Úřad otočil: rychloobrátkové provozy mohou evidovat i bez internetu
Neexistující nebo mizerné připojení na internet – to byla až donedávna podmínka pro evidování ve zjednodušeném režimu EET. Jenže se ukázalo, že finanční správa tuto off-line evidenci schvaluje i divadelním kantýnám, které obvykle řeší trochu jiný problém. Šanci evidovat v mírnějším režimu tak mají i další rychloobrátkové provozy.
Výsadu evidovat tržby s 5denním zpožděním mohou získat třeba ve vysokohorských osvěžovnách pro turisty, kde místo internetového signálu dávají lišky dobrou noc. Jenže jednoduché to nemají ani v divadelních bufetech, kde musí třeba jen za čtvrt hodiny obsloužit několik desítek zákazníků.
Finanční správa přitom od spuštění EET tvrdí, že druhá zmíněná situace není důvodem pro off-line režim s 5denní lhůtou na odeslání datové zprávy.
Praxe je ale jiná: finanční správa nedávno mimoděk přiznala, že evidování ve zjednodušeném režimu povoluje i divadelním bufetům.
Na začátku byl odmítnutý trafikant
Finanční správa nepovolila v lednu 2019 zjednodušený režim trafikantovi z Prahy, který v poledních návalech zákazníků musí za hodinu obsloužit kolem stovky lidí. Úředníci ovšem v odůvodnění zmínili zajímavou věc: argumentovali, že trafika není bufet v divadle, kde musí obsloužit velké množství lidí za zlomek času.
Protože doteď žádné podobné oznámení finanční správa nevydala, zeptali jsme se úředníků, jestli lze tedy jejich dřívější vyjádření chápat tak, že v divadelních bufetech mohou evidovat tržby ve zjednodušeném režimu.
„Ve zjednodušeném režimu lze evidovat v hromadných dopravních prostředcích nebo na základě rozhodnutí správce daně. Důvodem k takovému rozhodnutí je nestabilita internetového připojení nebo příjem tržeb na akcích s velkou koncentrací lidí. Na open air festivalech, sportovních utkáních, divadlech nebo během přestávek na koncertech může být plynulý prodej ztížený, a tudíž je možné vyhovět žádosti o evidenci ve zjednodušeném režimu.”
Jitka Vlasáková, Oddělení evidence tržeb Generálního finančního ředitelství ČR
Z vyjádření vyplývá, že šanci získat povolení ke zjednodušenému režimu má mnohem víc podnikatelů, než to dosud vypadalo.
Zjednodušený režim stojí za to, ať už evidujete ve kterékoliv fázi
Možná jste se setkali s tím, že vám v divadelním nebo kino bufetu žádnou účtenku nevydali, i když zrovna fronta nebyla. Je to úplně v pořádku – ne všechny bufety totiž mají povinnost on-line evidovat své tržby. Vyplývá to z dodatku k EET metodice, kterou finanční správa vydala speciálně pro prodejce občerstvení:
- Od 1. vlny EET evidují bufety prodávající jídlo, které samy vyrobily, a zákazníci si ho sní na místě u vašich stolků
- Od 2. vlny EET evidují bufety, kde přeprodávají jídlo, které si zákazníci sní na místě, nebo si ho odnesou.
- Až ve 3. fázi budou evidovat tržby například bufety v kině, kde si zákazník koupí popcorn a sní si ho v sále.
Pokud se kterákoliv situace týká i vás, můžete kdykoliv požádat o evidování ve zjednodušeném režimu. Pomůže vám to:
- Jestliže už evidujete tržby a chcete za stejný čas odbavit více zákazníků.
- Nebo se vás EET týká až od 3. vlny a teprve plánujete, jak budete evidovat.
Nezapomeňte však, že i ve zjednodušeném režimu musíte zákazníkovi vždy vystavit účtenku.
Jak získat povolení evidovat ve zjednodušeném režimu
Základem pro získání výjimky je žádost, kterou odešlete na finanční úřad. Pro žádost o zjednodušený režim neexistuje oficiální tiskopis, důležité ale je, abyste byli struční, konkrétní a měli argumenty, proč chcete evidovat ve zjednodušeném režimu.
Výhodou je, že na rozdíl od závazného posouzení vás žádost o zjednodušený režim nic nestojí.
Přečtěte si náš článek o evidování ve zjednodušeném režimu.
Novinky v EET pro vás sledujeme na Facebooku i na Twitteru – buďte s námi a nic vám neuteče.
Dobrý den chci se zeptat mám důchod a chci mít stánek na poutich,můžu to mít jako minoritní cinnost
Dobrý deň, poprosím Vás o doplnenie informácii, aký druh zboží by ste na trhoch predávali a aká je Vaša hlavná činnosť, bez týchto informácii Vám bohužiaľ nedokážem odpovedať. S pozdravom, Jana Hrubá