Obavy podnikatelů: data z elektronické evidence tržeb jsou v nebezpečí [3. díl]
Velcí konkurenti si na černém trhu koupí údaje o vašich elektronicky evidovaných tržbách. Přesně si spočítají, na jak dlouho musí nasadit nízké ceny, abyste zkrachovali. I takové jsou obavy podnikatelů z elektronické evidence tržeb (EET).
Jaká data finanční úřad dostane
Část podnikatelů se obává, že stát je takzvaným “Velkým bratrem,” který chce mít o občanech stále více informací. V případě elektronické evidence tržeb však stát nezíská přístup k žádným dalším údajům. Na všechny z nich má nárok už nyní.
V datové zprávě pokladna na finanční úřad odešle tyto informace:
- identifikace podnikatele,
- identifikace provozovny,
- čas a datum,
- výše tržby.
Stát tedy nebude vědět, jaké zboží si zákazník koupil.
Například v Chorvatsku, kde se ministr financí Andrej Babiš inspiroval, musí podnikatelé poskytovat mnohem víc údajů. Tamní pokladny odesílají informace i o aktuálním stavu hotovosti v pokladně a jménu prodavače. Úřad práce tak může kontrolovat, jestli podnikatelé nezaměstnávají pracovníky načerno a jestli jim neprotahují pracovní dobu.
Data v ohrožení?
Dál se podnikatelé bojí, aby se do systému nenabourali hackeři, případně si data nemohli na černém trhu koupit jejich konkurenti. Státní úředníci však ubezpečují, že všechna data budou v bezpečí.
Systém pro elektronickou evidenci tržeb je zařazený do kritické infrastruktury státu. To znamená, že jeho bezpečné fungování patří mezi klíčové priority. Na dodržování zákona o kybernetické bezpečnosti dohlíží Národní bezpečnostní úřad.
Bezpečnost elektronické evidence tržeb na ministerstvu financí zajišťuje projekt JANUS. K úplným datům od podnikatelů má přístup pouze omezený počet prověřených pracovníků ministerstva. Pro přihlášení do systému musí použít čipovou kartu. Instituce navíc ujišťuje tvrzením, že z finančního úřadu nikdy žádná data neunikla.
Velké úniky dat v poslední době
2016 | zaměstnanec českého T-mobilu ukradl osobní údaje 1,5 milionu zákazníků |
---|---|
2015 | hackeři napadli seznamku pro záletníky Ashley Madison a zveřejnili údaje 37 milionů uživatelů |
2012 | hacker ukradl 167 milionů uživatelských jmen a hesel k sociální síti LinkedIn (o úniku média informovala letos na jaře) |
Dodavatel s prověrkou tajné
Původně ministerstvo uvažovalo, že pro EET nechá naprogramovat úplně nový systém. Nakonec se však rozhodlo, že využije stávající automatizovaný daňový informační systém (ADIS). Díky tomu náklady v prvních pěti letech klesnou o 250 milionů korun. Dodavatel tohoto systému má prověrku na stupeň utajení “tajné.” To je druhý nejvyšší stupeň hned po “přísně tajné.”
Jakákoli bezpečnost dat ve státě, kde se na druhý den provalí z BIS, jaké se zaplatilo výkupné únoscům (a ministr to ještě potvrdí), je naprosto iluzorní.