Všechno, co potřebujete vědět o třetí vlně EET
Pokud přijímáte platby v hotovosti a zatím elektronicky neevidujete tržby, v roce 2021 už budete muset. EET se týká všech podnikatelů od řemeslníků přes kosmetičky a právníky až po lékaře. Abyste se na 3. vlnu EET mohli včas připravit, sepsali jsme pro vás všechny důležité informace do tohoto článku.
Poslední vlna EET je vlastně třetí a čtvrtá vlna dohromady. Původně měly tyto vlny začínat s tříměsíčním rozestupem, ale nakonec politici rozhodli, že začnou platit současně. EET měla začít 1. května 2020, ale kvůli koronaviru politici celou evidenci tržeb odložili do 1. ledna 2021.
EET se ve poslední vlně týká především:
- výrobců (velkovýrobců, malovýrobců i rukodělných výrobců)
- zemědělců,
- dopravců,
- lékařů, zubařů, veterinářů,
- řemeslníků,
- kadeřnic, masérek, pedikérek, kosmetiček,
- kartářek,
- soukromých učitelů a lektorů,
- pořadatelů kulturních akcí,
- autoservisů,
- právníků, účetních, architektů,
- stánkových prodejců občerstvení.
Detailní přehled najdete na stránce Koho se týká EET.
Elektronicky musíte evidovat, pokud přijímáte platby v hotovosti nebo stravenkami. Naopak platby převodem na účet nebo platební kartou do evidence nespadají.
Pokud vám zákazníci platí v hotově či stravenkami, máte dvě možnosti:
- přijímat platby pouze převodem z účtu a EET se tak vyhnout,
- zaregistrovat se do EET a po spuštění poslední vlny začít tržby evidovat.
Pokud jste se rozhodli pro druhou možnost, v tomto článku najdete všechno, co potřebujete vědět.
Jak postupovat při evidenci? Máte tři možnosti
Existují tři způsoby, jak se s elektronickou evidencí vypořádáte, podle toho, jaký objem plateb budete evidovat:
- Pokud míváte denně hodně prodejů, pořídíte si EET pokladnu.
- Jestliže máte jen pár tržeb denně, můžete evidovat pomocí bezplatné mobilní aplikace.
- V případě, že prodáváte jen příležitostně a nepoužíváte moderní technologie, můžete si požádat o takzvaný zvláštní režim a budete evidovat off-line.
Dobrou zprávou je, že na náklady spojené s řešením EET (s výjimkou zvláštního režimu) uplatníte slevu na dani ve výši 5 000 Kč.
Pokladní systém
Prvním krokem bude registrace do systému EET. Potřebujete si požádat o autentizační údaje, zadat do aplikace EET na Daňovém portále všechny své provozovny a vygenerovat certifikát. Podrobný návod krok za krokem najdete tady.
Pak už si stačí vybrat vhodnou EET pokladnu:
- Pro řemeslníky se nejvíce hodí mobilní pokladna ProfiPAD Plus s tiskárnou, která vydrží na baterii 3–5 dnů.
- Pokud upřednostňujete tlačítkové řešení do provozovny, dobře poslouží registrační pokladna EURO 150TEi Mini s odolnou klávesnicí a možností připojení mnoha dalších zařízení.
Pokud si nevíte rady s výběrem správné pokladny, projděte si našeho průvodce.
Mobilní EET aplikace
Pokud nechcete utrácet za pokladní systém a nebudete evidovat každý den desítky plateb, bohatě vám postačí bezplatná mobilní aplikace Profi Účtenka. Má desítky tisíc spokojených uživatelů z první a druhé vlny EET a pokud evidujete pár prodejů denně, EET s ní zvládnete.
Stačí Profi Účtenku nainstalovat do mobilu, tabletu nebo počítače, připojit přenosnou tiskárnu a můžete evidovat. Pozor, stejně jako v případě pokladny se ale musíte nejprve do systému zaregistrovat.
Zvláštní režim EET a evidence off-line
Poslední možnost je určená pro nejmenší podnikatele. Pokud mezi ně patříte, můžete vydávat zákazníkům účtenky z předtištěného bločku (ten si musíte vyzvednout na finančním úřadě) a poté odevzdávat úřadu dokument se souhrnem všech tržeb.
