4 typy dobírek a EET. Dejte si pozor, kdo vaše balíčky doručuje

Mohlo by se Vám líbit

11 komentářů

 1. Radek says:

  Díky, konečně jasně napsaný článek ohledně dobírek!

 2. Zuzana says:

  A jak je to když zboží na poštu odnesu sama a pošta mi pošle peníze na účet. Nemám s poštou žádnou smlouvu a zboží zasílám s vím jménem.

  • EET Poradna EET Poradna says:

   Dobrý den, Zuzano, podle nás jde o 2. způsob popsaný v článku, takže v tomto případě spíše neevidujete.

 3. Anna says:

  chtěla bych taky vědět ,když pošlu soukromě balíček na dobírku

  • EET Poradna EET Poradna says:

   Dobrý den, Anno, Česká pošta nemá povinnost evidovat tržbu. Pokud vám pošle peníze na účet, nemusíte ani vy evidovat.

 4. Helena says:

  Chápu to tedy dobře, že pokud pošlu balíček na dobírku a vyzvednu si na poště hotovost, musím evidovat tržbu. Pokud si dobírku nechám poslat na účet, nemusím evidovat nic?

  • EET Poradna EET Poradna says:

   Dobrý den, Heleno, je to tak, jak píšete. Pokud vám dopravce pošle peníze na účet, EET se vás netýká.

 5. Zdeněk says:

  Pokud pošlu zboží poštou na dobírku, složenka C, mám povinnost evidovat až v okamžiku převzetí hotovosti od pošty? To by znamenalo, že zákazník nedostal při platbě zboží potvrzení o zaevidované platbě. Není to v rozporu se zákonem?

  • EET Poradna EET Poradna says:

   Dobrý den, Zdeňku, úplně nejlepší by bylo, kdybyste si peníze za dobírky nechal od České pošty vyplácet na účet. V tom případě byste tuto tržbu nemusel elektronicky evidovat. Pokud si však peníze vyberete v hotovosti, musíte elektronicky evidovat a EET účtenku doručit zákazníkovi. V toto případě je ideální ihned účtenku odeslat elektronicky. Další možností je, že platbu zaevidujete předčasně – tedy ještě než balíček odešlete a rovnou do něj vložíte EET účtenku. Pak už nemusíte evidovat při výběru na poště. A pokud by si zákazník dobírku nepřevzal, platbu v EET stornujete.

 6. Lukáš says:

  Dobrý den,

  chci se zeptat, když prodávám zboží odběrateli (vystavená faktura), zboží předává zákazníkovi dopravce (se kterým mám sjednanou smlouvu o přepravě zboží), k tomu mi od nich přebírá i peníze za dané zboží. Kdy eviduji tržbu? – při vystavení příjmového dokladu, ikdyž peníze fyzicky ještě nemám nebo až mi peníze přiveze dopravce? (asi to bude ten bod. 3).

  Díky za odpověď.

  • EET Poradna EET Poradna says:

   Dobrý den, Lukáši, záleží pravděpodobně na tom, jaký typ smlouvy jste s přepravcem uzavřel. Obecně můžeme říct, že pokud přepravce jedná vaším jménem, jde o přímé zastoupení, pokud jedná svým jménem, jde o nepřímé zastoupení.
   V bodě 3 našeho článku (přímé zastoupení) eviduje tržbu vaším jménem a na váš účet dopravce při převzetí peněz od zákazníka. Proto je ideální, když nachystáte EET účtenku dopravci předem a on ji i se zbožím předá zákazníkovi a převezme peníze.
   V bodě 4 (nepřímé zastoupení) eviduje opět dopravce v okamžiku převzetí peněz, ale svým vlastním jménem (na EET účtence jsou údaje dopravce, ne vaše).
   Nezapomeňte, že soukromé dopravní společnosti a Česká pošta nemusí tržby evidovat. Když vám peníze pošlou na účet, nemusíte evidovat ani vy.
   Více informací zjistíte přímo na webu finanční správy: http://www.etrzby.cz/cs/Trzby-prijate-prostrednictvim-dopravcu
   Pokud by vás ještě něco napadlo nebo jsme vaši otázku pochopili jinak, než jste potřeboval, určitě ještě napište.

Odpovědět

Your email address will not be published. Required fields are marked *