Jak vybrat platební terminál? Ujasněte si, co od něj čekáte
Koronavirová doba ujistila spoustu obchodníků v tom, že bez přijímání plateb kartou se už neobejdou. Mnozí kvůli tomu chtějí rovnou při výběru EET zařízení pořídit i platební terminál. Proto přinášíme návod, jak vybrat platební terminál, ať to pohodlně vyřešíte při jednom s EET a na nic důležitého nezapomenete.
Při výběru se zaměřte na důležité parametry terminálu a udělejte si jasno v tom, co od něj očekáváte. Jiný terminál potřebuje vytížená restaurace a úplně jiný malý pěstitel prodávající na trzích.
Ujasněte si, na kolik vás vyjdou poplatky
Poplatek udává, kolik procent z částky půjde na účet dodavateli terminálu a poskytovateli platebních karet.
Poplatky spojené s platebním terminálem jsou obvykle důvodem, proč obchodníci s pořízením terminálu otálejí. Mají obavy, že z už tak malé marže budou mít ještě míň a dostanou se do situace, kdy se jim bude podnikání vyplácet méně a méně.
Jenže platit kartou chce čím dál tím víc lidí a hotovost zákazníci často vnímají jako přežitek. Pro podnikatele mají terminály výhodu v tom, že lidé obvykle utratí víc při platbě kartou, než když platí hotově. A tak obchodníci pořizují terminály a hledají ty, které pro ně budou nejvýhodnější.
Obvykle máte na výběr ze dvou typů zařízení:
- Terminály s fixním poplatkem (tzv. Flat), kde za každou tržbu uhrazenou kartou platíte stejnou částku. Předem tak jasně víte, kolik zaplatíte.
- Terminály s proměnlivým poplatkem (tzv. MIF++), který mírně klesá či stoupá podle toho, jakou má klient platební kartu, jestli je vydaná v EU nebo mimo ni (při druhé variantě je poplatek vyšší) nebo zda je karta debetní či kreditní (u té je poplatek o něco vyšší).
Příklad: U terminálu SumUp platíte fixní poplatek 1,95 % za každou tržbu. Oproti tomu u platebního terminálu zabudovaného v pokladně Solitea Pay Pro se poplatek pohybuje v rozmezí od 1,3 do 1,6 % za každou tržbu.
Jak je to s paušálem: platíte ho vždycky?
Paušálu se potřebujete vyhnout hlavně tehdy, když prodáváte jen sezónně. Pokud jezdíte třeba od května do října na farmářské trhy, nevyplatí se vám terminál, za který budete i po zbylé měsíce v roce platit paušál.
Například u terminálu Solitea Pay Pro platíte celoročně měsíční paušál 50 Kč, zatímco u SumUpu žádnou fixní částku neplatíte. SumUp je totiž určený pro nejmenší prodejce, kteří přijímají tržby kartou nahodile (třeba jen několik měsíců v roce). Naopak Solitea Pay Pro je ideální pro větší a vytíženější prodejce, kteří pak také platí nižší poplatky.
Zároveň si pohlídejte, jestli poskytovatel terminálů stanovuje minimální poplatek za platbu. Zatímco u Solitea Pay Pro z jakékoliv platby zaplatíte minimálně 1,50 Kč, u terminálu SumUp minimální poplatek stanovený není.
S tím souvisí i minimální částka, kterou u vás může zákazník kartou zaplatit:
- u Solitea Pay Pro není minimální částka stanovená,
- u SumUpu činí 30 Kč.
Jak dlouho trvá zprovoznění terminálu
U většiny terminálů to nefunguje tak, že je jednoduše koupíte a zapojíte. Poskytovatel terminálu (typicky banka) si vás prvně prověří, sepíše s vámi smlouvu a až pak můžete začít terminál používat. Celé to trvá klidně i tři týdny až měsíc.
Poskytovatel se potřebuje ujistit, že terminál, který pronajímá nebo prodává, nebude sloužit například k praní špinavých peněz. Musíte mu proto doložit například výpis z bankovního účtu nebo vaši adresu.
Pro menší prodejce je celý systém o něco jednodušší. Například platební terminál SumUp si objednáte, druhý den ho máte doma, za půl hodiny si nastavíte on-line účet na webu a hned můžete přijmout první platbu kartou.
Další zajímavé funkce
Platební terminál můžete vybírat i podle toho, zda:
- Chcete brát elektronické stravenky. (Nezapomeňte, že v tom případě potřebujete smlouvu s vydavatelem stravenkových karet.)
- Potřebujete přijímat karty v cizích měnách. (To umí SumUp i Solitea Pay Pro a funguje to tak, že zákazník zaplatí ze svého účtu například v eurech, ale vám přijdou na účet koruny. Zákazník tedy platí i převod z eur na koruny.)
- Nebo jak rychle potřebujete peníze na účtu. (SumUp je pošle na účet do 3–5 pracovních dnů, Solitea Pay Pro do 4 pracovních dnů).
Jak vybrat hardware
Kromě funkcí se zaměřte i na to, jestli chcete s terminálem vyrážet do terénu, nebo ho budete mít trvale umístěný na pultu v kamenné prodejně.
Hlavně větší obchody typu supermarketů mají pultový platební terminál, který je napevno umístěný u pokladny a je propojený s pokladním systémem.
Přenosný platební terminál se SIM kartou je obvyklý v restauracích, které chtějí nabízet klientům platby kartou a třeba i možnost dýška. Ideální je v tom případě i zabudovaná tiskárna. Mimochodem – všechny tyhle funkce umí i Solitea Pay Pro.
Přenosný platební terminál bez SIM karty představuje asi nejjednodušší způsob, jak přijímat platby kartou. Spárujete ho se zařízením s pokladní aplikací a můžete přijímat platby. Příkladem je SumUp.
Chytrý terminál je zabudovaný do pokladny s pokladní aplikací, kterou si můžete libovolně nastavovat. Takové zařízení má obvykle moderní design s dotykovou obrazovkou. Příkladem je Solitea Pay Pro. V jednom přístroji tak máte EET pokladnu, platební terminál a tiskárnu účtenek.
Půjčení vs. nákup
Terminál si můžete pronajmout od banky nebo koupit – například jako součást přenosné pokladny. Pronájem terminálu je zajímavý hlavně pro větší podnikatele, kteří mají vyšší tržby a banky jim pak platby za pronájem často i odpouští.
Vyzkoušeli jsme za vás terminál SumUp, který snadno propojíte s oblíbenou EET aplikací Profi Účtenka – přečtěte si, jak tento terminál pro menší živnostníky funguje.
Pak se ještě podívejte na článek o platebních zvyklostech Čechů a zjistěte, kolik z nich platí kartou a jak tato čísla rostou.
Sledujte EET poradnu na Facebooku nebo Twitteru, ať vám neuteče nic důležitého z evidence tržeb.