EET a koronavirus: pokutování začne nejdřív v srpnu
Kvůli epidemii koronaviru přistoupilo ministerstvo financí k velké změně v EET. První tři měsíce nebude nově evidující podnikatele vůbec pokutovat. Důvodem je, že epidemie některým podnikatelům znemožnila přípravy.
AKTUÁLNĚ 26. 3. 2020: Poslanci a senátoři schválili pozastavení EET po dobu nouzového stavu a následujících 3 měsíců. Aktuální informace najdete v tomto článku. Text níže obsahuje původní informace, které platily předtím.
Dle zákona poslední vlna EET začíná 1. května – na tom se nic nemění. Ke změně termínu by totiž byla potřeba i změna zákona. Tu žádá opozice s tím, že by novela zákona šla schválit zrychleně v takzvaném stavu legislativní nouze. Ministerstvo touto cestou jít nechce a raději vyhlásilo 3měsíční toleranční pásmo, ve kterém nebude podnikatelům ze 3. a 4. vlny udělovat pokuty.
„Dochází k faktickému odkladu závěrečné fáze EET nejméně o tři měsíce.“
Michal Žurovec, ministerstvo financí
3. a 4. vlna EET tak začne nejdřív 1. srpna 2020. Konečný termín bude záviset na tom, jak rychle se podaří zvládnout epidemii koronaviru. O dalším vývoji informujeme na Facebooku a Twitteru – začněte nás sledovat.
Jak chápat toleranční pásmo
Pokud kontroloři narazí na podnikatele z poslední vlny EET, který po 1. květnu elektronicky neeviduje tržby, nedostane žádnou pokutu.
„Po dobu tříměsíčního pardonu nebudou podnikatelé nově evidující tržby pokutováni.“
Alena Schillerová, ministryně financí
Kontroloři mohou podnikatelům maximálně poradit, ale pokutové bloky nechají schované. Podnikatelé navíc nemusí nijak dokazovat, že se kvůli koronaviru nestihli na EET připravit – odklad platí pro všechny z poslední vlny.
Účtenkovka končí
Další velkou změnou je zrušení účtenkové loterie. Její provoz ročně stojí 65 milionů korun. Tyto peníze půjdou na nákup zdravotnických prostředků, jako jsou roušky. Zatím není jasné, jestli je Účtenkovka zrušená definitivně, nebo pouze dočasně.
Loterie dokončí své březnové kolo. To znamená, že ještě v březnu lidé mohou EET účtenky sbírat a registrovat. Poslední slosování se uskuteční 15. dubna.
Omezená otevírací doba na finančních úřadech
Pokud patříte k těm, kteří mají nyní neplánovaně více času, můžete se začít připravovat na EET. Pokud ještě nemáte autentizační údaje, které potřebujete k přihlášení do běžného (on-line) režimu EET, můžete je získat.
Jestliže máte datovou schránku, požádejte o autentizační údaje požádat on-line. Pokud ji nemáte, musíte osobně na finanční úřad, kde vám je na počkání vystaví.
V Česku od 16. března platí kvůli koronaviru omezení volného pohybu osob. Má však několik výjimek. Povolené jsou například i pochůzky za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Pokud se na finanční úřad vypravíte, zkontrolujte si na internetu jeho otevírací dobu. Na mnoha místech je otevírací doba zkrácená (místo prodloužené otevírací doby, kterou před daňovými přiznáními mnohde plánovali). Více informací najdete na stránkách finanční správy.
Osobní návštěvu úřadu však doporučujeme odložit a počkat, až se situace zlepší. Nemusíte se bát, že byste po 1. květnu dostali pokutu, pardon platí minimálně až do srpna.
Další přípravy na EET v době koronaviru
Pokud plánujete nízkonákladovou evidenci přes mobil, tablet nebo počítač, stáhněte si bezplatnou aplikaci Profi Účtenka a vyzkoušejte si, jak se vám s ní pracuje.
Také si projděte našeho rozsáhlého průvodce řešeními EET, ze kterého zjistíte plusy a minusy jednotlivých variant.
Pokud si budete nyní kupovat EET pokladnu, objednávejte z e-shopu s dopravou až domů. Raději zaplaťte kartou on-line nebo převodem z účtu. Nebudete tak muset s kurýrem řešit hotovost. Na mincích a bankovkách mohou ulpět kapénky s koronavirem, proto odborníci doporučují platit bezhotovostně.
V EET se snadno zorientujete díky e-booku
Abyste se v EET dobře vyznali, připravili jsme přehledný e-book se vším podstatným.