Jak požádat o zvláštní režim EET: vyplňte formulář podle návodu
Od února 2020 mohou podnikatelé žádat o evidenci ve zvláštním režimu. Oficiální formulář zveřejnilo Ministerstvo financí až na přelomu ledna a února. Podívejte se, jak formulář vypadá, jak ho správně vyplnit a co s ním potom dál.
Každý podnikatel, který chce od 1. května 2020 (po odložení EET od 1. ledna 2021) evidovat papírově ve zvláštním režimu, o to musí požádat na svém finanční úřadu a získat povolení. Žádost můžete podat:
- přes oficiální formulář
- nebo ve vlastním dokumentu, který si sami vytvoříte a kde doložíte splnění podmínek a sepíšete informace o provozovnách.
Je na vás, jestli zajdete se žádostí osobně na finanční úřad, nebo ji pošlete poštou či přes datovou schránku.
Oficiální žádost o EET: jak ji získáte
Formulář si stáhnete na webu etrzby.cz – klikněte na dokument Žádost o povolení – zvláštní režim. Spustí se stahování formuláře s příponou DOCX. Abyste ho mohli otevřít a vyplnit, potřebujete textový editor jako například Word.
Co vyplníte v první části formuláře
V hlavičce formuláře vyplňte celé jméno a kontaktní údaje – adresu, telefon, e-mail, IČ a DIČ. Dále vyplňte:
- kraj do kolonky „Finančnímu úřadu pro:”
- a město, kde podáváte žádost, do kolonky „Územnímu pracovišti v, ve, pro:”.
Pak následuje text žádosti o off-line EET. Pod ním vyberte a křížkem označte ze dvou variantu tu, která je pro vás platná. Většiny podnikatelů se týká první varianta.
V další části doložte, že splňujete tyto podmínky off-line EET:
- Máte maximálně dva zaměstnance,
- výše tržeb v hotovosti za čtyři předchozí čtvrtletí nepřekročila 600 tisíc Kč
- a odhad tržeb v hotovosti za následujících 12 měsíců nepřekračuje 600 tisíc Kč.
Poslední podmínkou je, že nesmíte být plátcem DPH. To si na úřadě ověří sami.
Doplňte vhodné přílohy
V další části formuláře vyjmenujte přílohy, které k žádosti přikládáte. V nich prokažte počet zaměstnanců a příjmy.
Přímo ve formuláři najdete také doporučení, které dokumenty přiložit. Jsou to například:
- podklady pro pojištění, které dokazují počet zaměstnanců,
- a výpisy z účetnictví pro doložení příjmů.
Pokud žádné zaměstnance nemáte, v žádosti to nedokládáte.
Zároveň v přílohách nedokládáte ani odhadované příjmy – ty skutečně jen odhadnete třeba na základě toho, že se příští rok chystáte:
- na mateřskou dovolenou,
- přibrat zaměstnance
- nebo začnete jezdit na trhy.
V kolonce pro kvalifikovaný odhad tedy vyplňte například:
- počet provozoven a otevírací dobu,
- přibližný počet zákazníků denně,
- průměrnou výši tržby
- a výpočet celkové částky všech tržeb spadajících do EET.
Platí, že se jedná o odhad. Může se stát i to, že limit tržeb 600 tisíc Kč na rok překonáte – v tom případě vám finanční úřad odebere povolení k EET ve zjednodušeném režimu a budete muset požádat o autentizační údaje pro běžný režim.
Oznamte podrobnosti o vašich provozovnách
Off-line EET ve zvláštním režimu je i pro podnikatele, kteří už mají povinnost EET a od května jen chtějí přejít z běžného do zvláštního režimu. V tom případě vyplňte v žádosti číslo vaší stávající provozovny. Najdete ho v aplikaci EET na Daňovém portálu.
Pokud spadáte do 3. a 4. vlny a s EET tudíž začínáte, vyplňte do formuláře podrobnosti o provozovně:
- typ (stálá pro stabilní kamennou provozovnu a pro řemeslníky, mobilní pro trhovce, virtuální pro on-line obchody),
- lokalizační údaj (adresa provozovny nebo e-shopu, v případě mobilní provozovny je identifikátorem např. SPZ auta, kterým jezdíte),
- převažující činnost (např. prodej sazenic)
- a doplňující údaje.
Doplňující údaje využijete třeba při sezonním stánkovém prodeji. Pokud chodíte se stánkem na trhy od března do října, napište to do této kolonky.
Pokud máte více provozoven, vyplňte údaje o každé z nich. Ve formuláři najdete tabulky pro tři provozovny. Není to ale povinný limit – pokud máte provozoven více, zkopírujte si tabulku (označte ji, zadejte CTRL + C, přesuňte kurzor pod tabulku a dejte CTRL + V) a vložte jich do dokumentu tolik, kolik potřebujete.
Na závěr odhadněte počet účtenek
Aby vám vydali účtenkové bločky, které potřebujete, odhadněte počet tržeb v následujících 12 měsících.
