EET slovník s pojmy, které vám usnadní elektronickou evidenci tržeb
Ať už jste v EET začátečníci nebo zkušení harcovníci, oceníte náš EET slovník. Najdete v něm důležité pojmy, které využijete nejen před startem EET, ale i když už evidujete. Podívejte se, jaké znalosti se vám pro zvládnutí elektronické evidence budou hodit.
Co je CZ-NACE?
Značky CZ-NACE neboli Klasifikace ekonomických činností slouží k třídění oborů. Znamená to, že například kadeřníci, výrobci textilií či chovatelé skotu mají pro své podnikání svůj vlastní CZ-NACE kód. Kódy se používají od roku 2008.
Kódy CZ-NACE usnadňovaly zařazení podnikatelů do fází EET při jejich postupném náběhu. Svůj kód CZ-NACE zjistíte v databázi RES – potřebujete k tomu jen vaše IČO.
Podívejte se do databáze RES >>
Co je DIČ?
DIČ neboli daňové identifikační číslo získá podnikatel po registraci na finančním úřadě. Pomocí DIČ mohou úředníci rychle zkontrolovat, že daný podnikatel zaplatil daně, a snáze se mezi podnikateli a firmami orientují.
Součástí DIČ je kód země (v případě České republiky je to CZ) a za ní následuje číselná část. Tu představuje buď:
- rodné číslo fyzické osoby
- nebo IČ právnické osoby.
Co je EET?
EET neboli elektronická evidence tržeb je forma boje proti krácení daní. Stát se skrze EET snaží získat dohled nad všemi příjmy podnikatelů, zejména těmi v hotovosti, a donutit je, aby vše řádně danili.
Podnikatelé musí své příjmy zadávat do aplikací nebo do registračních pokladen, které jsou napojené přes internet do EET. Před tiskem účtenky se automaticky odesílá datová zpráva na finanční správu, která tak má okamžitý přehled o uskutečněné tržbě.
EET platí pro první podnikatele od roku 2016. Funguje ve třech režimech: běžný, zjednodušený a zvláštní.
Přečtěte si více základních informací o EET >>
Co je EET certifikát?
EET certifikát slouží podobně jako váš podpis – podle něj finanční správa pozná, že jste to vy, kdo posílá evidovanou tržbu.
EET certifikát si vygenerujete po přihlášení na Daňovém portále a poté nahrajete do své EET aplikace nebo do pokladny. Dejte si pozor na jeho omezenou platnost. Vydrží jen tři roky a pak si musíte včas vygenerovat nový certifikát.
Projděte si kompletní postup, jak se zaregistrovat do EET >>
Co je EET portál?
EET portál je webová stránka, pomocí které můžete elektronicky komunikovat s finanční správou ohledně EET agendy. Na EET portálu najdete například:
- přehled a platnost vašich certifikátů
- či vaše tržby odeslané do EET.
Abyste se na portál přihlásili, potřebujete autentizační údaje, o které můžete požádat on-line nebo na vašem finančním úřadě.
EET portál je součástí Daňového portálu.
Podívejte se, jak získáte autentizační údaje >>
Co je FIK?
FIK neboli fiskální identifikační kód je povinnou součástí EET účtenky. Skládá se z kombinace písmen a čísel a je unikátní pro každou účtenku. Kód FIK automaticky vygeneruje finanční správa ihned po zaevidování tržby a odešle ho obratem do pokladního zařízení.
Pokud není na účtence uvedený FIK, musí ho nahradit podpisový kód podnikatele. Děje se to v případě, kdy:
- evidujete ve zjednodušeném režimu
- nebo evidujete v běžném režimu a dojde k výpadku internetu nebo k jiné chybě.
Přečtěte si, které další údaje musí být povinně na EET účtence >>
Co je informační oznámení?
Informační oznámení je typicky papírová cedulka, kterou si musí podnikatelé vystavit ve své provozovně. Tato povinnost se vztahuje na všechny, kteří podléhají EET a mají stálou provozovnu.
Oznámení musíte umístit viditelně – například na dveře nebo vedle pokladny. Zároveň platí, že každý režim EET má své vlastní znění informačního oznámení.
Povinnost informačního oznámení platí i pro trhovce. Nevztahuje se na řemeslníky, kteří nemají provozovnu ani stánek, ale chodí ke klientům domů.
Stáhněte si informační oznámení pro běžný, zjednodušený nebo zvláštní režim >>
Co je Účtenková loterie?
Účtenková loterie neboli Účtenkovka je hra pro spotřebitele, ve které každý měsíc soutěží o finanční a věcné ceny. Losem je v Účtenkovce EET účtenka:
- Hráč ji naskenuje přes QR kód
- nebo z ní opíše údaje do aplikace Účtenkovka.
V České republice na rozdíl třeba od Chorvatska není povinné si účtenku v obchodě nebo od řemeslníka vzít. Pomocí Účtenkovky se proto stát snaží motivovat více lidí k přebírání účtenek.
V prosinci 2019 stát zpřísnil podmínky pro hraní Účtenkovky a stanovil maximální měsíční limit 500 účtenek na jednoho hráče. Vyšlo totiž najevo, že jeden hráč poslal do Účtenkovky za jediný měsíc 11 tisíc účtenek.
Co je zvláštní režim?
Zvláštní režim je novinkou, kterou přinesla EET novela schválená na podzim 2019. Režimu se častěji říká papírové nebo off-line EET. Jedná se o evidenci tržeb, která není elektronická, ale papírová.
Papírové EET je určené nejmenším podnikatelům. Pokud splní podmínky pro využívání režimu (například mají maximálně 2 zaměstnance), dostanou na svém finančním úřadě bločky s papírovými účtenkami, které zákazníkům ručně vypisují.
Podnikatelé tak neplatí za pokladnu a připojení k internetu, ale musí se připravit na zvýšené administrativní povinnosti. Musí archivovat kopie účtenek, každý večer vyplňují do formuláře pro finanční úřad podrobnosti o každé tržbě a pak musí tento formulář jednou za čtvrt roku na úřadě odevzdat odevzdat.
První podnikatelé začnou ve zvláštním režimu evidovat od 1. května 2020.
Přečtěte si více o zvláštním režimu >>
TIP: Přečtěte si podrobného průvodce výběrem EET pokladny, do kterého jsme vložili naše čtyřleté zkušenosti s EET.
Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru a novinky z EET máte v malíčku.