EET se zase posouvá. Do konce roku 2020 nemusíte evidovat
Vláda schválila 4. května přerušení EET až do konce roku. Jejich rozhodnutí poté stvrdili poslanci 6. května. Výsledkem je začátek dalšího 8měsíčního období, kdy nemusí žádný podnikatel v ČR evidovat své tržby.
Aktuální stav vládního návrhu (29. 5. 2020)
Novelu už podepsal prezident. Platit začne v den publikování ve sbírce zákonů.
Odklad EET patří k sérii vládních opatření na pomoc podnikatelům v době koronaviru. Poslanci ho projednávali už od úterý a schválili ve středu. Opozice navrhovala i delší odklad, například na konec roku 2021, nebo úplné zrušení EET.
EET odstartuje od 1. ledna 2021, kdy budou mít podnikatelé ze 3. a 4. vlny povinnost začít evidovat tržby a vystavit si v prodejně informační oznámení.
Přerušení EET se týká také podnikatelů z 1. a 2. vlny, kteří evidují od roku 2016 a 2017. Ti si nyní mohou evidenci tržeb vypnout. „Ti, co již tržby evidovali, získají čas na případné aktualizace certifikátů. Ti, kteří měli začít evidovat v poslední vlně, budou mít více času na přípravu,“ okomentovala výhody ministryně financí Alena Schillerová.
Podívejte se, kdo si musí vyměnit certifikát a jak na to >>
Co znamená přerušení EET
Podnikatelé nemusí až do konce roku 2020 odesílat tržby do EET ani vystavovat EET účtenky a mohou schovat informační oznámení o tom, že evidují tržby.
I nadále ale mají prodejci povinnost na žádost zákazníka vystavit účtenku s přesným označením výrobku nebo cenami podle jednotlivých položek. Kdykoliv totiž může přijít kontrolor z ČOI a ověřit, že podnikatel na vyzvání vystaví doklad o koupi.
Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi oběma typy účtenek >>
Jak se vyvíjel odklad 3. a 4. vlny EET
Podle původních plánů z roku 2016 měla 3. a 4. vlna odstartovat v roce 2018. Ústavní soud ale jejich start zrušil a ministerstvo financí naplánovalo nový termín, společný pro obě vlny: 1. 5. 2020.
Po vyhlášení nouzového stavu 12. března 2020 začali na ministerstvu řešit, jak to bude s EET. Datum startu 3. a 4. vlny, tedy 1. května, mělo zůstat beze změn. Jediný rozdíl by pocítili EET kontroloři, kteří by začali s pokutováním až od srpna, tedy 3 měsíce po startu EET.
Poté ministerstvo vyhlásilo pozastavení EET pro 3. a 4. vlnu i pro všechny podnikatele, kteří už evidují. Start všech čtyř vln pak naplánovali 3 měsíce po ukončení nouzového stavu (tedy na konec léta či začátek podzimu). Na začátku května se ale všechno znovu změnilo a podnikatele čeká EET až od ledna 2021.
S přípravami na EET se vyplatí začít na podzim. Postup jsme sepsali zde.
Informace o EET srozumitelně
EET se sice o pár měsíců odložilo, ale podnikatelé se mu nakonec nevyhnou. Pokud vás už nyní zajímá, co všechno vás čeká a jaké nové postupy budete muset do svého podnikání zavést, přečtěte si náš bezplatný e-book. V něm najdete srozumitelný souhrn toho nejdůležitějšího.
Vývoj v EET pro vás každý den sledujeme. Buďte s námi na Facebooku nebo Twitteru, ať máte vždycky po ruce důležité informace.