Odhadem se nestresujte – pokud vám budou bločky docházet, můžete si na finanční úřad zajít kdykoliv dříve pro nové.
Nezapomeňte, že úřad nezajímá, kolik účtenek plánujete vystavit, ale kolik účtenkových bločků budete potřebovat. V jednom bloku je 100 účtenek. Takže počet účtenek vždy přepočítejte na počet bločků.
Kde hledat pomoc s vyplňováním
Na webu finanční správy najdete i tři varianty vyplněných žádostí pro:
- kadeřnici,
- košíkářku
- a do maloobchodu.
(Kliknutím na odkaz spustíte stahování.)
Vzorovými formuláři se při vyplňování inspirujte, ať to zvládnete co nejrychleji a bez zádrhelů.
Co se bude dít na úřadě
Pokud chcete od 1. ledna 2021 evidovat ve zvláštním režimu, podejte žádost nejpozději do poloviny listopadu. Úředníci totiž mají na její schválení lhůtu 30 dní. Pokud by vám nestihli vydat povolení před koncem prosince, musíte evidovat on-line až do vydání povolení, nebo nesmíte mít tržby spadající do EET.
Žádost doručte na finanční úřad. Poté vám začne běžet 30denní lhůta. Až úředníci vaši žádost vyřídí, zavolají vám nebo vám napíší, ať si přijdete pro rozhodnutí o papírovém EET i pro bločky. Pak můžete rovnou začít evidovat. Nepotřebujete autentizační údaje ani certifikát.
Pro koho se hodí zvláštní režim EET
Zvláštní režim EET je hodně administrativně náročný – žádostí to začíná. Každé čtvrtletí pak musíte podávat takzvané oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu. Do něj vyplňujete údaje o každé tržbě.
Kromě toho musíte každou účtenku ručně vypsat, takže v provozech, kde se tvoří fronty, zvláštní režim EET nevyužijí.
Přečtěte si podrobnosti o zvláštním režimu a podívejte se, jak vypadají papírové účtenky.
Alternativy zvláštního režimu
Pokud nechcete trávit spoustu času ručním přepisováním veškerých tržeb do evidenčního formuláře pro finanční úřad, využijte běžný režim. V něm odesíláte data on-line na finanční úřad a žádné formuláře vyplňovat nemusíte.
Tato alternativa je vhodná zejména pro ty, kteří vlastní chytrý mobilní telefon a už mají internet v mobilu. Stačí, když si stáhnete bezplatnou EET aplikaci Profi Účtenka. Jedinou investicí je pak pořízení malé tiskárny účtenek.
Pokud nechcete evidovat na mobilu, zvolte cenově dostupnou EET pokladnu ProfiPAD Plus. Patří k nejprodávanějším pokladnám před startem posledních vln EET.
- Je bez paušálu,
- pohodlně se přenáší
- a má zabudovanou tiskárnu.
V ProfiPADu Plus najdete předinstalovanou aplikaci Profi Účtenka, která splňuje všechny povinnosti EET a zároveň funguje jako klasická pokladní aplikace. S ProfiPADem evidujete mnohem rychleji než ve zvláštním režimu. Navíc si pak jednoduše stáhnete uzávěrku přímo z aplikace.
Kdy je pro vás nejlepší požádat o zvláštní režim, když je EET kvůli koronaviru přesunuté na leden 2021? Zjistili jsme to a sepsali v tomto článku.
Manuál pro drobné podnikatele, kteří evidují v poslední vlně
Abychom vám přípravu na EET usnadnili, sepsali jsme vše na jedno místo. Stáhněte si bezplatný manuál.
Přečtěte si detailní článek o ProfiPADu Plus (aktuální cenu najdete na e-shopu) a koukněte také na naše další tipy na levné EET.
Jsem veterinární lékař a ošetřuji i zvířata v terénu. Ne vždy jezdím svým vozidlem – někdy mě vezmou chovatelé, někdy jedu hromadnou dopravou, když je to blízko, tak třeba i na kole. Mám nebo nemám potom mobilní provozovnu? Pakliže mi lidé platí hotově ve chlívě, tak kam mám vyvěsit zákonem požadovanou informaci o způsobu evidence? Jak mám provést storno v okamžiku, kdy původní transakce proběhla v minulém kalendářním roce?
Údajně se v současné době dokonce jedná o zrušení jak zjednodušeného tak zvláštního režimu. Nemáte v této věci bližší informace?
Dobrý den, pane doktore, o rušení zvláštního či zjednodušeného režimu informace nemáme – osobně si myslím, že to bude nějaká fáma. Nedovedu si představit, jak by bez těchto režimů podnikatelé fungovali.
Co se týče vašeho dotazu k tomu, jakou si máte zadat provozovnu, nemám ještě úplně kompletní informace. Z aktuálního znění EET metodiky vyplývají dvě možné varianty:
1) Pokud máte stálou ordinaci, dejte si na ni stálou provozovnu a výjezdy evidujte jako mobilní provozovnu. Z vašeho popisu je jasné, že nemůžete dát jako popis SPZ auta – doporučuji například text ve stylu „ošetření zvířete u majitele“. Například trhovcům, kteří nejezdí na stánky autem, doporučuje finanční správa uvést popis stánku. Proto mi u vás dává smysl stručný popis vaší činnosti.
