Platby kartou v Česku frčí. Lidé nakoupí víc, než když platí hotově
Přemýšlíte, jestli se vám vyplatí pořízení platebního terminálu? Z průzkumů o platebních zvyklostech Čechů vyplývá, že pravděpodobně ano. Češi totiž platí kartou čím dál častěji nejen při on-line nákupech, ale také v kamenných prodejnách.
Jen za první tři kvartály roku 2019 se zvýšil počet plateb kartou meziročně skoro o pětinu. Čtěte, na kolik vás vyjde terminál, jaké jsou jeho hlavní výhody a které terminály bez problémů fungují s vaší EET aplikací Profi Účtenka.
Pokud vám zatím platby kartou přijdou jako zbytečnost, protože máte jen malé podnikání nebo třeba pracujete jako OSVČ pouze pár dní v týdnu, podívejte se na to očima zákazníka.
Místo nadité peněženky plné cinkajících drobných mu stačí jedna jediná karta. Zaplatí s ní rychle, pohodlně a je to hygieničtější než sahat na papírové peníze. Navíc neřeší, jestli má v peněžence dost peněz a jestli bude mít prodejce na vrácení, když zaplatí zmrzlinu tisícovkou.
I čísla hovoří jasně: podle Sdružení pro bankovní karty za rok 2018 zaplatili Češi u obchodníků kartou nákupy za 699,7 miliard korun, v roce 2019 už to bylo 844,5 miliard. Lze očekávat, že se objem plateb kartou zvýší i v roce 2020.
Při platbě kartou toho zákazník nakoupí víc
Navzdory tomu, že podnikatel z každé platby kartou platí drobný poplatek za zprostředkování, jsou platební karty výhodné i pro něj. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy lidé utratí při platbě kartou v průměru o 18 % více, než kdyby platili hotově.
Situace, kdy je terminál pro podnikatele malým požehnáním
Na první pohled se vám možná zdá platební terminál jako práce navíc, podobně jako třeba EET. Brzy ale zjistíte, že obojí má i své výhody. Zatímco systém evidence tržeb na Daňovém portále vám dá solidní přehled o prodejích, platební terminál vám ušetří nervy při vypjatých situacích:
- Nakupující nemá hotovost a je za ním fronta netrpělivých lidí. Máte namarkováno a zákazník všude po kapsách hledá peníze, jenže má u sebe jen kartu. Tržbu musíte stornovat a navést zákazníka k nejbližšímu bankomatu.
- Jste na servisu u klienta a on má jen kartu. Pokud jste zámečník nebo instalatér, určitě jsou vám důvěrně známé večerní a noční zakázky u klientů, kterým se zabouchly dveře nebo praskla hadice v zapnuté pračce. S těmito situacemi prostě nejde počítat předem a připravit si na ně hotovost, takže pak spolu možná hledáte bankomat.
- Zákazník je nervózní z koronaviru a chce platit kartou. V situaci koronavirové krize doporučuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR zákazníkům i obchodníkům, aby upřednostnitnili platby kartou před hotovostí. Zákazníci ocení, že jste připravení a že se u vás vyhnou manipulaci s penězi.
- Nemáte na vrácení. Zrovna u vás platilo několik lidí tisícovkami a další klient vás překvapil dokonce pětitisícovkou. Protože nemáte terminál, nezbývá vám, než na chvíli zavřít a zajít si rozměnit. Češi přitom rádi platí kartou i stále nižší částky – ze statistik společnosti MasterCard vyplývá, že průměrná částka placená kartou za první tři kvartály roku 2019 meziročně klesla o 5,9 %. Podle téměř poloviny lidí je 20 Kč částkou, na kterou už by vytahovali kartu.
Na kolik vyjde terminál a vyplatí se malému podnikateli?
Nejsložitější při pořizování terminálu bývá administrativa a systém poplatků. O ty je důležité se zajímat, abyste na každé tržbě neprodělali.
1. Administrativa při pořízení terminálu
O pořízení platebního terminálu typicky musíte požádat banku a pak čekáte i několik týdnů, jestli vaši žádost schválí.
S platebním terminálem SumUp to jde mnohem rychleji. Do druhého dne od objednání ho máte doma, na internetu si založíte účet a terminál zprovozníte za pár minut. Svou první tržbu kartou klidně přijmete ještě ten stejný den.
Platební terminál zabudovaný do malé EET pokladny – to je pokladní systém Solitea Pay Pro. Se zprovozněním terminálu vám pomohou naši kolegové z Profi Pokladen. Na první platbu kartou ale musíte pár týdnů počkat, než poskytovatel platebního systému vaši žádost schválí.
2. Poplatky
Orientace v poplatcích je obvykle složitá a nepřehledná. U terminálu SumUp ale platíte z každé transakce fixní poplatek 1,95 %. Vychází to o něco víc, než u terminálů od banky, ale máte jasný přehled.
Poplatky u terminálu Solitea Pay Pro jsou o něco složitější. Záleží totiž třeba na tom, jestli má klient kreditní či debetní kartu nebo třeba jestli používá kartu Visa či MasterCard. Výhodou je, že se výše poplatku pohybuje v rozmezí od 1,3 do 1,6 % z tržby.
SumUp vs. Solitea Pay Pro: pro koho se hodí
SumUp | Solitea Pay Pro | |
pro koho se hodí | Ideální pro malé podnikatele, kteří prodávají třeba jen sezónně. | Ideální pro celoroční prodej při měsíčním obratu 3,5 tisíce Kč. |
charakteristika | Externí platební terminál, který připojíte k pokladně přes Bluetooth. | Kompaktní pokladna se zabudovanou tiskárnou a terminálem. |
kolik stojí | 999 kč bez DPH | 9 290 Kč bez DPH |
poplatky | 1,95 % za každou transakci | od 1,3 do 1,6 % za každou transakci |
kompatibilní s EET aplikací Profi Účtenka | ano | ano |
Přečtěte si více o terminálu SumUp a o pokladně Solitea Pay Pro.
Také jsme pro vás připravili návod Jak vybrat platební terminál.
Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a nic důležitého ze světa EET vám neuteče.
ano jako obchodník který jede v eshopu elektroniku na 5-6% tak přímo skáču radostí když mi kartová společnost z toho mála co vydělám ještě ubere 2 % .
Jediný kdo vydělá na Coronaviru budou kartové společnosti a to myslím že bude jejich TOP v celé historii .
Hotovost doslova od března zmizela ze světa !
Všichni jsou v …ale Mastercard … jede .
Zeman
Super kdyz jako obchodnik prijdu o 2% z platby. Určitě to chci. Lidi zblbly z karet seru jim na karty zasadne to nepouzivam dalsi z nastroju ktery umi akorat ubrat svobodu a nezávislost. Hotovost je hotovost kdo to nechape preju mu az nekde bude treba daleko autem bez paliva at tam nejde terminal a pochopi. Kdejakej blbecek s kravatou pak bude vedet kde co kdo ma aby ho mohl odrbat
A taky v Dánsku, kde už takřka není hotovost, tak jsou tam záporné úrokové sazby a to teda fakt nechci a není normální abych vložil peníze do banky (půjčil jí je) a ještě za to platil. Jen hotovost pomůže se tomuhle vyhnout. Viz článek https://eurodenik.cz/nazory/marketa-sichtarova-probehne-menova-reforma