Pokud však chcete evidovat off-line, musíte splnit několik podmínek:
- nesmíte být plátci DPH,
- můžete mít maximálně 2 zaměstnance
- a vaše hotovostní příjmy nesmí překročit za čtyři předchozí čtvrtletí 600 tisíc Kč a zároveň předpokládaná výše příjmů za následujících 12 měsíců také nepřesahuje 600 tisíc Kč.
Zvažte, jestli se vám zvláštní režim vyplatí. Je s ní spojeno hodně administrativy. Konkrétní detaily najdete v tomto článku.
Kde zjistit další informace
EET se nemusíte bát. Pokud neevidujete stovky nebo tisíce plateb měsíčně, zvládnete ho velmi jednoduše. Nezapomeňte, ale že kromě pokladny a svědomité evidence potřebujete ještě oznámení pro zákazníky na vaší provozovně o tom, že evidujete podle zákona o EET. Tady si ho můžete bezplatně stáhnout.
Pokud jste si o fungování EET zatím nezjišťovali žádné další informace, pokračujte tímto článkem, kde najdete všechny další základní informace na jednom místě.
A pokud si s něčím nevíte rady, zeptejte se v naší bezplatné EET poradně.
O EET přehledně
Dění v EET sledujeme každý den a v poradně jsme zodpověděli tisíce podnikatelských dotazů. O naše know-how se s vámi dělíme v bezplatném e-booku. Přečtěte si ho a načerpejte srozumitelné informace o EET.
Začnete nás sledovat na Facebooku a na Twitteru, ať vám neutečou důležité novinky z EET.
Dobrý den. Jsem předsedou sportovního spolku, který kromě své sportovní činnosti provozuje podnikatelskou činnost v oblasti pořádání kulturních akcí ( letní koncerty hudebních skupin). Jedná se pouze o sezonní činnost a to od měsíce červen do konce srpna. Odhadem se jedná od 6 do 11 hudebních akcí. V rámci této podnikatelské činnosti náš spolek v loňském roce překročil hranici 1 mil. korun, takže jsme se přihlásili k DPH. Návštěvnost na těchto akcí je od 300 do 1300 osob. Vůbec nemám představu o systému EET, který by byl v našem případě vhodný. Prodej občerstvení na těchto akcí realizujeme prostřednictvím samostatných stánků ( pivo, bar, uzenina atd.) Na jednu stranu nechceme nějakým způsobem obcházet zákon, na druhou stranu též nechceme narůstající fronty u stánků spojené s vydáváním dokladů o EET. S ohledem na tuto skutečnost se na Vás obracím s dotazem na návrh nejvhodnějšího systému EET. Dále vznáším dotaz , zda v rámci poslední vlny EET bude mít náš spolek dále povinnost evidovat tržby ze vstupného na tyto kulturní akce.
Děkuji za odpověď.
Martin Černý
Dobrý den, Martine, předem se vám omlouvám za pozdní odpověď. Kromě prodeje občerstvení musíte evidovat i tržby za vstupné. Nejprve si promyslete, jestli byste mohli vyjít z vašeho stávajícího prodejního systému – používáte na prodej piva, uzenin atd. nějaký pokladní systém? Určitě by bylo vhodné zeptat se dodavatele na možnosti řešení EET v rámci stávajícího pokladního zařízení, ať se případně nemusíte učit nic nového.
Pokud to nepůjde, rozhlédněte se po přenosných pokladnách se zabudovanou tiskárnou. Potřebujete, aby na pokladně šlo nastavit položky a obsluha jednoduše naklikala například 2× párek a 2× pivo. U prodeje vstupenek by pak bylo ideální, aby účtenka byla rovnou vstupenkou – pokud nemáte nějaké se speciální grafikou.
Doporučuji vám ProfiPAD Plus s předinstalovanou aplikací Profi Účtenka, koukněte do článku: https://eet.money.cz/blog/eet-pokladna-profipad-plus-vydrzi-nabita-az-5-dnu-je-bez-pausalu?utm_source=poradna&utm_medium=koment&utm_campaign=10-02-2020&utm_content=profipad-plus
Pokud vás ještě napadne doplňující otázka, neváhejte napsat. Držím vám s EET palce.
Za EET poradnu vám pěkný den přeje Eva.