Mezi podnikateli trvá „blbá nálada“. Málokdo věří v EET

Názory na EET jsou mezi respondenty ankety převážně negativní.
V září 2020 uplynou čtyři roky od zveřejnění metodiky k EET. Při té příležitosti jsme se zeptali podnikatelů, jak EET hodnotí. Pozitivních názorů bylo jen minimum.
Názory na EET jsme zjišťovali ve facebookové skupině Elektronická evidence tržeb – výměna zkušeností, která sdružuje podnikatele řešící elektronickou evidenci tržeb. V anketách podnikatelé rozdali přes 400 hlasů pro pozitivní přínosy i negativní dopady EET. Přestože nejde o reprezentativní výzkum, který by se dal zobecnit na všechny české podnikatele, poskytuje alespoň částečný vhled do toho, jak EET vnímají.
V anketě převažovaly negativní názory. Mezi nejčastější důvody, proč respondentům EET vadí, patří:
- nedůvěra v to, že nepoctiví podnikatelé přestanou díky EET krást,
- EET kontroloři a jejich přístup,
- zbytečnost systému a vysoká cena pro malé podnikatele,
- mnoho práce navíc a zdržování s kasírováním.
Podnikatelé smýšlí negativně i v obecné rovině – sice nemají konkrétní výtku, ale evidenci považují za celkově špatnou. Zmiňovali proto, že je EET „úplně na nic“ a má jen odvrátit pozornost veřejnosti od daňových krádeží ve velkém.
Pouze jednotky hlasujících podnikatelů považují za problém:
- špatné zabezpečení dat odesílaných do EET,
- komplikace, kterými procházeli při spuštění EET,
- či přetížení a nefunkčnosti systémů.
Má EET i nějaká pozitiva? Podle podnikatelů minimum
Evidence získala i pozitivní ohlasy. Lidé ocenili, že díky EET mají:
- dobré podklady pro účetní,
- lepší přehled o podnikání
- a rovnější příležitosti díky tomu, že konkurence už musí poctivě danit.
Jednoznačně ale převážil negativní pohled a nespokojenost s EET – výhody pozoruje jen kolem 20 hlasujících a pouze 7 podnikatelů uvedlo, že jim z EET neplynou nevýhody.
Finanční správa plánovala jasné přínosy EET
18 miliard Kč ročně navíc do státního rozpočtu – tak přínosy EET vyčíslili na ministerstvu financí. Částka ale zahrnuje daně podnikatelů ze všech 4 vln EET a taková situace zatím v ČR nenastala. První rok, kdy bude možné ověřovat správnost odhadů, bude pravděpodobně 2021.
Jak to s EET momentálně vypadá
Kvůli koronavirové krizi zrušila ministryně financí Alena Schillerová nástup 3. a 4. vlny plánovaný na 1. května 2020. Úlevu dostali i podnikatelé z 1. a 2. vlny, kteří si mohou EET přerušit. Všichni musí evidovat od 1. ledna 2021.
Podnikatelé ze 3. a 4. vlny tak budou přípravu na EET řešit letos na podzim. Pokud mezi ně patříte, přečtěte si kompletní návod, jak se zaregistrovat do EET. Potížím s EET se vyhnete i díky tomu, že nezopakujete 6 typických chyb, které podnikatelé dělají při výběru pokladny.
Jaký je váš názor na EET? Napište nám do komentářů na Facebooku nebo Twitteru, jestli to vidíte podobně jako podnikatelé v anketě.