Podnikatelé, pozor! Víme, kteří z vás musí vyměnit EET certifikáty a jak na to
EET certifikát jste si do pokladny nainstalovali před startem EET a pak jste se o něj nemuseli vůbec starat. Jenže to se změní po třech letech, kdy platnost certifikátu vyprší. Restauratérů a hoteliérů, kteří evidují od prosince 2016, se to týká na podzim 2019.
Zatímco autentizační údaje k přihlášení do EET aplikace na Daňovém portále občas použijete, o certifikátu už možná ani nevíte. Generovali jste si ho po prvním přihlášení do EET aplikace a pak nainstalovali do svého pokladního zařízení.
I když evidujete tržby přes více pokladen, aplikací nebo jiných zařízení, vystačíte si s jedním certifikátem. Finanční správa ale umožňuje stáhnout certifikát do každého zařízení zvlášť. Na to si dejte pozor – všechny certifikáty, které používáte, musí být aktuální.
Výměna certifikátu: povinnost nebo dobrovolná aktivita
Výměně certifikátu se nevyhnete – pokud tedy s podnikáním nekončíte. Certifikát spáruje v datové zprávě tržbu s konkrétním podnikatelem, takže s neplatným certifikátem nebudou vaše tržby evidované a hrozí vám pokuty.
Na výměnu certifikátů se už připravuje i finanční správa. V předstihu vám informačním e-mailem připomene, že platnost vašeho certifikátu končí a že si máte zařídit nový.
Co když jste certifikát řešili už loni v září?
V létě 2018 jsme vás v článku informovali o aktualizaci SSL certifikátu. Podnikatelé si museli do 10. září zařídit nový SSL certifikát, protože jinak by nemohli odesílat tržby datovou zprávou na finanční správu. Teď se ale jedná o jiný certifikát.
Ačkoliv oba certifikáty slouží k propojení vašeho pokladního zařízení s finanční správou, musíte je řešit zvlášť. Takže i když jste si v roce 2018 poctivě aktualizovali certifikát, nemáte vystaráno a musíte si teď vyměnit další certifikát.
Postup: získejte nový certifikát
Pokud si přesně nepamatujete, kolik certifikátů máte a kdy jste je generovali, podívejte se na Daňový portál do sekce Elektronická evidence tržeb. Přihlašte se a v nabídce zvolte možnost:
- „Certifikáty”
- a pak „Seznam certifikátů”.
Hned uvidíte, kdy platnost vašich certifikátů vyprší a kdy musíte řešit jejich výměnu za nové. Zbytečně to neodkládejte – nový certifikát můžete vygenerovat klidně několik týdnů před koncem platnosti toho starého.
- V menu zvolte odkaz „Certifikáty”.
- Klikněte na odkaz „Nový certifikát”.
- Klikněte na možnost „Vytvořit žádost v prohlížeči”.
- Poté vymyslete a vložte heslo pro soukromý klíč certifikátu. Toto heslo budete ještě potřebovat, takže ho nepouštějte z hlavy. Klikněte na „Potvrdit”.
- V dalším kroku odešlete žádost o nový certifikát. K vaší žádosti můžete doplnit nepovinnou poznámku – slouží pro vás a můžete si v ní označit třeba pokladnu nebo provozovnu, pro kterou certifikát generujete. Pak klikněte na „Odeslat žádost”.
- Poté klikněte na „Vytvořit exportní soubor”. Tím vytvoříte soubor ke stažení.
- V dalším kroku vložte heslo, které jste vymýšleli v kroku 4, a klikněte na „Potvrdit”.
- Nyní vám systém vygeneruje exportní soubor, který si stáhněte.
Exportní soubor s certifikátem teď máte stažený v počítači, odkud ho musíte dostat do vašeho pokladního zařízení. K tomu budete kromě exportního souboru potřebovat i heslo, které jste při generování vymysleli.
S nahráním do pokladního zařízení vám pomůže jeho dodavatel – u každého pokladního zařízení je postup trochu jiný.
Ověřte si, že certifikát funguje. Až pak se zbavte toho starého
Až budete mít nový certifikát nainstalovaný v pokladně, zkontrolujte si, jestli přes něj posíláte data finanční správě.
Otevřete si sekci EET na Daňovém portále a podívejte se do Seznamu žádostí a certifikátů. Tam si najděte sériové číslo nového certifikátu a zjistěte, jestli je stejné jako sériové číslo v detailním výpisu tržeb. Číslo najdete v detailním výpisu ve sloupci cert_sernum.
Poté, co si ověříte, že odesíláte tržby přes nový certifikát, můžete starý certifikát v Seznamu certifikátů na Daňovém portále zneplatnit. Ale není to povinné – můžete počkat, až certifikát vyprší, a neřešit zneplatnění.
TIP: Pokud nejste spokojení se starou EET pokladnou a zvažujete pořízení nové, pročtěte si velkého průvodce EET pokladnami. Zjistíte, jaké jsou plusy a minusy jednotlivých řešení a lépe se rozhodnete.
Sledujte náš Facebook a Twitter a nic nového v EET vám neunikne.
Dobrý den ,chtĕla bych se zeptat na EET kasu,neeviduji tržby z důvodu koronaviru a dočasnĕ uzavření restaurace ,musím pozastavit EET kasu ,dĕkuji