Paradox: berňák sám rozhodne, jestli vrátí miliony, které podle NKÚ zbytečně utratil za EET
Zadávání zakázek bez výběrového řízení, nákup zbytečné techniky a posílení závislosti na jednom dodavateli. To jsou hlavní chyby Generálního finančního ředitelství (GFŘ), na které na konci dubna upozornil Národní kontrolní úřad (NKÚ). Mnoho z nich se týkalo zavedení EET.
Klíčovým softwarem finanční správy je systém ADIS od společnosti IBM. V něm čeští úředníci od roku 1993 evidují výběr daní. Kontrolorům ze specializovaného úřadu se nelíbilo, že berní úředníci zadali tvorbu softwaru pro EET dodavateli ADISu bez soutěže.
„Pro tento postup nebyly splněny zákonné podmínky – samostatný informační systém mohly dodat i jiné společnosti, a GFŘ tím tak podle NKÚ neoprávněně použilo 61 milionů korun.“
Dalším problémem, na který kontrolní úřad upozornil, byl zbytečný nákup informačních technologií za 70 milionů. Podle zprávy mohla finanční správa potřebný výkon zajistit už pořízeným vybavením.
„Průměrná míra využití výpočetního výkonu serverů pořízených pro zpracování dat z EET v hodnotě 48 milionů korun byla jen 1,4 procenta. Pokud by alespoň GFŘ výkon těchto serverů dokupovalo postupně podle skutečných potřeb, ušetřilo by peníze – NKÚ vypočítal, že meziročně cena nakoupené technologie klesla téměř o 12 procent.“
oficiální vyjádření NKÚ
Kontroloři také upozornili, že za pozáruční podporu serverů finanční správa zaplatila dalších 6,6 milionů. Ve většině případů však šlo o jednoduché úkony jako vypojení a opětovné zapojení optického kabelu nebo vygenerování klíče dle návodu.
Finanční správa s výsledky nesouhlasí
Generální finanční ředitelství se proti zprávě NKÚ ohradilo – dle svého vyjádření s ohledem na zákon o veřejných zakázkách nemohlo zadávat úpravy ADISu jinak než formou jednacího řízení bez uveřejnění (bez soutěže).
Také nesouhlasí s názorem, že byl nákup serverů zbytečný. Původně byly dimenzované na všechny 4 vlny EET. Zatím však evidují jen podnikatelé z prvních dvou vln, ti zbývající se pravděpodobně připojí na přelomu roku 2019 a 2020.
„Nesouhlasíme s názorem, že průměrná míra využití serverů je 1,4 %. Odborníci v IT hovoří o nezbytnosti návrhu systému na předpokládané špičkové zatížení včetně rezervy, které může vzniknout i jen jednou ročně.“
Petr Habáň, tiskový mluvčí Generálního finančního ředitelství
Celé vyjádření finanční správy najdete na jejich webu.
Co bude dál?
Pokud Národní kontrolní úřad zjistí, že došlo k neoprávněnému vynaložení peněz, případ předá příslušnému finančnímu úřadu, který se věcí dále zabývá. Pokud usoudí, že došlo k pochybení, může například instituci nařídit, aby vrátila peníze do státního rozpočtu.
Jak jsme zjistili, NKÚ už poslal podnět pražskému finančnímu úřadu. Ten v organizační struktuře spadá pod Odvolací finanční ředitelství a to pod Generální finanční ředitelství. Paradoxní je, že úředníci finanční správy tak budou nyní hodnotit práci svých kolegů z nadřízené instituce.
Pravidelně pro vás hlídáme novinky ve světě EET. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a buďte v obraze.