Prodáte na stánku s občerstvením denně balené nápoje za 480 Kč? Evidujete už ve 2. vlně
Na začátku září si prodejci rychlého občerstvení oddechli, že evidují až ve třetí vlně. Ale mnoho stánkařů netuší, že se jich EET týká mnohem dřív. Část z nich totiž musí evidovat už ve druhé vlně.
Zpozornět by měli hlavně ti, kteří kromě rychlého občerstvení nabízí i doplňkový sortiment jako minerálky, oplatky nebo žvýkačky. Na rozdíl od gyrosu nebo párku v rohlíku toto zboží totiž neprošlo ve stánku žádnou kuchyňskou úpravou. Proto spadá do kategorie maloobchodu, kterou definuje přeprodej výrobků.
“Prodej zboží, jako je minerálka v PET láhvi či tatranka, je klasifikováno jako Maloobchod (NACE 47) a spadá do druhé fáze, jejíž počátek je zákonem stanoven na 1. března 2017,” uvedla v odpovědi na náš dotaz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.
Stánkaři s minoritní činností jsou “v suchu”
Důležitým pojmem, který vás bude v této chvíli zajímat, je takzvaná minoritní činnost. Ta označuje vaše doplňkové aktivity. Do kritérií minoritní činnosti se prodej minerálek, žvýkaček atd. vejde v případě, že:
- toto zboží nabízíte ve stejné provozovně jako rychlé občerstvení,
- příjmy z prodeje maloobchodního zboží tvoří maximálně 49 % z celkových plateb provozovny
- a současně nepřevyšují v dané provozovně částku 175 000 Kč.
Čísla se počítají z roku, který předcházel povinnosti elektronicky evidovat. V případě stánků s rychlým občerstvením a doplňkovým sortimentem to jsou údaje za rok 2016.
Pokud výše uvedené body splňujete, můžete být v klidu. Maloobchodní prodeje začnete evidovat až ve třetí vlně spolu s prodejem rychlého občerstvení.
Rozdělení evidence je komplikované
Ale řada stánků se do limitu nevejde. Pokud máte otevřeno 365 dní v roce a každý den prodáte maloobchodní zboží za 480 Kč, už se dostanete nad hranici minoritní činnosti.
Pokud je to i váš případ, musíte evidovat už ve druhé vlně od 1. března 2017.
Na výběr máte ze dvou možností:
- Všechny tržby začnete evidovat už ve druhé vlně.
- Tržby si rozdělíte. Příjmy z maloobchodu evidujete ve druhé vlně, příjmy z prodeje rychlého občerstvení ve třetí vlně.
Druhá z možností je ale poměrně komplikovaná. Pokud si zákazník v dubnu 2017 například koupí grilované kuře a limonádu v plechovce, mohl by se docela divit, proč dostal EET účtenku jen na nápoj.
Na EET jsme odborníci a hlídáme každý krok ministerstva financí. Sledujte nás na Facebooku nebo na Twitteru a budete stále v obraze.
Související články:
Nová EET metodika: Když si host jídlo odnese, evidujete až ve 3. vlně
Pokud prodávám na své provozovně jídlo do jídlonosičů nebo balenou vodu, které si zákazník odnese s sebou ven z provozovny, podléhá toto zboží EET v první vlně?
Dobrý den, pane Zakopale, balená voda podléhá EET ve 2. vlně jako maloobchod. Jídlo, které si u vás zákazník koupí s sebou, evidujete od 3. vlny EET. Podívejte se do nového textu, který k stravovacím službám, dodání zboží a maloobchodu s jídlem přichystali úředníci finanční správy: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Dobrý den.docela jsem na vážkách.prodavame ve stánku občerstvení tocenou kofolu a pivo,a cigaro přímo z udírny.Týká se letos i nas eet a nebo až na rok.diky za odpověď.m
Dobrý den, paní Mančíková, podívejte se na nejnovější dokument finanční správy, který se týká stravování: http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Stravovani_Obchodni_modely.pdf
Na blogu jsme příručku popsali v tomto článku: https://eet.money.cz/blog/patri-pivo-dzbanku-1-nebo-3-vlny-nejen-zjistite-v-novem-manualu
V dokumentu se podívejte do tabulky na strany 6 a 7, které se zabývají stánkovým prodejem. Tam si najdete příklad stánku, který je nejvíc podobný tomu vašemu, a podle něj zjistíte, jak evidovat.
Obecně se balené zboží jako voda v pet lahvi nebo tatranky evidují od 2. vlny EET jako maloobchod, točené nápoje do kelímku od 3. vlny a vyrobené jídlo na papírovém tácku také od 3. vlny. Ale určitě se podívejte na příklady v dokumentu, my neznáme podrobnosti o vaší provozovně.
Dobry den chci se zeptat jsme spolek Matice siezka a chteli bysme prodavat na radovankach hracky ve stanku musime mit EET . Děkuji za odpověďSikorova.
Dobrý den, paní Sikorová, se spolky je to složitější, protože pro ně platí speciální pravidla. Bohužel vám neporadíme jen na základě toho, co jste o vašem spolku napsala do otázky. Podívejte se prosím na náš nejnovější článek o EET, nezsikovkách a spolcích: https://eet.money.cz/blog/jak-maji-neziskovky-poznat-jestli-potrebuji-eet-urad-vydal-novy-pokyn
Obecně jde o to, jestli hračky prodáváte pravidelně. V tom případě byste tržby evidovat pravděpodobně museli. Pokud byste perníčky prodávali jen za výrobní cenu, evidovat byste naopak nemuseli. Podívejte se na článek, kde zjistíte podrobnosti.
dobrý den,
chci se zeptat když prodavam balenou vodu ale otevřu ji zakaznikovi a dam k tomu kelímek a nemam zadne posezeni je to 2 faze nebo az treti faze eet?dekuji za odpoved
Dobrý den, Nikolasi, úplně spárvné je evidovat od 3. vlny ty nápoje, které nějak upravujete – třeba kávu, svařák, točené pivo, limonádu. Balenou vodu v PET lahvích byste měl správně evidovat od 2. vlny, ale když ji otevřete, rázem se podle mluvčí finanční správy Petry Petlachové eviduje od 3. vlny EET. Řekla to pro web Metro.cz (pod podtitulkem Lahev bez víčka): http://www.metro.cz/eet-na-festivalech-elektronicka-evidence-zmeni-letni-akce-uz-letos-10o-/region.aspx?c=A170615_084313_metro-region_jsk
Dobrý den, Měl bych dotaz. Chtěli bychom jet prodávat věci společné s geocachingem na akci kterou pořádá geocachingová komunita. Budeme tam také chtít prodávat pití (vše točené, asi 3 druhy piva a 1-2 druhy limonád). Jídlo žádné. Budeme takto prodávat 1-2 do roka. Musíme mít EET? Jaké všechny povolení si musíme obstarat?
Děkuji V. Přichystal
Dobrý den pane Přichystale, pokud budete pití podávat v jednorázových obalech (např. plastové kelímky) a nebudete poskytovat posezení, spadala by Vaše činnost do třetí vlny EET (jako služba).
Třetí vlna EET je momentálně pozastavena, takže EET se Vás prozatím netýká. S pozdravem, Hrubá