EET v Rakousku: podnikatelé si stěžovali u soudu

Ti nejmenší obchodníci mají v Rakousku z EET výjimku.
Šedá ekonomika trápí i naše jižní sousedy. V Rakousku proto evidenci tržeb zavedli v lednu 2016. Od té české se však výrazně liší.
Výjimka pro nejmenší podniky
Zatímco v Česku se týká elektronická evidence tržeb všech prodejců, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou nebo obdobným způsobem, v Rakousku musí evidovat jen obchodníci s ročním obratem nad 15 000 eur (přibližně 400 000 Kč).
Rakouská evidence tržeb se navíc netýká prodejců na farmářských trzích, na jarmarcích a podobně. Výjimku mají například i fiakristé, kteří provozují koňské kočáry pro turisty. Tito drobní živnostníci musí evidovat jen v případě, že jejich celkový roční obrat přesáhne 30 000 euro (přibližně 800 000 Kč).

Když si dáte v Rakousku třeba Sachrův dort, máte povinnost vzít si účtenku.
Bez internetu a s účtenkami
Zatímco čeští podnikatelé musí mít pokladny připojené na internet, těm rakouským stačí zařízení s fiskální pamětí. Do něj se údaje uloží.
Další rakouskou odlišností je skutečnost, že si zákazníci musí podobně jako v Chorvatsku převzít účtenku. Tato povinnost se týká i cizinců. Ministerstvo financí ale tvrdí, že nakupující nebude kontrolovat.
Evidence tržeb u soudu
Řada rakouských podnikatelů s novinkou nesouhlasila. Proto se obrátili na ústavní soud. Ale podle verdiktu soudce není zákon v rozporu s ústavou.
Registrační pokladny se staly nečekaně i jedním z hlavních témat květnových prezidentských voleb. Původně se totiž předpokládalo, že volbám bude dominovat uprchlická problematika.
Opakování prezidentských voleb
O prezidentský post se utkal umírněný Alexander Van der Bellen, který byl pro evidenci, a radikálnější Norbert Hofer, který se kromě evidování tržeb výrazně vymezoval vůči uprchlíkům. Nakonec s nejtěsnějším výsledkem v rakouské historii zvítězil Van der Bellen.
Druhé kolo volby však kvůli procesním pochybením nakonec zrušil Ústavní soud. Prezidentská volba se opakovala na přelomu listopadu a prosince. Opět a tentokrát už přesvědčivěji zvítězil Van der Bellen. Ale je třeba říct, že vliv na jeho vítězství mělo mnohem více faktorů než jen jeho podpora evidence tržeb.
Politici si od evidence slibují, že do rakouské státní kasy přinese až 900 milionů eur.
Sledujte nás na našem Facebooku a Twitteru a žádná důležitá EET novinka vám neunikne.
Související články
Chorvaté vybrali víc daní. Trhovci proti EET protestovali marně
EET a účtenková loterie: Babiš ji chce spustit příští rok (o loterii na Slovensku, v Portugalsku a na Tchaj-wanu)
Dobrý den, já už si články o EET nechávám posílat, mám ale jednu prosbu, posílejte je i Babišovi, ať má konečně trochu přehled a ať se z nich poučí. Děkuji.
Je to úmyslný,každej malej je zloděj.Babiš je ten zlodějů král.Zloděj křičí ,chyťte zloděje!!!
Celá evropa to ví a je tak víceméně proti.Jak toto dopadne? skončí to u mezinárodního soudu v Haagu!
Potírání lidských práv.
Lidi vzpomeňte si, že i ten Babiš chtěl koncem roku od EET osvobodit malé podnikatele s obratem 250 000,-Kč ročně (mohlo to být i víc…., rakušáci to mají do 400 000,-Kč) a ten kdo to zatrhl byl jen Sobotka !!!!!!! To by se mu mělo vrátit ve volbách….. nazapomeňte!!!!!!!
Chtěl podrazit Babiše – prohlásil už žádné úpravy v EET …… a tim si Sobotka podříz větev. A nakonec, EET začala připravovat minulá vláda s ministrem Kalouskem !!!!!!!! EET je i v Rakousku, Itálii ( pozor, zde musíte mít u sebe účtenku i při koupení zmrzliny do té doby než jí sníte, jinak Vám hrozí velká pokuta…..) …..
Lžeš. Minulá vláda nic takového nepřipravovala.
Restaurace Za Větrem, znovu otevřená v obci Líně u Plzně nedává ani na požádání účtenku, nemají ani ten přístroj a jedou dál. Ono vůbec v této obci to nemá chybu. Sokolovna, tam nedostanete taktéž, Brusel jen k obědu a herna na Růžku taktéž…Na Sulkově Sparta…jen k obědům…U Vacků vůbec…