2) Pokud nemáte stálou ordinaci, dejte si jen stálou provozovnu na vaší adrese a pod ní evidujte všechny výjezdy. Toto pravidlo platí analogicky také pro řemeslníky – pokud jezdí ke klientům a nemají svou dílnu, dávají si do EET stálou provozovnu na adrese své firmy.
Nicméně vám musím napsat, že cca v půlce dubna by měla vyjít aktuální metodika k zákonu o EET. Je otázka, jak v ní úředníci vysvětlí provozovny. Osobně vnímám, že ve stávající metodice je dost nedostatečné. Klidně koukněte od strany 25: https://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Archiv/Metodika_k_evidenci_trzeb_v4.0.pdf
Informační oznámení pro výjezdy nepotřebujete. Jak píšete, prostě ho není kam dát. Ověříte si to v metodice na straně 36.
Storno v EET udělejte v novém roce. Jak vyřešit v účetnictví, vám neporadím, ale s EET je to takto v pořádku. A pokud se budete cítit nejistě, klidně zavolejte na váš finanční úřad a řekněte jim, že jste stornoval tržbu z loňského roku. Myslím si, že to je vhodné řešení – když si nebudete jistý, prostě oznamte finančnímu úřadu, co děláte, a nechte si to od nich potvrdit.
Pokud by vás ještě něco napadlo, pište. Za EET poradnu vás zdraví Eva.
Dobrý den.
Prosím pokud budu od Května přijímat platby pouze na účet, pak nemusím zavádět eet jako lektorka sportu ? V případě že nemám stálou provozovnu je také možné ji mít nahlášenou doma ?
Děkuji 😊
Dobrý den, Sabino, pokud budete mít tržby výhradně na účet, EET se vás netýká. Nemusíte žádat o autentizační údaje ani řešit provozovny v aplikaci EET. Pokud se jednou rozhodnete přijímat tržby i hotově, musíte se začít EET zabývat. Za EET poradnu vám pěkný den přeje Eva.
Dobrý den, jak je to s limitem 2 zaměstnanců? Pokud zaměstnám např. 2 brigádníky na DPP od 1.3. do 1.4., poté od 2.4. zaměstnám na DPP brigádníka č. 3 do 20.4., poté budu například do 30.6. bez zaměstnanců a od 1.7. do 31.7. opět u mne bude vykonávat DPP brigádník č.2 a k němu další brigádník č.4, pak mám jaký počet zaměstnanců? Nenastane tak u mne nikdy okamžik, kdy by pro mne pracovali více než 2 brigádníci najednou. Mohu tedy mít zvláštní režim EET? Nebo se to bere tak,že za celý rok odvádím mzdu celkem čtyřem zaměstnancům a tudíž už hranici překračuji?
Děkuji za info
K.
Dobrý den, Karolíno, s podmínkami u zvláštního režimu je to přesně tak, jak píšete. V jeden čas nesmíte mít více než 2 zaměstnance, ať už na HPP, DPP či DPČ. Pokud se Vám nebudou jejich smlouvy překrývat, nemusíte se bát, že byste na zvláštní režim nedosáhla.
Výjimku pak mají ti zaměstnavatelé, kterým zaměstnanec odejde na mateřskou, nebo na nemocenskou. Náhradu za takového člověka můžete hledat také bez starostí.
Podmínky a více informací o zvláštním režimu najdete i v našem článku: https://eet.money.cz/blog/off-line-eet-jak-funguje-kdo-novinku-vyuzije-komu-spis-pridela-starosti?utm_source=newsletter&utm_medium=koment&utm_campaign=11-03-2020&utm_content=zvlastni-rezim
dobrý den, vedu účetnictví spolku, při ŽUŠ, taneční obor. Nejsme plátci DPH, nemáme zaměstnance. Vybíráme od rodičů příspěvky do spolku a na kostýmy. Pořádáme zájezdy do divadla, na které částečně přispívají rodiče a jednou za rok pořádáme vystoupení pro rodiče a veřejnost, na kterém vybíráme vstupné, které potom využijeme na zaplacení prostoru k účinkování, nákup nových kostýmů a příspěvků na divadla. Jsme povinni také být v režimu EET??? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paní Vaňková, pokud jsou Vaše příjmy jen z příspěvků a vstupenek za akce, které pořádáte jednou za rok, pravděpodobně evidovat nemusíte. Na Vaše dotazy krásně pasuje článek o spolcích a neziskových organizacích, který jsme nedávno k této problematice sepsali: https://eet.money.cz/blog/5-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-eet-neziskovych-organizacich?utm_source=newsletter&utm_medium=koment&utm_campaign=16-03-2020&utm_content=spolek-zus Za EET poradnu vám přeje pěkný den Markéta.