Kdy žádat o zvláštní režim? Finanční správa přináší jasné pokyny
Drobní výrobci, vedlejší OSVČ, podnikatelé ve službách s pár klienty týdně. Pokud k nim patříte i vy, možná zvažujete zvláštní režim EET. I když evidence tržeb oficiálně startuje od ledna 2021, už teď jsou k dispozici oficiální pokyny k žádosti o zvláštní režim.
Zvláštní režim je novinka, kterou přinesla novela zákona o EET z roku 2019. Je vhodný pro nejmenší podnikatele, kteří pro své zákazníky ručně vyplňují papírové účtenky místo klasických on-line EET účtenek, které jen vytisknou.
Původně mohli podnikatelé začít evidovat ve zvláštním režimu od 1. května 2020, kdy byl v plánu start 3. a 4. vlny EET. Jenže kvůli koronaviru se začátek EET posunul.
Kdy požádat o zvláštní režim
Finanční správa začne žádosti o zvláštní režim vyřizovat až od 1. října 2020. To znamená, že i když podáte žádost v předstihu, resumé od úředníků dostanete nejdřív v říjnu.
Tohle platí pro všechny žádosti podané od 3. června dále. Tehdy totiž nabyla účinnosti mimořádná novela zákona o EET, která přerušila evidenci tržeb až do konce roku 2020.
„Doporučujeme poplatníkům, kteří mají zájem žádat o zvláštní režim a žádost zatím nepodali, aby tak učinili až po 1. říjnu 2020. Žádosti podané před účinností novely budou průběžně vyřizovány.”
Newsletter Generálního finančního ředitelství
>> Podejte žádost o zvláštní režim podle našeho návodu <<
Co když už máte povolení ke zvláštnímu režimu
Pokud jste byli připravení na evidování ve zvláštním režimu od původního termínu (květen 2020), možná už máte doma příslušné povolení od finančního úřadu. To vám zůstává i nadále platné – nemusíte ho nikde potvrzovat.
Důležité ale je, abyste i po startu EET v roce 2021 splňovali podmínky zvláštního režimu. To znamená, že:
- jste neplátce DPH,
- máte maximálně 2 zaměstnance,
- výše vašich evidovaných tržeb za 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí nepřesahuje 600 tisíc Kč
- a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nepřesáhne 600 tisíc Kč.
Pokud zjistíte, že už některou z podmínek nesplňujete, musíte od ledna 2021 přejít na on-line EET v běžném režimu.
Jaké máte povinnosti v době přerušení EET
Odesílat údaje do EET systému až do konce roku 2020 nemusíte, ale nemáte ani povinnost přechodně přestat evidovat. Takže pokud už evidujete, není potřeba na tom nic měnit.
Jedinou vaší aktuální povinností je zodpovědné zacházení s autentizačními údaji, certifikáty nebo s bloky účtenek pro zvláštní režim EET. To znamená, že například nenecháte bločky povalovat bez dozoru.
Máte tržby denně nebo zvažujete platby kartou? Zkuste Profi Účtenku
Zvláštní režim se hodí jen tehdy, když máte pár jednotek tržeb týdně. Takže pokud evidujete třeba jen 15 tržeb za týden, je pro vás ideální jednoduchá pokladní aplikace Profi Účtenka, do které zadáte tržbu a vyjede vám účtenka. S Profi Účtenkou navíc nabídnete svým klientům i snadné platby kartou.
O autentizační (přihlašovací) údaje pro běžný režim můžete požádat kdykoliv v předstihu a začít evidovat až od ledna 2021. Jen nezapomeňte, že když dostanete na úřadě autentizační údaje, musíte se do 90 přihlásit a změnit heslo – jinak vyprší.
Přečtěte si podrobnosti o zvláštním režimu EET v našem dalším článku.
Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a všechny důležité novinky o EET budete mít vždy včas.