Základy EET pro řemeslníky. Co musíte vědět
Instalatéři, hodinoví manželé, elektrikáři, malíři pokojů, topenáři a další řemeslníci. Ti všichni začínají v roce 2021 povinně evidovat své tržby. Máme ale dobrou zprávu hned na začátku. Pokud jako řemeslník vystavujete jen několik dokladů za měsíc, EET vyřešíte i zdarma. Ovšem musíte si dát pozor na několik věcí. Přečtěte si, které to jsou.
EET se od roku 2021 (informace o přesunu 3. a 4. vlny EET kvůli koronaviru) vztahuje na všechny profese, které přijímají platby v hotovosti. Takže i na všechny řemeslníky. Jedinou cestou, jak se tedy EET vyhnout, je přijímání plateb pouze převodem z účtu na účet nebo kartou.
Pokud vám však lidé platí v hotovosti, musíte tyto tržby pomocí EET pokladny on-line odesílat na servery finanční správy. V některých případech můžete využít i zvláštní režim, u kterého nepotřebujete pokladnu ani připojení k internetu.
Řemeslníci potřebují přenosné řešení
Ať už natahujete elektrické rozvody, čistíte odtoky nebo malujete pokoje, pokud vám zákazník zaplatí v hotovosti, musíte mu na místě vydat EET účtenku. Nemůžete mu ji poslat zpětně e-mailem, vydat až na provozovně nebo poslat při vystavování faktury.
Proto potřebujete přenosný systém, který EET vyřeší. Máte 3 možnosti.
1. EET pokladna
Pokud máte vyšší počet tržeb, využijete registrační nebo dotykovou pokladnu. Díky ní odbavíte zákazníky svižně – markování i tisk účtenky je velmi rychlý. Vyberte si pokladnu se zabudovanou tiskárnou účtenek a dlouhou výdrží baterie. Dobrou volbou pro řemeslníky je například ProfiPAD Plus.
Na videu uvidíte, jak se s ProfiPADem Plus pracuje.
V tomto článku popisujeme další detaily o ProfiPADu Plus . ⋘
V e-shopu zjistíte aktuální cenu. ⋘
Pokud dáváte přednost klasickým registračním pokladnám, přečtěte si tento článek. ⋘
2. Aplikace v mobilu
Vystavujete-li jen pár účtenek denně, stačí, když si na svůj chytrý mobil nebo tablet nainstalujete Profi Účtenku, EET aplikaci zadarmo. Pak už si jen dokoupíte přenosnou tiskárnu. Obě zařízení propojíte přes Bluetooth a data na finanční správu odesíláte přes internet v mobilu.
Z videa si uděláte představu, jak vypadá evidence pomocí aplikace v mobilu a externí tiskárny.
Zde seženete tiskárny, která jsou s Profi Účtenkou kompatibilní. ⋘
3. Zvláštní režim EET
Pokud máte jen jednotky tržeb týdně, vystačíte si se zvláštním neboli papírovým EET. Při něm nepotřebujete pokladní zařízení, ale musíte počítat s výrazně náročnější administrativou, archivací účtenek a delším časem pro odbavení zákazníka. Účtenky totiž vypisujete ručně. Zároveň musíte splnit několik podmínek:
-
- hotovostní obrat do 600 000 Kč ve 12 předchozích měsících,
- neplátce DPH
- a maximálně dva zaměstnanci.
Všechny své tržby vyplňujete do dalšího formuláře a jednou za čtvrt roku ho odevzdáte finančnímu úřadu.
Ačkoliv podmínky pro zvláštní režim splňuje mnoho malých podnikatelů, včetně řemeslníků, dost z nich si raději vybírá evidenci přes mobil a externí tiskárnu. Vyhnou se tak papírování a pravidelnému kontaktu s finančním úřadem.
TIP: Rozhodnete-li se pro kteroukoliv ze 3 možností, na EET můžete čerpat slevu na dani až do výše 5 000 Kč.
Pokud nemáte provozovnu, nepotřebujete informační oznámení
Při evidování vás může překvapit několik situací:
- Už máme pokladnu, musíme kvůli EET kupovat novou? Důležitým předpokladem je, aby šlo vaši pokladnu připojit na internet. Zeptejte se svého prodejce, jestli je stávající pokladna vhodná na EET. Jestli vydáváte účtenky jen ve své provozovně, může vám s EET pomoct jakýkoliv systém, ve kterém pracujete – pokud už například používáte účetní systém Money, fakturační systém iDoklad nebo bezplatnou aplikaci Profi Účtenka, jste za vodou.
- Všichni mi tvrdí, že musím mít vyvěšené informační oznámení, že eviduji tržby. Tohle se vás týká jen za předpokladu, že máte provozovnu. Pokud chodíte jenom za klienty domů, informační oznámení nepotřebujete.
TIP: Pokud máte provozovnu, stáhněte si zdarma informační oznámení. ⋘
- Chci vydat účtenku, ale nefunguje internet. Výpadek internetu nevadí. I tak může vydat účtenku. Jen na ní nebude kód FIK od finanční správy, tiskárna místo něj vytiskne váš podpisový kód. Důležité je, abyste nezapomněli tržby dodatečně do EET odeslat nejpozději do 48 hodin.
Stále více řemeslníků se nás ptá na přesnosné platební terminály, díky kterým jim zákazníci pohodlně zaplatí třeba i v noci, když si zabouchnou dveře a doma nemají hotovost. Sepsali jsme pro vás, jak vybrat platební terminál a jaký zájem mají Češi o placení mobilem nebo chytrými hodinkami (máme k dispozici dat z bank).
EET manuál pro řemeslníky
Jaké jsou rozdíly mezi režimy EET? Co dělat když přijde kontrola? A co když vypadne internet? Všechny základní informace o EET jsme pro vás sepsali do bezplatného e-booku. Stáhněte si ho a vše najdete na jednom místě.
Sledujte nás na Facebooku a Twitteru, kde vás informuje o legislativních změnách v EET.