě na finanční správu
b) a vystavit účtenku zákazníkovi.
Zároveň metodika na stejné straně vysvětluje, že:
„Nejpozději při uskutečnění evidované tržby znamená, že poplatník, který má tržbu evidovat, může zaevidovat tržbu a vystavit účtenku kdykoliv před uskutečněním později obdržené tržby, nebo až při jejím uskutečnění. Není přitom rozhodné, zda a kdy předal poplatník protiplnění. Pokud poplatník nejprve předává protiplnění a teprve poté dochází na jeho straně k uskutečnění tržby za toto předané protiplnění, je pouze na něm, zda zaeviduje tržbu a vystaví účtenku až při realizaci tržby, nebo kdykoliv předtím, včetně okamžiku předání protiplnění.”
EET metodika, str. 27
Jak text metodiky pochopit
Podnikatelé na základě informací z metodiky soudili, že si mohou natisknout účtenky například ráno a během dne je jen vydávat. (Důležité ale bylo, abyste počet účtenek nepřešvihli. Pokud byste totiž pravidelně stornovali vyšší počty účtenek, bylo by to z pohledu EET kontrolorů podezřelé.) Tento postup hodně usnadňoval život v rychloobrátkových provozech, kde:
- mají velmi malý sortiment,
- ale potřebují prodávat rychle, typicky kvůli omezenému času.
Horké chvilky zažívají například prodejci občerstvení na fotbalových zápasech, stadionech či v divadlech. Lidé mají jen krátkou přestávku, kdy si chtějí zajít na toaletu a občerstvit se. Proto bylo například pro prodejce klobás výhodné natisknout si ráno pár desítek účtenek alespoň na ty největší návaly, nebo si požádat o evidování ve zjednodušeném režimu (získáte ho na povolení finančního úřadu a můžete při něm odeslat tržby do EET do 5 dní).
Přečtěte si, kterým provozovnám finanční správa povolila zjednodušený režim >>
Aktuálně z úřadu: tisk jen na základě objednávky
Nově už ale postup tisku předem možný není, jak pro EET poradnu sdělila Šárka Pavlasová z ministerstva financí:
„Sice je možné účtenku vystavit i dříve než před uskutečněním evidované tržby (zjednodušeně řečeno před přijetím evidované tržby), avšak vždy v návaznosti na konkrétní existující objednávku. Typicky je to možné například u e-shopu, který zaeviduje tržbu a vystaví účtenku, kterou přiloží do balíku již v okamžiku přijetí objednávky přesto, že k úhradě zákazníkem dojde až později, například při osobním odběru.“
Podle nových pravidel se tedy tisk účtenek předem týká spíše tržeb za zboží posílané v zásilkách. Rychloobrátkové prodejny už ho využít nemohou, protože ráno před začátkem prodeje ještě nemají objednávky na své zboží.
Zjistili jsme, že v této problematice nemají jasno ani samotní úředníci. Když jsme se v únoru účastnili školení k EET, na kterém vystupovali zástupci finanční správy, tvrdili, že je možné v předstihu vystavovat účtenky i bez předchozí objednávky.
Proto jsme tuto informaci opět ověřovali na ministerstvu financí, kde nám potvrdili své předchozí stanovisko – účtenku si můžete vytisknout předem pouze, když máte objednávku.
TIP: Vybíráte EET pokladnu? Prostudujte si našeho průvodce. Zmapovali jsme v něm plusy a minusy často prodávaných EET pokladen.
Sledujte EET poradnu na Facebooku a Twitteru, protože pro vás stále zjišťujeme nové informace ze světa EET.